ՔՊ-ն չի մասնակցի Ադրբեջանի հայտարարության դեմ ԱԺ հայտարարության նախագծի քվեարկությանը
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարեց, որ իրենց խմբակցությունը չի մասնակցի «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության նախագծի քվեարկությանը: Պատգամավորն ասաց, որ այդ նախագիծը ռիսկեր ունի և առաջարկեց զրոյից, համատեղ հայտարարության տեքստ մշակել։
Նշենք, որ այսօր Ազգային ժողովում արտահերթ նիստ է հրավիրվել՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագի ընդունման օրակարգով:
Քննարկման ժամանակ արդեն պարզ էր, որ ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորների միջև տարաձայնություններ կան: Նախագիծը ներկայացնող Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարել էր, որ իշխանությունը դեմ է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» կամ «Արցախի Հանրապետություն» ձևակերպումներին:
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է այդ ձևակերպմանը, և իրենք ջնջել են «Հանրապետություն» ձևակերպումը: Մեզ մոտ գրված է «պատմական տարածքում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ հարձակում Ադրբեջանի կողմից», իրենք առաջարկում էին գրել Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ հարձակում, որը նշանակում է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովուրդը դիտարկվում է որպես Ադրբեջանում բնակվող ազգային փոքրամասնություն: Այս տերմինը, ձևակերպումը մեզ համար ընդունելի չէ»,-նշել էր Թևանյանը:

Фракция “ГД” не примет участия в голосовании по проекту заявления НС в связи с заявлением парламента Азербайджана
Парламентская фракции “Гражданский договор” не примет участия в голосовании по представленному оппозиционной фракцией “Айастан” проекту заявления Национального Собрания в ответ на заявление парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г. Об этом заявил руководитель фракции “ГД” Айк Конджорян. Он отметил, что проект заявления оппозиционной фракции содержит риски, и предложил разработать текст совместного заявления.
Как уже сообщалось, сегодня было созвано внеочередное заседание Национальном Собрания, на котором обсуждался проект заявления НС в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г.
В ходе обсуждения стало ясно, что между оппозиционными и властными депутатами имеются разногласия. Представивший документ Андраник Теванян заявил, что власть выступает против формулировок “Нагорно-Карабахская Республика” или “Республика Арцах”.
“Фракция “Гражданский договор” против таких формулировок, поэтому они вычеркнули слово “Республика”. Мы написали “нападение Азербайджана на самоопределившуюся на своей исторической территории Нагорно-Карабахскую Республику”. Они предлагают написать “нападение на армянство Нагорного Карабаха”. Это значит, что армянский народ Нагорного Карабаха рассматривается как проживающее в Азербайджане национальное меньшинство. Такая формулировка для нас неприемлема”,- подчеркнул А.Теванян.