Անդրանիկ Թևանյան. «ՔՊ-ն դեմ է Լեռնային Ղարաբաղ կամ Արցախի Հանրապետություն ձևակերպմանը»
«Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» թեմայով հրավիրված արտահերթ նիստի ժամանակ հիմնական զեկուցող «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանին հարց ուղղեց նույն խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը: Նա նշեց, որ հայտարարության վերաբերյալ քննարկումներ են եղել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հետ և հետաքրքրվում էր, թե որոնք են այն սկզբունքային կետերը, որոնց դեմ է արտահայտվել իշխող խմբակցությունը:
Խամոյանը նաև հետաքրքրվեց, թե որոնք են եղել այն առաջարկությունները, որոնք ընդունելի չեն եղել հայտարարության նախագիծը ներկայացրած «Հայաստան» խմբակցության համար:
Պատասխանելով հարցին Անդրանիկ Թևանյանը նշեց, որ անհամաձայնությունը ֆունդամենտալ բնույթ է կրում: Այն վերաբերում է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» կամ «Արցախի Հանրապետություն» ձևակերպումներին:
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է այդ ձևակերպմանը, և իրենք ջնջել են «Հանրապետություն» ձևակերպումը: Մեզ մոտ գրված է «պատմական տարածքում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ հարձակում Ադրբեջանի կողմից», իրենք առաջարկում էին գրել Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ հարձակում, որը նշանակում է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովուրդը դիտարկվում է որպես Ադրբեջանում բնակվող ազգային փոքրամասնություն: Այս տերմինը, ձևակերպումը մեզ համար ընդունելի չէ»,- ասաց Անդրանիկ Թևանյանը:
Հաջորդ հակասությունը վերաբերել է ինքնորոշման իրավունքին: Ադրանիկ Թևանյանն ասաց, որ ՔՊ խմբակցության պատգամավորներն այդ ձևակերպուները չեն ընդունում, ջնջել են:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ընդունած «Շուշիի հռչակագրին», ապա իշխող խմբակցությունը դրա դատապարտմանը ևս դեմ է եղել, և իրենց առաջարկություններում այդ մասն ընդհանրապես հանվել էր: Հանել են նաև Հայաստանի կողմից Արցախի ինքնորոշման իրավունքի և պաշտպանության մասերը:

А.Теванян: “ГД” против формулировок “Нагорный Карабах” или “Республика Арцах”
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания, на котором обсуждается заявление азербайджанского парламента от 8 ноября 2022 г., депутат оппозиционной фракции “Айастан” Агнесса Хамоян, обратившись к коллеге по фракции, основному докладчику Андранику Теваняну, напомнила о том, что состоялись обсуждения с депутатами правящей фракции “Гражданский договор”, и поинтересовалась, против каких принципиальных пунктов высказались властные депутаты, а какие из их предложений оказались неприемлемыми для представившей проект заявления оппозиционной фракции “Айастан”.
По словам А.Теваняна, несогласие носит фундаментальный характер и относится к формулировкам “Нагорно-Карабахская Республика” или “Республика Арцах”.
“Фракция “Гражданский договор” выступила против этой формулировки и вычеркнула слово “Республика”. У нас написано: “Нападение Азербайджана на самоопределившуюся на своей исторической территории Нагорно-Карабахскую Республику”. Они предлагают написать “нападение на армян Нагорного Карабаха, а это означает, что армянское население Нагорного Карабаха рассматривается как проживающее в Азербайджане национальное меньшинство. Такая формулировка для нас неприемлема”,- заявил Теванян.
Следующее разногласие, по его словам, касается права на самоопределение. Депутаты фракции “Гражданский договор” не признают такую формулировку, которую они тоже вычеркнули.
Правящая фракция выступила и против осуждения принятой Азербайджаном “Шушинской декларации”. В предложениях депутатов фракции “Гражданский договор” этот раздел вообще отсутствует. Кроме того, они исключили пункты, касающиеся защиты Арменией права народа Арцаха на самоопределение. Между тем, подчеркнул Теванян, это вытекает из Декларации о независимости и законодательства Республики Армения.