Արման Թաթոյանն Ավստրալիայի ԱԳՆ-ում ներկայացրել է ՀՀ-ում ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումների վերջին փաստերը
ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ու Արցախում ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների փաստերը ներկայացնելու նպատակով Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը խորհրդակցություններ է ունեցել Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարարությունում։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի փոխատենապետ Խաժակ Քորթեանը և տնօրեն Մայքլ Քոլոքոսյանը։ (Armenian National Committee of Australia)
Արման Թաթոյանը քարտեզների վրա փաստագրումներով ներկայացրել է հիմնադրամի փաստերը կապված ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ներխուժումների հետ՝ սկսած 2021թ. մայիսի 12-ց մինչև 2022թ. սեպտեմբերի 14-ը, ինչպես նաև խոսել է արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի մասին։
Նա մանրամասն ցույց է տվել ադրբեջանական վերջին ներխուժումների հետևանքները Ջերմուկում, Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում՝ շեշտելով, որ փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը կատարում է թե´ ՀՀ օկուպացված տարածքներում, թե´ գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին իր անօրինական զինված տեղակայումների ամրացման աշխատանքներ, անգամ պատրաստվում ձմռանը՝ անօրինական կառուցելով զինվորական ճանապարհներ, դիրքեր, շինություններ ու բունկերներ։
Ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ նշանառության տակ են ՀԷԿ Ջերմուկում, «Տաթև» ՀԷԿ–ը, Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը, «Սյունիք» օդանավակայանը և ռազմավարական նշանակության այլ օբյեկտներ։
Հիմնադրամի տնօրենը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական կողմի կրակոցները ՀՀ սահմանային դարձած գյուղերի հարևանությամբ ամենօրյա են դարձել։ Նրանք մարդկանց ահաբեկում են ու կյանքն այդ գյուղերում դարձրել են անհնարին։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է նաև քաղաքացիական բնակավայրերն ավերելու, զինծառայողներին խոշտանգելու, մարմինները մասնատելու, հայ գերեվարված զինծառայողներին գնդակահարելու ապացույցները: Ընդ որում, հայ գերիները շարունակում են ապօրինի պահվել Ադրբեջանում և օգտագործվել քաղաքական ու ռազմական շահերի համար առևտրի նպատակով:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական կողմի նախաձեռնած հարձակումների ժամանակ սպանված կին զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ջոկատի՝ «ՅԱՇՄԱ»-ի դաժանություններին։
Արման Թաթոյանը ցուցադրել է նաև ադրբեջանական հայատյացության ու ֆաշիզմի հասած քաղաքականության ապացույցները. անպատժելիության հովանավորության այս քաղաքականությունը ոչ միայն չի նվազում, այլ ավելի է խորացել՝ լինելով իշխանությունը պահպանելու գործիք: Խոսքը բոլոր ոլորտների մասին է՝ սկսած կրթության բոլոր մակարդակներից մինչև մշակույթ և ունի թե՛ կրոնական, թե՛ էթնիկ հիմքեր:
Նա շեշտել է, որ այս պայմաններում Ադրբեջանը մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը, իրականում չունի խաղաղության մտադրություններ: Առաջնային ու հրատապ հարց է այն, որ ադրբեջանական զինված տեղակայումները պետք է հեռացվեն ոչ միայն ՀՀ ներխուժած տարածքներից, այլ նաև ՀՀ գյուղերի մոտից ու համայնքների միջև ճանապարհներից, պետք է լինի ապառազմականացված անվտանգության գոտի, որպեսզի վերականգնվի մարդկանց բնականոն կյանքը, իրավունքներն ու անվտանգությունը:

В МИДе Австралии Арман Татоян представил последние факты преступных вторжений Азербайджана и доказательства военных преступлений
В целях представить факты военных преступлений Азербайджана на суверенной территории РА и Арцаха, Арман Татоян, директор Центра Права и Справедливости Фонда «Татоян», провел консультации в Министерстве иностранных дел Австралии.
Во встрече также приняли участие заместитель председателя Армянского комитета Австралии Хажак Кортян и исполнительный директор Майкл Колокосян.
Демонстрируя на картах, Арман Татоян представил факты фонда, связанные с азербайджанскими вторжениями на суверенную территорию Армении начиная с 12 мая 2021 года до 14 сентября 2022 года. Он также подчеркнул основы права арцахских армян на самоопределение.
Он подробно показал последствия недавних азербайджанских вторжений в Джермукскую, Сюникскую и Гегаркуникскую область, подчеркнув что факты свидетельствуют о том, что Азербайджан проводит работы по укреплению своих незаконных вооруженных объектов не только на оккупированных территориях РА, но и вблизи сел и на дорогах. Они даже готовятся к зиме незаконно строя военные дороги, позиции, здания и укрытия.
Джермукская ГЭС, ГЭС "Татев", Геганушское хвостохранилище в Капане, аэропорт «Сюник» и другие объекты стратегического значения находятся под непосредственным прицелом азербайджанских вооруженных сил.
Директор фонда сообщил, что обстрелы с азербайджанской стороны вблизи приграничных сел Армении стали ежедневными. Они терроризируют людей и делают жизнь в этих деревнях невозможной.
Арман Татоян также представил доказательства разрушений гражданских населенных пунктов, пыток военнослужащих, расчленения тел и расстрела пленных армянских военнослужащих. Более того, армянские военнопленные продолжают незаконно держаться в Азербайджане и использоваться для торговли в политических и военных интересах.
Отдельно были упомянуты жестокости, совершенные азербайджанским спецназом «ЯШМА» по отношению к военнослужащим женщинам, погибших в ходе нападений азербайджанской стороны 13-14 сентября 2022 года.
Арман Татоян также представил доказательства ненависти к армянам и фашистской политики Азербайджана. Эта безнаказанная политика не только не ослабевает, но и усиливается как инструмент сохранения власти. Эта политика охватывает все сферы, от образования до культуры, и имеет как религиозную, так и этническую основу.
Он подчеркнул, что в таких условиях Азербайджан вводит международное сообщество в заблуждение и у них на самом деле нет никаких мирных намерений. Самым главным и неотложным вопросом является удаление азербайджанских вооруженных объектов не только с захваченных РА территорий, но и из сел РА и с дорог между общинами. Должна быть демилитаризованная зона безопасности для восстановления нормальной жизни, прав и безопасности людей.