Վարչապետին զեկուցել են դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների ընթացքի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի կատարման մշտադիտարկման խորհրդի անդրանիկ նիստը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Ըստ օրակարգի՝ հաստատվել են խորհրդի աշխատակարգը, հաշվետվության ձևը և մշտադիտարկման ու գնահատման մեթոդաբանական ուղեցույցը: Ապա ներկայացվել են վերոնշյալ ռազմավարությամբ՝ արդարադատության ոլորտի բարեփոխման ու զարգացման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումները:
Զեկուցվել է դատական համակարգի բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ. նշվել է, որ ուժի մեջ է մտել օրենք, որով աշխատավարձի 80 տոկոսի չափով հավելավճար է սահմանվել Սահմանադրական դատարանի, 50 տոկոսի չափով՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավորների համար: Մշակվել է Երևանում առաջին ատյանի քրեական և քաղաքացիական դատարանների ձևավորման փաթեթը: Կառավարության հավանությանն է արժանացել և Ազգային ժողով է ներկայացվել Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման նախագիծը: Մշակվել է նախագծերի փաթեթ, որով պարզեցվում են դատավարության կազմակերպման ընթացակարգերը՝ վարչական, քաղաքացիական և սնանկության գործերով գրավոր ընթացակարգի ներդրում, քրեական գործերով արագացված վարույթի վերականգնում և այլն:
«Էլեկտրոնային արդարադատություն» (E-justice), «Էլեկտրոնային դատարան» (E-court) հարթակների ներդրման շրջանակում՝ մեկնարկել են քաղաքացիական դատավարության և սնանկության վարույթի թվայնացման մոդուլների մշակման աշխատանքները, մշակվել է վարչական դատավարության թվայնացման մոդուլի տեխնիկական առաջադրանքը, ընթացքի մեջ են նաև մյուսները:
Զեկուցվել է, որ վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացման շրջանակում աշխատանք է կատարվել նոր արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ. ձևավորվել է հեղինակավոր ազգային և միջազգային մասնագետներից կազմված ղեկավար խորհրդատվական կոմիտե, որը հաստատել է արբիտրաժային կենտրոնի կանոնադրությունը, այժմ մշակվում են արբիտրաժային կանոնները: Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են «Հաշտարարության մասին» օրենքի փոփոխությունները:
Քրեաիրավական ոլորտում նոր կադրերով են համալրվել նախաքննություն իրականացնող մարմինները և դատախազությունը: Սահմանադրական և ընտրական ռեֆորմների շրջանակում՝ ձևավորվել են Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը և մասնագիտական հանձնաժողովը, նիստեր են անցկացվել Երևանում և մարզերում: Կազմվել է «Ընտրական օրենսդրության և պրակտիկայի խնդիրների վերաբերյալ» զեկույցը, որի հիման վրա մշակվելու է օրենսդրական փաթեթ:
Միջոցառումներ են իրականացվել նաև ոլորտի մյուս համակարգերի՝ հարկադիր կատարման, փաստաբանության, սնանկության, նոտարիատի բարեփոխման ուղղությամբ: Մասնավորապես, մշակվում է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության նոր էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, օպտիմալացվում է բանկային հաշիվներում և ավանդներում առկա դրամական միջոցների արգելադրման և բռնագանձման գործընթացը: Նոտարիատի ոլորտում աշխատանք է տարվում էլեկտրոնային համակարգի ձևավորման շուրջ, որը նախատեսվում է գործարկել 2023թ. առաջին եռամսյակում: Ավարտվում է էլեկտրոնային սնանկության հարթակի մշակումը, օրենսդրական փոփոխություններ են նախաձեռնվել փաստաբանության բնագավառում:
Կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են դատական և իրավական ոլորտի սոցիալական երաշխիքներին, թվայնացման գործընթացին, էլեկտրոնային համակարգերին, միջգերատեսչական փոխգործելիությանը, կադրային համալրմանը, ենթակառուցվածքներով ապահովմանը, ինչպես նաև սահմանադրական և ընտրական բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականությունը և նիստի արդյունքներով տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

Премьер-министру доложено о процессе реализации реформ в судебно-правовой сфере
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось первое заседание Совета по мониторингу реализации Стратегии судебных и правовых реформ Республики Армения и плана исходящих из нее действий на 2022-2026 гг.
Согласно повестке дня были утверждены регламент работы Совета, форма отчета и методическое пособие по мониторингу и оценке. Затем были представлены мероприятия по реформированию и развитию сферы юстиции в соответствии с вышеупомянутой Стратегией.
Было доложено о ходе реформы судебной системы: отмечено, что вступил в силу закон, согласно которому установлена доплата в размере 80% от зарплаты для судей Конституционного суда, и в размере 50% - для судей Кассационного суда. Разработан пакет по формированию уголовного и гражданского судов первой инстанции в Ереване. Правительством одобрен и представлен в Национальное Собрание проект о создании Апелляционного антикоррупционного суда. Разработан пакет проектов по упрощению процедур организации судопроизводства: введение письменного производства по административным, гражданским делам и делам о банкротстве, восстановление ускоренного производства по уголовным делам и др.
В рамках внедрения платформ “Электронное правосудие” (E-justice) и “Электронный суд” (E-court) начаты работы по разработке модулей оцифровки гражданского судопроизводства и по делам о банкротстве, разработано техническое задание модуля оцифровки административного производства, другие работы находятся в процессе реализации.
Было доложено, что в рамках развития альтернативных методов разрешения споров проведена работа по созданию нового арбитражного центра: сформирован руководящий консультативный комитет с участием известных национальных и международных экспертов, который утвердил устав арбитражного центра, и в настоящее время разрабатывается арбитражный регламент. Изменения в закон “О медиации” были приняты Национальным Собранием.
В сфере уголовного права пополнились новыми кадрами следственные органы и прокуратура. В рамках конституционной и избирательной реформ сформированы Совет конституционных реформ и профессиональная комиссия, проведены заседания в Ереване и в областях. Подготовлен доклад “О задачах избирательного законодательства и практики”, на основе которого будет разработан законодательный пакет.
Также были реализованы мероприятия по реформированию других систем отрасли: принудительного исполнения, адвокатуры, банкротства, нотариата. В частности, разрабатывается новая электронная система управления Службой принудительного исполнения, оптимизируется процесс замораживания и конфискации денежных средств на банковских счетах и во вкладах. В нотариальной сфере ведутся работы по созданию электронной системы, запуск которой планируется в первом квартале 2023 года. Завершается разработка электронной платформы банкротства, инициированы законодательные изменения в сфере адвокатуры.
Состоялся обмен мнениями относительно проделанной работы. Были обсуждены вопросы, связанные с социальными гарантиями судебной и правовой сфер, процессом цифровизации, электронными системами, межведомственной интероперабельностью, кадровым обеспечением, инфраструктурным обеспечением, а также конституционной и избирательной реформами.
Премьер-министр подчеркнул важность продолжения судебной реформы и по результатам обсуждений дал соответствующие поручения.