Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ կայացել է ԶՖԳ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի կառավարման խորհրդի 1-ին նիստը
Նոյեմբերի 24-ին փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ կայացավ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հետ համագործակցությամբ իրականացվող Արարատի և Արմավիրի մարզերում ոռոգվող գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրի կառավարման խորհրդի 1-ին նիստը։ Այս մասին հայտնում են Կառավարության լրատվական բաժնից։
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի կառավարության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության շարունակական համագործակցությունը՝ ուղղված ՀՀ կառավարության՝ ոռոգման ոլորտի ընթացիկ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը։ Նիստի ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի իրականացման ընթացիկ հարցեր, ինչպես նաև կառավարման կոմիտեի կողմից հաստատվեցին ծրագրի օպերատորի ընտրության միջազգային մրցույթի արդյունքները։
Նշենք, որ Արարատի և Արմավիրի մարզերում ոռոգվող գյուղատնտեսության զարգացման՝ 10 մլն եվրո գումարի չափով դրամաշնորհային ծրագիրը միտված է աջակցելու ժամանակակից պահանջներին համապատասխան ոռոգման համակարգերի զարգացմանը՝ նպաստելով ջրախնայող տեխնոլոգիաների կիրառմանը և ոռոգման ենթակառուցվածքների բարելավմանը, հողերի կոնսոլիդացիայի արդյունքում ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը, ինչպես նաև ֆերմերների համար խորհրդատվական ծառայությունների և նոր ֆինանսական գործիքների հասանելիության ապահովմանը։

Под председательством Амбарцума Матевосяна состоялось первое заседание Совета правления реализуемой совместно с ФАР программы
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна 24 ноября состоялось первое заседание Совета правления реализуемой в сотрудничестве с Французским агентством развития (ФАР) программы развития ирригационного земледелия в Араратской и Армавирской областях.
Приветствуя участников заседания, вице-премьер Амбарцум Матевосян высоко оценил продолжающееся сотрудничество между правительством Армении и Французским агентством развития, направленное на эффективную реализацию текущих реформ правительства Армении в сфере ирригации. В ходе заседания были обсуждены текущие вопросы реализации проекта. Также со стороны комитета правления были утверждены итоги международного конкурса по выбору оператора проекта.
Отметим, что грантовая программа по развитию ирригационного земледелия в Араратской и Армавирской областях в размере 10 млн евро направлена на поддержку развития отвечающих современным требованиям ирригационных систем, содействуя использованию водосберегающих технологий и улучшению ирригационной инфраструктуры, эффективному использованию водных ресурсов в результате консолидации земель, а также предоставлению фермерам консультационных услуг и доступа к новым финансовым инструментам.