Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Իրանի դեսպանին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրիին: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության պաշտոնական կայքից։
Ողջունելով դեսպանին՝ փոխվարչապետը կարևորել է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացումը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ծավալած ագրեսիայի վերաբերյալ Իրանի կողմից հնչեցված հասցեական հայտարարությունների համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգի առանցքային հարցերը, մասնավորապես համագործակցությունը էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում: Առանձնակի շեշտվել է տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի հնարավոր ապաշրջափակման պարագայում Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթգծի գործարկման կարևորությունը և դրա ներքո համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում Իրանում կազմակերպել Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 17-րդ նիստի փոխըմբռնման հուշագրի կետերի կատարման ընթացքին հետևող հանձնախմբի նիստը, որի ընթացքում առավել մանրամասն կքննարկվեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял посла Ирана
Вице-премьер Мгер Григорян принял посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Приветствуя посла, вице-премьер подчеркнул важность развития отношений с дружественным Ираном и поблагодарил за адресные заявления Ирана в связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории Армении.
В ходе встречи были обсуждены ключевые вопросы двусторонней повестки дня, в частности сотрудничество в сферах энергетики и транспорта. Особо подчеркнута важность запуска железной дороги между Арменией и Ираном в случае возможного разблокирования региональных транспортных коммуникаций и перспективы расширения сотрудничества в этом контексте.
Достигнута договоренность об организации в ближайшее время в Иране заседания мониторинговой группы по реализации меморандума о взаимопонимании 17-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии, в ходе которого будут более подробно обсуждены представляющие двусторонний интерес вопросы.