Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ քննարկվել են Արցախի ռազմավարական խնդիրները՝ «Մե՛նք ենք մեր սարերը» գործակալության առաջին նիստում
Սեպտեմբերի 28-30 Ստեփանակերտում անցկացվել է «Մե՛նք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության առաջին ռազմավարական նիստը, որին մասնակցել են տարբեր ոլորտներ ներկայացնող ավելի քան 60 մասնագետներ՝ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից։ Միջոցառումը նախաձեռնել էր հասարակական-քաղաքական գործիչ Ռուբեն Վարդանյանը՝ Արցախի կառավարության աջակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը։
«Նիստի նպատակն էր քննարկումների միջոցով ուրվագծել Արցախի համար ռազմավարական՝ անվտանգություն, ժողովրդագրություն, կրթություն, տնտեսություն, առողջապահություն, սոցիալական ապահովություն և ազգային ինքնության ոլորտների առաջնահերթ խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները:
Ռուբեն Վարդանյանը, շնորհակալություն հայտնելով հյուրերին՝ միջոցառմանը պատրաստակամորեն մասնակցելու համար, ընդգծել է, որ այսպիսի այցելությունները ևս աջակցություն են՝ ցույց տալու համար, որ արցախցիները միայնակ չեն։
«Երկու ամիս է՝ այստեղ եմ և, ամեն անգամ վերլուծելով իրավիճակը, հասկանում եմ, որ մարդիկ, որոնք այստեղ են ապրում, նույնպես հերոսներ են, որովհետև իրենց ամենօրյա կյանքով ապացուցում են, որ հայրենիքն իրենց համար կարևոր է, որ իրենք այստեղ են տեսնում իրենց ապագան: Այս հավաքին մասնակցելու խնդիրն է՝ ուրվագծել Արցախի զարգացման և անվտանգության ռազմավարությունը, մշակութային և տնտեսական այն միջավայրի պահպանումը, որտեղ արցախցիներն իրենց կզգան հաջողված, կտեսնեն իրենց և իրենց երեխաների երկարաժամկետ ապագան Արցախում»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը վստահություն է հայտնել, որ ռազմավարական նիստի աշխատանքները կնպաստեն Արցախի համար կենսական խնդիրների լուծմանը։ «Այստեղ ներկայացված է բավական պատկառելի կազմ, այդ թվում՝ անձինք, որոնք առաջին անգամ են Արցախում։ Համոզված եմ՝ երկար ժամանակ աջակցել եք հայրենիքին, իսկ հիմա հնարավորություն է, որ այլ ձևաչափով, ավելի երկարաժամկետ, ավելի հետևողական կերպով համատեղ աշխատենք, հասկանանք՝ ինչպես կարող ենք բոլորիս ներուժն ի սպաս դնել մեր հայրենիքի փրկությանն ու հզորացմանը»,- նշել է Արտակ Բեգլարյանը։
Եռօրյա քննարկումների արդյունքները, հնչեցված գաղափարները կամփոփվեն, կձևավորվեն առաջարկներ՝ դրանք ուսումնասիրելու և հետագայում գործնական ծրագրերի վերածելու համար:
«Մենք նախատեսում ենք շատ կարճ ժամանակում նշանակալի փոփոխություններ կատարել Արցախում։ Այս նիստում քննարկեցինք նախագծեր եւ գաղափարներ, որոնք հնարավոր է իրականացնել կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում։ Առնվազն 3-6 ամսվա ընթացքում պետք է սկսենք աշխատանքները եւ շոշափելի արդյունք ցույց տանք։ Մենք լսեցինք կարծիքներ, առաջարկներ, նաև պատկերացում, թե նախագծերի իրականացման գործում ով եւ ինչ ձեւաչափով կարող է մասնակցություն ունենալ ՝ խորհրդատվությունից մինչեւ ներդրումներ Արցախում»,- ասել է «Մե՛նք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Օնիկ Ազնաուրյանը։
Մինչ աշխատանքների մեկնարկը՝ «Մե՛նք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության առաջին ռազմավարական նիստի մասնակիցներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր-պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցել իրենց կյանքը հայրենիքի համար զոհած հերոսների հիշատակին: Աշխատանքների ավարտին հյուրերն այցելել են նաև Գանձասար, ծանոթացել Արցախի պատմամշակութային ժառանգությանը»։

Обсуждение стратегических вопросов развития Арцаха состоялось в рамках первого заседания агентства «Мы — наши горы» по инициативе Рубена Варданяна
В Степанакерте с 28-го по 30-е октября состоялось первое заседание агентства регионального развития «Мы — наши горы», посвященное стратегическим вопросам развития Арцаха. В нем приняли участие более 60-ти ТОП-экспертов различных областей из Армении, Арцаха и Диаспоры. Мероприятие было инициировано общественно-политическим деятелем Рубеном Варданяном при поддержке правительства Арцаха.
Целью встречи было определение приоритетных проблем стратегического развития Арцаха в самых значимых областях — безопасности, демографии, образовании, экономике, здравоохранении, социальной защите, национальной идентичности, а также поиск возможностей для реализации программ и инициатив, направленных на их решение.
Выражая благодарность гостям за участие в мероприятии, Рубен Варданян подчеркнул, что подобные инициативы, помимо прочего, являются выражением поддержки народу Арцаха, благодаря которой арцахцы чувствуют, что они не одиноки.
«Я нахожусь здесь уже два месяца и, каждый раз анализируя ситуацию, понимаю, что живущие здесь люди — настоящие герои. Каждым прожитым в Арцахе днем они доказывают, что Родина для них важна, что они видят здесь свое будущее. Главная задача данного заседания — наметить стратегию развития и безопасности Арцаха, сформировать и сохранить культурно-экономическую среду, позволяющую арцахцам чувствовать себя успешными и видеть долгосрочное будущее для себя и своих детей в Арцахе», - сказал Рубен Варданян.
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян выразил уверенность в том, что работа стратегической сессии будет способствовать решению насущных для Арцаха проблем.
«В состав участников заседания вошли весьма достойные и уважаемые люди, некоторые из которых впервые посещают Арцах. Уверен, вы долгое время оказывали поддержку Родине, и сегодня нам представилась возможность вместе поработать в ином формате на более долгосрочной и последовательной основе, а также понять, как можно использовать наш общий потенциал во спасение и укрепление нашей Родины», — сказал Артак Бегларян.
Результаты трехдневных обсуждений и озвученные на них идеи будут обобщены и сформированы в предложения с целью их дальнейшего изучения и внедрения в конкретные программы развития Арцаха.
«Нам необходимо за очень короткий срок произвести в Арцахе значимые изменения. Мы обсудили проекты и идеи, которые можно реализовать в краткосрочной и долгосрочной перспективах. Уже в ближайшие 3-6 месяцев мы должны начать работу и получить ощутимые результаты. Обмен мнениями и предложениями помог нам составить представление о том, кто и в каком формате может принять участие в реализации проектов: начиная с консультационной помощи и заканчивая инвестициями в Арцах», — прокомментировал генеральный директор агентства регионального развития «Мы — наши горы» Оник Азнаурян.
Перед началом заседания его участники посетили Степанакертский мемориальный комплекс и военный пантеон, воздали дань уважения героям, отдавшим жизнь за Родину. По окончании работы гости посетили Гандзасар и ознакомились с историко-культурным наследием Арцаха.