«Ռուսաստանյան առաջարկություններն առավելապես համապատասխանում են նվազագույն չափանիշներին». Ա. Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը գրառում է արել իր ֆեյսբուքյան էջում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների, ինչպես նաև՝ Արցախի հարցի ներկայիս կարգավորման վերաբերյալ ներկայացված մի շարք առաջարկությունների վերաբերյալ։ Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք.
Վերջին ժամանակներս, առանց չափազանցության, ողջ հայության ուշադրությունը սևեռված է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններին մի քանի ուժային կենտրոնների կողմից ներկայացվել են առաջարկություններ՝ կարգավորման առանցքային հարցերի վերաբերյալ։ Առաջարկված սկզբունքներն ու մոտեցումները, դրանց ընդունման և իրացման դեպքում, վճռորոշ նշանակություն են ունենալու թե՛ Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի, և թե՛ Հայաստանի ու տարածաշրջանի մյուս երկրների համար։ Հենց այդ պատճառով էլ մենք սխալվելու իրավունք չունենք, քանի որ ցանկացած սխալ կարող է ճակատագրական դառնալ։
Մենք վստահ ենք, որ պետք է մեկընդմիշտ մերժվեն այն առաջարկներն ու սկզբունքները, որոնք ժխտում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, զրկում են հակամարտության արդարացի կարգավորման հեռանկարներից և կասկածի տակ են դնում Արցախի գոյությունը։ Եվ դա բխում է ոչ միայն Արցախի Հանրապետության շահերից, այլև՝ ողջ հայության, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախի Հանրապետությունը ձևավորում են մեկ միասնական հայրենիք և արժեքների ու շահերի անբաժանելի ամբողջություն:
Ողջունում ենք Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը դեռ սույն թվականի սեպտեմբերի սկզբին համաձայնել է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ՝ Ռուսաստանի կողմից ներկայացված սկզբունքների և պարամետրերի հիման վրա, և պատրաստ է դա վերահաստատել հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում սպասվող բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ։
Անշուշտ, մենք կուզեինք բանակցային գործընթացի արդյունքում հասնել ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու վերջնական կարգավորման և Արցախի Հանրապետության անկախ կարգավիճակի միջազգային ճանաչման: Սակայն, հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու սահմանափակ հնարավորությունները, մեր կարծիքով՝ ռուսաստանյան առաջարկություններն առավելապես համապատասխանում են այն նվազագույն չափանիշներին, որոնք թույլ են տալիս ապահովել Արցախի անվտանգությունը և կասկածի տակ չեն դնում նրա ապագան։ Հույս ենք հայտնում, որ հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքում կհաջողվի ամրապնդել այն տարրերը, որոնք վերաբերում են Արցախի ճակատագրին։
Առաջին հերթին, խոսքը վերաբերում է Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի առաքելության անժամկետ երկարաձգման մասին։ Արցախում նրանց գտնվելը կենսական նշանակություն ունի, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի անվտանգության համար պատասխանատվության էական բաժինը կրում են ռուս խաղաղապահները։
Երկրորդ առանցքային պարամետրը հանդիսանում է Արցախի առնվազն ներկայիս կարգավիճակի պահպանումը։ «Վալդայ» միջազգային ակումբի նիստի ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարությունը որոշակի հույսեր է ներշնչում, որ այդ նպատակները միանգամայն իրականանալի են։
Ակնկալում ենք, որ կայանալիք բանակցությունների ժամանակ լիովին կպաշտպանվեն Արցախի Հանրապետության կենսական շահերը և, առաջին հերթին, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և այդ իրավունքի իրացման արդյունքների միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի։ Վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի թույլ չտալ Ադրբեջանի և նրա դաշնակիցների կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ուժի անօրինական կիրառման հետևանքների լեգիտիմացումը՝ դրանով իսկ պայմաններ ապահովելով մեր հայրենիքի ու ժողովրդի անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի համար։

Artsakh President Arayik Harutyunyan released the following today on his Facebook page regarding ongoing Armenian-Azerbaijani normalization talks, as well as the various proposals to settle the Artsakh issue.
In recent days, the attention of all Armenians, without exaggeration, is riveted on the negotiations between Armenia and Azerbaijan. A number of power centres submitted proposals to the authorities of Armenia and Azerbaijan on the key issues regarding the settlement. The proposed principles and approaches, in case of their acceptance and realisation, will have a crucial importance for both the Republic of Artsakh and its people, and for Armenia and other countries of the region.
That’s why we have no right to make mistakes as any of them may become fatal. We are confident that those proposals and principles that deny the right of people of Artsakh to self-determination, deprive of the prospects of fair settlement of the conflict and bring into a question the existence of Artsakh should be rejected once and forever.
This stems not only from the interests of the Republic of Artsakh, but also from those of the entire Armenian people, as the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh together form a single homeland and inseparable set of values and interests. We welcome the statement of the Prime Minister of Armenia stating that Armenia agreed to work towards the establishment of interstate relations between Armenia and Azerbaijan in early September of the current year, based on the principles and parameters presented by Russia, and is ready to reaffirm this at the high-level meeting to be held in Sochi on October 31.
Of course, as a result of the negotiation process, we would like to achieve a fair and final settlement of the Karabakh conflict and international recognition of the independent status of the Republic of Artsakh. However, taking into account the existing challenges and limited possibilities, in our opinion, the Russian proposals mostly meet the minimum standards that allow to ensure the security of Artsakh and do not throw into question its future. We voice hope that as a result of the tripartite summit to be held on October 31, it will be possible to ensure the elements related to the fate of Artsakh.
First of all, we are talking about the untimely extension of the mission of the Russian peacekeeping troops deployed in Artsakh. Their presence in Artsakh is of vital importance, because since November 2020, Russian peacekeepers bear the main responsibility for the security of the Republic of Artsakh and its people. The second key parameter is the maintenance of at least the current status of Artsakh.
The statement of the President of the Russian Federation during the meeting of the Valdai International Club inspires certain hopes that these goals are completely achievable. We anticipate that the vital interests of the Artsakh Republic and, first of all, the inalienable right of the Artsakh people to self-determination will be fully protected during the upcoming negotiations. International recognition of the right of the people of Artsakh to self-determination and the results of the realization of that right has no alternative.
We are confident that with joint efforts we will succeed in preventing the legitimization of the consequences of the illegal use of force by Azerbaijan and its allies against the Republic of Artsakh, thus ensuring conditions for a safe and prosperous future of our homeland and people.