Գլխավոր դատախազությունն ուսումնասիրում է Արսեն Թորոսյանի ընտանիքի ձկնաբուծարանի վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումը
Գլխավոր դատախազությունն ուսումնասիրում է «Հետք»-ի՝ «Արսեն Թորոսյանի ընտանիքի ձկնաբուծական նոր բիզնեսը» նյութում տեղ գտած փաստերը: Այս մասին հայտնեց գլխավոր դատախազի խորհրդական Լուսինե Մարտիրոսյանը:
Գրել էինք, որ Առողջապահության նախկին նախարար, այժմ ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի ընտանիքը ձկնաբուծական բիզնես է սկսել Արագածոտնի մարզի Ղազարավան գյուղում: «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից մեկը թեև պաշտոնյայի հայրն է՝ գյուղում ձկնաբուծարանն ավելի հայտնի է որպես «Արսեն Թորոսյանի ձկնաբուծարան»։
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2021թ. մայիսի 27-ին: Ընկերության հիմնադիրները եղել են Շավարշ Գրիգորյանը և նրա կինը՝ Էդիտա Գուրօղլյանը: Գրիգորյանը Արսեն Թորոսյանի նախարար աշխատած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է Առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը:
Հիմնադրումից ամիսներ անց «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը փոխվել են: 2021թ. հոկտեմբերի 19-ից ընկերության 80% բաժնեմասը պատկանում է Արսեն Թորոսյանի հորը՝ Գևորգ Թորոսյանին: Իսկ 20%-ի սեփականատերը Արագածոտնի մարզպետի խորհրդական Ռազմիկ Թադևոսյանի հայրն է՝ Սարգիս Թադևոսյանը:
Երբ Արսեն Թորոսյանն Առողջապահության նախարար էր, Ռազմիկ Թադևոսյանը եղել է նրա վարորդը: Այնուհետև դարձել է Թորոսյանի օգնականը, երբ վերջինս ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր: Ռազմիկ Թադևոսյանը Ազգային ժողովից էլ «գործուղվել» է Արագածոտնի մարզպետարան՝ ավելի մոտ գտնվելով երկու ընտանիքի համատեղ բիզնեսին:
Արսեն Թորոսյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում արձագանքել է «Հետք»-ի հոդվածին՝ չհերքելով շարադրված փաստերը: Փոխարենը «ցածրորակ» որակելով հրապարակումը՝ փորձել է քաղաքական երանգ տալ՝ իբր «իրականում շատ հասկանալի է, թե ինչու է դա արվում հենց հիմա՝ ՔՊ կուսակցության համաժողովին ընդառաջ»:
Թորոսյանը մեզ «մեղադրել» էր բաց աղբյուրներում հրապարակված տեղեկատվությունը հրապարակելու համար՝ նշելով, թե «այդ տեղեկատվության մեջ չկա որևէ սենսացիա»:

Генпрокуратура изучает статью Hetq.am о рыбоводческом бизнесе семьи Арсена Торосяна
Генпрокуратура изучает факты, изложенные в статье Hetq.am “Новый рыбоводческий бизнес семьи Арсена Торосяна”. Об этом сообщила советник генпрокурора Лусине Мартиросян.
Согласно статье, семья бывшего министра здравоохранения, ныне депутата Национального Собрания Арсена Торосяна основала в селе Казараван Арарагацотнской области рыбоводческий бизнес. И хотя одним из акционеров ООО “Фиш Фарм менеджмент” является отец депутата, в селе знают, что рыбоводческое хозяйство принадлежит Арсену Торосяну. ООО “Фиш Фарм менеджмент” было создано 27 мая 2021 г. Учредителями компании были Шаварш Григорян и его жена Эдита Гуроглян. В период пребывания Арсена Торосяна в должности министра здравоохранения Ш.Григорян был его заместителем.
Через несколько месяцев после основания компании произошла смена ее акционеров. С 19 октября 2021 г. 80 процентов акций “Фиш Фарм менеджмент” принадлежат отцу А.Торосяна Геворку Торосяну, а владельцем 20% является отец советника губернатора Арагацотна Размика Тадевосяна Саркис Тадевосян. Когда Арсен Торосян возглавлял Минздрав, Размик Тадевосян был его водителем, а после избрания Торосяна депутатом парламента стал его помощником. Вскоре, однако, Размик Тадевосян был “командирован” и Национального Собрания в администрацию Арагацотнской области, чтобы быть ближе к бизнесу двух семей.
Арсен Торосян отреагировал в Facebook на статью Hetq.am. Он не отрицал изложенные в ней факты, но назвал публикацию “низкопробной” и попытался придать ей политический оттенок – мол, “понятно, почему это делается именно сейчас, в преддверии съезда партии “Гражданский договор”.
Торосян “обвинил” нас в публикации сведений, содержащихся в открытых источниках, отметив, что “ничего сенсационного в этой информации нет”.