Փոփոխություններ՝ Աքորիի դպրոցում
Լոռու մարզի Աքորի գյուղի միջնակարգ դպրոցը արդեն մոտ 4 ամիս է՝ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի կարգավիճակով ղեկավարում է դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Սիլվա Սիմոնյանը: Հիշեցնենք, որ 2011 թ.-ի դեկտեմբերի 20-ին Աքորիի դպրոցի կառավարման խորհրդի ընտրության արդյունքներով դպրոցի գործադիր տնօրեն էր ընտրվել Անահիտ Մուսայելյանը: Դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվը, սակայն չընդունեց ընտրության արդյունքները, այն համարեց կեղծված և դեկտեմբերի 21-ից ի նշան բողոքի դադարեցրեց ուսումնական պարապմունքները:
Դրանք վերսկսվեցին 2012 թ.-ի փետրվարի 8-ին` Անահիտ Մուսայելյանի կողմից Լոռու մարզպետին հրաժարականի դիմում ներկայացնելուց հետո: Հետայդու մարզպետի հրամանով դպրոցի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար նշանակվեց Սիլվա Սիմոնյանը: Ըստ գործող «Պետական հանրակրթական ուսումնական հաստատության տնօրենի ընտրության կարգը հաստատող» ՀՀ կառավարության 2010 թ.-ի N 319 որոշման համաձայն՝ Աքորիի դպրոցի կառավարման խորհրդի կողմից փետրվարի 8-ից հետո պետք է տնօրենի նոր ընտրություն անցկացվեր՝ առավելագույնը 3 ամսվա ընթացքում:
Դպրոցի փոխտնօրեն Սեդա Խլոպուզյանը, սակայն, մայիսի 28-ին «Հետքին» հայտնեց, որ դպրոցում տեղյակ չեն, թե երբ, ինչ ընթացակարգով, ինչ ժամանակում կկատարվի տնօրենի ընտրությունը: «Ոչ մի տեղեկություն կոլեկտիվն այդ մասին չունի»,- ասաց փոխտնօրենը: Ըստ վերջինիս՝ Աքորիում ներկայումս տնօրենի 2 հավաստագիր ունեցող թեկնածուներ կան` Կիմիկ Պետրոսյանը և Արմեն Նիազյանը: «Երկու թեկնածուներն էլ արժանի են, և կոլեկտիվը պատրաստ է երկուսից որն էլ ընտրվի, նրա հետ աշխատել»,- ասաց փոխտնօրենը:
Ըստ Սեդա Խլոպուզյանի՝ տնօրենի պաշտոնակատար Սիլվա Սիմոնյանը լավ է ղեկավարում դպրոցը. «Վաղուց աշխատանքները հունի մեջ են ընկել: Մանկավարժական կոլեկտիվը բաց թողած դասաժամերը լրացրել է` շաբաթ օրերի և գարնանային արձակուրդների հաշվին: Ուսումնական պլանի թերակատարում չունենք: Այժմ նախապատրաստվում ենք քննությունների»:
Տնօրենի ընտրության չկայացման պատճառների մասին փորձեցինք տեղեկություն ստանալ դպրոցի արհմիության տեղկոմի նախագահ Շուրա Սիմոնյանից: «Խաբար չեմ»,- ասաց նա: Թե ինչու արհմիության տեղկոմը այլևս նույն ակտիվությամբ չի մարտնչում դպրոցի տնօրենի ընտրության հարցում, տիկին Շուրան պատասխանեց. «Գնում եմ թոշակի»: Ուսուցչուհի Սեդա Թոմոյանը անխուսափելի համարեց դպրոցի տնօրենի նոր ընտրությունը: «Դպրոցի կառավարման խորհուրդը դեռ չի ձևավորվել, հիմա շշուկներ կան, որ խորհրդի նոր կազմի ծրարը արդեն եկել է դպրոց»,- ասաց նա:
Մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Լիանա Նիազյանը հայտնեց, որ թեև դպրոցի կառավարման խորհուրդը ուշացումով նիստ է գումարել տնօրենի նոր ընտրության համար, սակայն Լոռու մարզպետարանը առ այսօր չի արձագանքել խորհրդի նիստի որոշմանը: Ըստ Լիանայի՝ դպրոցի մանկավարժները ոչ պաշտոնապես տեղեկացել են, որ կառավարման խորհուրդը պետք է ցրվի: «Արդեն 5 ամիս է՝ սպասում ենք խորհրդի ցրվելուն»,- ասում է ուսուցչուհին:
Վերջին ամիսներին բավարավել են Աքորիի գյուղապետի տեղակալ, խորհրդում ԿԳՆ-ի ներկայացուցիչ Անուշ Սիմոնյանի և կառավարման խորհրդում մանկավարժական խորհուրդը ներկայացնող ուսուցչուհիներ Սեդա Թոմոյանի ու Անահիտ Թաթոյանի՝ խորհրդի անդամի պարտականություններից հրաժարվելու մասին դիմումները: Կրթության և գիտության նախարարի 16.03.2012 թ.-ի առաջարկությամբ Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի կողմից Անուշ Սիմոնյանի փոխարեն կառավարման խորհրդի անդամ է նշանակվել Խորեն Փնջոյանը: Դպրոցի մանկխորհրդի ընտրության արդյունքներով Սեդա Թոմոյանի և Անահիտ Թաթոյանի փոխարեն կառավարման խորհրդի անդամներ են ընտրվել ուսուցիչներ Լիանա Նիազյանը և Արարատ Դալլաքյանը: Աքորիում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ կառավարման խորհրդի նախագահի պարտականություններից հրաժարվելու մասին Լոռու մարզպետին դիմում են ներկայացրել նաև Աքորիի գյուղապետ Կամո Սիմոնյանը, խորհրդի անդամներ Սմբատ Կիրակոսյանը և Գայանե Սիմոնյանը: «Մենք այդ հրաժարականները չենք տեսել, սակայն խորհրդի անդամ Սմբատ Կիրակոսյանը հավաստել է այդ փաստը»,- ասում է Լիանա Նիազյանը:
Ի պատասխան «Հետքի» հարցմանը՝ մայիսի 29-ին Լոռու մարզպետարանի կրթության և գիտության վարչության պետ Մինաս Սայադյանը հայտնեց, որ կառավարման խորհրդի նախագահ, Աքորիի գյուղապետ Կամո Սիմոնյանը, խորհրդի անդամներ Գայանե Սիմոնյանը և Սմբատ Կիրակոսյանը հիրավի դիմում են ներկայացրել Լոռու մարզպետին կառավարման խորհրդի անդամի իրենց պարտականություններից հրաժարվելու մասին: Մինաս Սայադյանը նաև հայտնեց, որ ավարտվել են Աքորիի դպրոցի կառավարման խորհրդի անդամների փոփոխությունները: «Մարզպետն այն ներկայացել է Աքորիի դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատարին: Առաջիկա օրերին կհրավիրվի կառավարման խորհրդի նիստ, և կընտրվի խորհրդի նախագահ: Խորհրդի նախագահի ընտրությունից հետո մամուլով հայտարարություն կտրվի Աքորիի դպրոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթի մասին»,- ասաց պրն Սայադյանը:
Հ.Գ. Հոդվածը պատրաստ էր, երբ Աքորիի դպրոցից «Հետքին» տեղեկացրին, որ հունիսի 1-ին տեղի կունենա դպրոցի վերակազմավորված նոր կառավարման խորհրդի նիստը:

Изменения в акорийской школе
Уже 4 месяца средней школой села Акори Лорийской области временно руководит учительница истории Сильва Симонян. Напомним, что в результате состоявшихся 20 декабря 2011 г. выборов исполнительным директором была избрана Анаит Мусаелян. Однако коллектив школы не признал результаты голосования, расценив их как сфальсифицированные, и в знак протеста 21 декабря прекратил занятия.
Уроки возобновились 8 февраля 2012 г. после того, как Анаит Мусаелян подала заявление об уходе с занимаемого поста. Приказом губернатора области исполняющей обязанности исполнительного директора школы была назначена Сильва Симонян. После 8 февраля совет управления акорийской школой, согласно решению правительства РА от 2010 г., подтверждающего порядок избрания директора государственного общеобразовательного учебного заведения, должен был в 3-месячный срок провести новые выборы директора. Однако 28 мая заместитель директора школы Седа Хлопузян сообщила “Hetq”-у, что в школе не знают, когда и в каком порядке будут проведены выборы. По словам Хлопузян, в настоящее время в Акори есть два кандидата, имеющих лицензию на пост директора школы, – Кимик Петросян и Армен Ниазян. “Оба достойные кандидаты, и коллектив готов работать с обоими”,- отметила замдиректора.
О том, почему не проводятся выборы директора, мы попытались поговорить с председателем месткома школы Шурой Симонян. “Я не в курсе”,- сказала она. А на вопрос, почему в вопросе выборов директора председатель месткома не проявляет прежнюю активность, Шура Симонян сказала, что ей уже пора на пенсию.
Учительница Седа Томоян назвала новые выборы директора школы неизбежными. “Совет управления школой пока не сформировался. Но появились слухи о том, что в школу уже пришел конверт с новым составом совета”,- сказала она.
По словам учительницы математики Лианы Ниазян, хотя управляющий совет с опозданием созвал заседание по вопросу выборов директора школы, в администрации Лорийской области до сих пор не отреагировали на его решение. Кроме того, учителям школы стало известно, что управляющий совет школы должен быть распущен.
За последние месяцы были удовлетворены заявления об отказе от своих обязанностей, поданные заместителем старосты села Акори, представителем министерства образования и науки в управляющем совете школы Ануш Симонян и представителями педсовета в управляющем совете, учительницами Седой Томоян и Анаит Татоян. Вместо Ануш Симонян губернатор Лорийской области Артур Налбандян по предложению министра образования и науки РА назначил Хорена Пнджояна, а вместо Седы Томоян и Анаит Татоян в совет были избраны учителя Лиана Ниазян и Арарат Даллакян. Согласно сведениям, заявления об отказе от обязаностей председателя и членов управляющего совета школы представили также староста села Камо Симонян, Смбат Киракосян и Гаяне Симонян. “Мы этих заявлений не видели, однако член совета Смбат Киракосян подтвердил этот факт”,- сказала Лиана Ниазян.
Эту информацию подтвердил также начальник управления по образованию и науке областной администрации Минас Саядян, который сообщил, что в составе совета управления акорийской школой уже внесены изменения. “В ближайшие дни состоится заседание управляющего совета школы, на котором будет избран новый председатель. После этого в прессе будет опубликовано объявление о проведении конкурса на вакантное место директора акорийской школы”,- сказал г-н Саядян.
P.S. Статья была готова, когда из акорийской школы “Hetq”-у сообщили о том, что 1 июня состоится заседание обновленного управляющего совета школы.