ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության անդամներին
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելությանը՝ ԵԱՀԿ-ում նախագահող Լեհաստանի ներկայացուցիչ գնդապետ Ռոբերտ Արկադիուշ Տկաչիկի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունը։
Ողջունելով առաքելության անդամներին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելությունը Հայաստանում, որի անհրաժեշտությունն առաջացել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո, լիովին համապատասխանում է կազմակերպության մանդատին ու նպատակներին։
Հայաստանի դիմումի հիման վրա կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելություն Հայաստանի Հանրապետություն գործուղելու որոշումը կայացվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահող երկրի և Քարտուղարության կողմից՝ ԵԱՀԿ Նախարարական խորհրդի համապատասխան որոշումների հիման վրա, որոնք ընդունվել են Կազմակերպության բոլոր մասնակից երկրների համաձայնությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ առաքելության գործունեությունը, դիտարկումները և ավարտական զեկույցն ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվության աղբյուր կհանդիսանան ԵԱՀԿ նախագահության, Քարտուղարության և անդամ երկրների համար, ինչպես նաև դեր կխաղան նոր հավանական ագրեսիաների կանխարգելման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործում։
Հանդիպմանը մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ներկայացուցչի կողմից առաքելության անդամներին է ներկայացվել սահմանամերձ շրջաններում առկա իրադրությունը:

Министр иностранных дел РА принял членов миссии ОБСЕ по оценке потребностей
22 октября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял миссию ОБСЕ по оценке потребностей во главе с представителем Польши, председательствующей в ОБСЕ, полковником Робертом Аркадиушем Ткачиком.
Приветствуя членов миссии, министр Мирзоян подчеркнул, что миссия ОБСЕ в Армении по оценке потребностей, необходимость которой возникла после агрессии Азербайджана 13-14 сентября в отношении территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, полностью соответствует мандату и целям организации.
Решение о командировании миссии ОБСЕ по оценке потребностей в Республику Армения на основании запроса Армении было принято Председательством и Секретариатом ОБСЕ на основании соответствующих решений Совета министров ОБСЕ, принятых с согласия всех стран-участниц Организации.
Глава МИД Армении выразил надежду, что деятельность миссии, наблюдения и итоговый доклад станут источником объективной информации о ситуации, сложившейся после азербайджанской агрессии, для председательства, Секретариата и стран-членов ОБСЕ, а также сыграют роль в предотвращении новых вероятных агрессий и установлении стабильного мира в регионе.
Участвовавший во встрече представитель Генштаба ВС РА представил членам миссии ситуацию в приграничных районах.