Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերին
Հոկտեմբերի 2֊ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արտաքին գործերի նախարարությունից։
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիայի մանրամասները, կարևորել դրա հետևանքների վերացման և նոր ագրեսիաների կանխման գործում միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլերի կատարումը, այդ թվում` միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից առանձնակի դաժանությամբ իրականացված պատերազմական հանցագործություններին, որոնց վերաբերյալ տեսանյութերն ադրբեջանական կողմը լայնորեն տարածում է սոցիալական ցանցերում` նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը գործադրելու է բոլոր ջանքերը` մեղավորներին համարժեք պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ:

Арарат Мирзоян встретился с Филипом Рикером
2 октября находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США, старшим советником по переговорам на Кавказе Филипом Рикером.
Министр иностранных дел представил подробности недавней военной агрессии Азербайджана против суверенной территории РА, подчеркнул важность принятия международными коллегами четких шагов по устранению ее последствий и предотвращению новых агрессий, включая внедрение международных механизмов.
Коснувшись военных преступлений со стороны ВС Азербайджана, совершенных с особой жестокостью, видеоролики которых азербайджанская сторона активно распространяет в социальных сетях, министр Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона приложит все усилия, чтобы привлечь к соответствующей ответственности преступников и организаторов.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов по региональной безопасности и стабильности, обменялись мыслями относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отношений между Арменией и Азербайджаном.