Հանդիպել են Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները
Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ։ Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Встреча министров иностранных дел Армении и Швеции
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Швеции Анн Линде.
Представляя подробности совершенной с 13 сентября Азербайджаном военной агрессии против территориальной целостности Армении, министр иностранных дел Армении особо подчеркнул важность ликвидации ее последствий, адресной и соразмерной реакции со стороны международного сообщества стране-агрессору, а также необходимость сдерживания азербайджанской максималисткой и агрессивной политики. Была также подчеркнута необходимость соответствующей оценки военным преступлениям, совершенным вооруженными силами Азербайджана, в частности, случаям бесчеловечного обращения с женщинами-военнослужащими.
Стороны коснулись повестки армяно-шведских двусторонних отношений, выразив готовность предпринять активные шаги для дальнейшего расширения и развития сотрудничества. Было подчеркнута важность углубления сотрудничества в сфере укрепления демократических институтов в Армении. Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве на международных площадках, партнерстве РА-ЕС.