Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում Նյու Յուրքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ԱԳ նախարար Նիկոլա Սելակովիչի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը` վկայակոչելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի խախտման դեպքերն ու ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից վարվող ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի և հարկադրանքի քաղաքականության անընդունելիությունը։ Ընդգծվել է նաև միջազգային հանրության թիրախավորված արձագանքի ու գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումներին հակազդելու համար։
Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլա Սելակովիչը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկա կապակցությամբ և կարևորել համատեղ ջանքերի գործադրումը երկկողմ օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային հարթակներում համագործակցությանն առնչվող թեմաներին, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության մի շարք խնդիրների շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր։

On September 20, on the margins of the 77th session of the UN General Assembly, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Foreign Minister of Serbia Nikola Selaković in New York.
Mirzoyan presented to his counterpart details of the situation resulting from the Azerbaijani aggression unleashed on September 13, referring to the cases of violation of international and humanitarian law by Azerbaijan and underlining the inadmissibility of the threat or use of force and policy of coercion. The need for targeted response and effective steps of the international community was also emphasized in terms of countering Azerbaijan's non-constructive approaches.
Mirzoyan and Selaković commended the positive dynamics of the political dialogue between the two countries and emphasized the importance of joint efforts towards expanding the bilateral agenda.
The counterparts also touched upon the topics related to cooperation on international platforms, and exchanged views on a number of issues of regional and international importance.
During the meeting, issues on the process of normalization of Armenia-Turkey relations were also discussed.