Ուրիշի փոխարեն քվեարկելը պատգամավորների «հոգու պարտքն» է
Կառավարության համար «կարեւոր» օրինագծերի անցկացման համար, ինչպես միշտ, պատգամավորները գործի են դնում իրենց մտքի եւ ձեռքերի ճկունությունը` քվեարկելով կողքի նստող բացակա պատգամավորների փոխարեն: Երեկ, երբ համաներման հետ կապված կառավարությունը ԱԺ էր ներկայացրել մի շարք օրինագծերի փոփոխություններ, իշխանական թեւի պատգամավորները ջանք ու եռանդ չէին խնայում ուրիշների փոխարեն քվեարկելու համար:
Օրինակ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ռոբերտ Զաքարյանը կայծակնային արագությամբ քվեարկում էր եւ իր եւ կողքին նստող կուսակից գործընկերոջ` Վահագն Մախսուդյանի փոխարեն, որն ԱԺ դահլիճում չէր:
Պատգամավորները քվեարկությունները կեղծելու ձեւը գտել են: Առավոտյան գալիս իրենց անհատական քարտերով գրանցվում են, ապա իրենց առաքելությունը ավարտված համարելով, քվեարկության անհատական համակարգը թողնում են միացրած ու գնում են: Իսկ իրենց կողքի պատգամավորները, որոնք ավելի բարեխիղճ են, «հոգու պարտքն» են համարում քվեարկել նաեւ իրենց բացակա գործընկերների փոխարեն:
Երբեմն նույնիսկ ԱԺ-ում հանելուկային վիճակներ են ստեղծվում: Հաշվով ԱԺ դահլիճում 50-ից ավել պատգամավոր չի լինում, սակայն քվեարկության արդյունքները ցույց է տալիս 70-80 պատգամավոր:
Երեկ լրագրողները այդ մասին տեղեկացրին նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, վերջինս պատասխանեց, թե «հիմա կճշտենք»:
Նշենք, որ աշնանը վերաբացված ԱԺ նոր դահլիճի կառուցման եւ քվեարկության նոր սարքավորումների համար ծախսվել է 480 մլն դրամից ավելի: Ինչու էր պետք պատգամավորներին նման շռայլությունը, երբ նրանց համար ուրիշի փոխարեն քվեարկելու ավանդույթն ավելի ուժեղ է, քան օրինաստեղծ գործունեությամբ զբաղվելը:

Голосование за другого – долг души депутатов
С целью принятия “важных” для правительства законопроектов депутаты, как правило, используют гибкость ума и ловкость рук, чтобы проголосовать за отсутствующих коллег. Вчера, когда Национальное Собрание обсуждало представленные правительством законопроекты о внесении изменений в ряд законов, связанных с объявлением амнистии, провластные депутаты не жалели сил, чтобы проголосовать за других. Так, депутат фракции “Процветающая Армения” Роберт Закарян с молниеносной быстротой голосовал как за себя, так и за отсутствовавшего соседа – своего однопартийца Ваагна Махсудяна.
Депутаты нашли способ фальсифицировать результаты голосования. Утром они регистрируются по своим картам, после чего, считая свою миссию завершенной, оставляют систему персонального голосования включенной и уходят. А сидящие рядом с ними более добросовестные депутаты, считают “долгом души” голосовать за покинувших парламент своих коллег.
Случается, что в Национальном Собрании возникают загадочные ситуации. Подсчет показывает, что в зале заседаний присутствует не более 50 депутатов, однако в голосовании участвуют 70-80 законодателей.
Вчера журналисты проинформировали об этом председателя НС Овика Абрамяна, который в ответ сказал: “Сейчас уточним”.
Отметим, что на реконструкцию зала заседаний Национального Собрания и установку новой системы голосования было израсходовано более 480 млн драмов. Спрашивается, для чего нужно было так тратиться, если традиция голосования за других депутатов перевешивает необходимость заниматься законотворческой деятельностью.