Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարի աշխատանքային այցը ԱՄՆ
Սեպտեմբերի 15-ից մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ։
Արցախի ԱԳ նախարարության հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 16-ին Դավիթ Բաբայանը Վաշինգտոնում այցելել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, հանդիպել ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցների հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանային զարգացումներին, ԱՄՆ-ում Արցախի շահերի պաշտպանությանը և հայոց եռամիասնության ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր։
Նույն օրը նախարարը հանդիպում է ունեցել Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավար կազմի հետ՝ գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիի գլխավորությամբ։ Քննարկվել է հայրենիք-Սփյուռք կապերին, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին առնչվող թեմաների լայն շրջանակ։
Նախարարը բարձր է գնահատել Ամերիկայի հայկական համագումարի դերն Արցախի զարգացման ու Արցախի ժողովրդի շահերի առաջմղման գործում։
Հանդիպումներին մասնակցել են ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Artsakh Foreign Minister to U.S. on Working Visit
On September 15, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan traveled to the United States on a working visit.
On September 16, Babayan visited the Embassy of the Republic of Armenia in Washington, and met with the embassy staff.
Issues related to regional developments, promotion of the interests of Artsakh in the USA and cementing the Armenian trinity were discussed.
On the same day, the minister had a meeting with the leadership of the Armenian Assembly of America headed by Executive Director Bryan Ardouny. A wide range of issues related to the homeland-diaspora relations and recent regional developments were discussed.
The minister highly appreciated the role of the Armenian Assembly of America in the development of Artsakh and promotion of the interests of the people of Artsakh.
Artsakh Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Lernik Hovhannisyan and Artsakh Permanent Representative to the USA and Canada Robert Avetisyan participated in the meetings.