ԵՄ-ը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը
Եվրոպական Միության հայաստանյան գրասենյակը հայտնում է, որ ԵՄ-ը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը, որն ուժի մեջ է մտել նախօրեին՝ ժամը 20:00-ից սկսած։
«Մեզ ոգևորում են «գետնի վրայից» ստացվող զեկույցները, որոնցում նշվում է, որ հրադադարը, մինչև այժմ, պահպանվում է։ Կոչ ենք անում կողմերին շարունակել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և համակարգել մարդասիրական քայլերը, մասնավորապես՝ զոհված զինվորների մարմինների հանձնումը։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելի մանդատի շրջանակում շարունակում է բարձր մակարդակի խորհրդակցությունները՝ երեկ Բաքվում, այսօր՝ Երևանում։
ԵՄ-ը շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The European Union has welcomed a ceasefire agreement reached between Armenia and Azerbaijan, which came into force yesterday at 8 p.m. local time.
"We are encouraged by the reports coming from the ground, which indicate that the ceasefire is being maintained. We call on the parties to continue maintaining the ceasefire regime and to coordinate humanitarian measures, especially handing over the bodies of fallen soldiers,” reads a statement issued by the EU Office in Armenia today.
The statement says EU Special Representative Toivo Klaar continues high-level consultations with Baku and Yerevan.
“The EU continues its active involvement in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including at the highest level, through the mediation of the President of the European Council, Charles Michel," the message reads.