Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ տեղեկացնելով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ինտենսիվ հարձակումների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
«Նրանք գնդակոծում են հայկական դիրքերը Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Ջերմուկի եւ հարակից բնակավայրերի ուղղությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերի եւ ականանետերի կիրառմամբ»,- նշված է նամակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական ուժերը նաեւ միտումնավոր թիրախավորում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները եւ գնդակոծում: «Հայկական կողմն ունի զոհեր, այդ թվում խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, ռազմական տեխնիկայի զգալի կորուստներ ենք կրել: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը»,- ընդգծված է նամակներում:
ԱԺ նախագահը միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը համառորեն տեղեկատվական բազա է ստեղծել այդ ռազմական սադրանքի համար՝ ամեն օր կեղծ տեղեկատվություն տարածելով «հայկական կողմի ենթադրյալ գնդակոծության» մասին: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ այդ պահվածքն ադրբեջանական հայտնի ոճ է, որն ապացուցվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո: «Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ) եւ Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խնդրելով հղում կատարել Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին երկկողմ պայմանագրին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այսօրինակ աղաղակող եւ ապօրինի գործողությունները հնարավոր են դարձել միջազգային հանրության լռության հետեւանքով նաեւ: Նպատակաուղղված արձագանքի եւ համարժեք գործողությունների բացակայությունն այսօր հանգեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների ավելի սանձարձակ ագրեսիային»,-ամփոփել է Ալեն Սիմոնյանը՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել այդ կենսական հարցը լուծելու համար եւ նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիայի դադարեցմանը, որը խաթարում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին, ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային:

А.Симонян официально обратился к международным партнерам
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян официально обратился к международным партнерам, которым сообщил, что 13 сентября вооруженные силы Азербайджана начали агрессию против суверенной территории Республики Армения вдоль всей армяно-азербайджанской границы.
“Они обстреливают армянские позиции в Сотке, Варденисе, Горисе, Капане, Артанише, Ишханасаре, Джпермуке и соседних населенных пунктах, применяя беспилотники и минометы”,- говорится в направленных спикером НС письмах. В них отмечается, что азербайджанские вооруженные силы умышленно обстреливают гражданские инфраструктуры.
“С армянской стороны есть жертвы, в том числе среди мирных жителей, мы понесли значительные потери в военной технике. Азербайджанские вооруженные силы не прекращают попытки нападения”,- подчеркнул А.Симонян.
Спикер обратил внимание международных партнеров на то обстоятельство, что в последние дни военно-политическое руководство Азербайджана упорно создавало информационную базу под эту военную провокацию, распространяя каждый день дезинформацию о “предполагаемых обстрелах с армянской стороны”. А.Симонян отметил, что такой стиль поведения свойственен азербайджанской стороне, что было доказано после 44-дневной войны. “В связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории Республики Армения правительство РА обратилось к Совету безопасности ООН, ОДКБ и Российской Федерации с просьбой сослаться на двусторонний Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи. Очевидно, что подобные вопиющие и незаконные действия Азербайджана стали возможны вследствие молчания международной общественности. Отсутствие сегодня целенаправленной реакции и равноценных действий привело к более разнузданной агрессии со стороны властей Азербайджана”,- отметил в заключение Ален Симонян, призвав принять меры для решения этого жизненно важного вопроса и содействовать прекращению агрессии Азербайджана, нарушающего стабильность и безопасность во всем регионе.
Председатель НС РА официально обратился к председателю Межпарламентского союза Дуарте Пачеко и генеральному секретарю МПС Мартину Чунгонгу, председателю совета ПА ОДКБ Вячеславу Володину, председателю Совета МПА СНГ Валентине Матвиенко и председателю Европарламента Роберте Метсоле.