49 զոհ ունենք․ Նիկոլ Փաշինյան
Երեկ կեսգիշերից ՀՀ պետական սահմանին ադրբեջանական ուժերի հարձակման հետևանքով հայկական կողմը 49 զոհ ունի։ Այս տվյալը ԱԺ-ում ներկայացրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հղում կատարելով Պաշտպանության նախարարությանը։
«Պիտի արձանագրենք, որ այդ թիվը, ցավոք, վերջնական չէ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ պաշտոնական լրատվությունը պետք է ստուգվի, վերստուգվի նոր հրապարակվի։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ադրբեջանական ուժերը հարձակվել են սկզբում 4 ուղղությամբ, ապա ավելացել է և 2-3 ուղղություն։
Գնահատելով բանակի մարտունակությունը՝ վարչապետը նշեց, որ զինվորները կռվում են անձնուրացաբար և հերոսաբար։ «Պիտի նաև հարգանքի տուրք մատուցենք մեր զոհված զինվորներին և սպաներին, ընդգծեմ, որ մարդկային այդ տեսակի վրա է հենված մեր պետականությունը, մեր անկախությունը, մեր ինքնիշխանությունը»,- հայտարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը նվազել է, բայց 1-2 ուղղություններով Ադրբեջանի հարձակումները շարունակվում են։ «Պաշտպանության նախարարությունը, Գլխավոր շտաբը գնահատում են իրավիճակը, կորուստները և ճշգրտված տեղեկատվությունը պաշտոնապես կհրապարակվի»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
ԱԺ պատգամավորներին վարչապետը ներկայացրեց ադրբեջանական հարձակումից հետո իրականացված գործողությունները, խոսեց Անվտանգության խորհրդի նիստից, միջազգային գործընկերներին ուղղված դիմումներից։

У нас 49 погибших – Н.Пашинян
Вследствие начавшегося вчера с полуночи нападения азербайджанских сил на государственную границу Республики Армения у нас 49 погибших, сообщил сегодня в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, ссылаясь на данные министерства обороны.
“Нужно констатировать, что это число, к сожалению, не окончательное”,- отметил Пашинян, подчеркнув, что официальная информация перед публикацией должна проверяться и перепроверяться. По словам премьера, азербайджанские силы сперва совершили нападение на четырех направлениях, затем прибавились еще 2-3 направления.
Давая оценку боеспособности армии, глава правительства отметил, что солдаты сражаются самоотверженно, героически. “Нужно отдать дань уважения нашим погибшим солдатам и офицерам. Подчеркну, что именно на таких личностях основывается наша государственность, наша независимость, наш суверенитет”,- заявил премьер.
По словам Никола Пашиняна, на данный момент интенсивность боевых действий уменьшилась, но на одном-двух направлениях агрессия Азербайджана продолжается. “Министерство обороны, Генштаб оценивают ситуацию, потери, после чего будет официально опубликована уточненная информация”,- добавил премьер.
Пашинян представил депутатам действия, осуществленные после нападения Азербайджана, коснулся заседания Совета безопасности, обращений к международным партнерам.