FINTECH360 միջազգային համաժողովը կկայանա նոյեմբերին, Երևանում
2022 թվականի նոյեմբերի 2-5-ը Երևանում կանցկացվի FINTECH 360 միջազգային համաժողովը, որտեղ տարբեր երկրներից փորձագետներ կքննարկեն նորարարական տեխնոլոգիաները և ֆինանսական հատվածի թվային վերափոխման արդիական հարցերը։ Միջոցառումը մեկ հարթակի վրա կմիավորի առաջատար բանկերի և ֆինանսական հաստատությունների, վճարային համակարգերի, հեռահաղորդակցության և ՏՏ ընկերությունների, մասնագիտացված ասոցիացիաների, ստարտափների և վերահսկող կազմակերպությունների ղեկավարներին:
Համաժողովը կանցկացվի «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի և Յունիստրիմ միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգի աջակցությամբ:
FINTECH360-ում կքննարկվեն մոբայլ ծառայությունների և անհպում վճարումների, մարքեթփլեյսների և բանկային էկոհամակարգերի, թվային արժույթների, միջբանկային վճարումների, կրիպտոարժույթների հաշվարկների, նեոբանկերի, Open Banking-ի և կանաչ ֆինտեխի զարգացման հետ կապված հարցեր: Փորձագետները կկիսվեն համապատասխանության ռիսկերի կառավարման, անձնական տվյալների պաշտպանության և տեղեկատվական անվտանգության բարձրացման, արհեստական բանականության և Big Data-ի ներդրման ոլորտում իրենց փորձով:
«Ֆինտեխը չափազանց ինտենսիվ է զարգանում, ուստի մեզ համար կարևոր է տեղեկացված լինել հիմնական միտումներին և արդյունավետ աշխատել արագ փոփոխվող միջավայրում: Ֆինանսական ծառայությունների սպառողներին առաջարկելով նորարարական լուծումներ՝ մենք բարելավում ենք ոչ միայն բանկային սպասարկման մակարդակը, այլև մարդկանց կյանքի որակը։ Այդ իսկ պատճառով մենք այդքան շահագրգռված ենք FINTECH360 համաժողովով, որն ավանդաբար համախմբում է փորձագետների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների լայն շրջանակ՝ թույլ տալով թարմացնել նորարարական ֆինանսական տեխնոլոգիաների մասին գիտելիքները, փոխանակել փորձը և ձեռքբերել օգտակար շփումներ բիզնես միջավայրում: Ուրախ ենք հրավիրել մեր գործընկերներին մասնակցելու Երևանում կայանալիք համաժողովին. այն կլինի տեղեկատվական և օգտակար»,- մեկնաբանում է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Համաշխարհային վիճակագրությունը հստակ ցույց է տալիս ֆինանսական տեխնոլոգիաների դինամիկ զարգացումը։ Ըստ KPMG-ի, եթե 2020 թվականին 121,5 միլիարդ դոլար է ներդրվել ֆինտեխ ստարտափներում, ապա 2021 թվականին ներդրողներն ընդհանուր առմամբ 210 միլիարդ դոլար են ներդրել ֆինտեխի մշակման ոլորտում:
Ըստ Ernst & Young-ի, ֆինտեխ ծառայությունների ներթափանցման մակարդակը 2015-ի 16%-ից աճել է մինչև 64% 2019-ին: Սպառողների 96%-ը տեղյակ է առնվազն մեկ ֆինտեխ ծառայության մասին, որը թույլ է տալիս գումար փոխանցել և վճարումներ կատարել:
«Մենք ուրախ ենք, որ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով հետաձգված FINTECH360 համաժողովն այս տարի կանցկացվի Երևանում։ Աշխարհը փոխվել է. հեռավար աշխատանքի ձևաչափն ազդել է սպառողների, այդ թվում՝ աշխատանքային միգրանտների վարքագծի վրա, լայն տարածում են գտել վճարումների անշփում ձևերը, մոբայլ հավելվածների շնորհիվ դրամական փոխանցումներն ավելի արագ և հարմարավետ են դարձել։ Մենք ներդրում ենք ֆինտեխը բոլոր մակարդակներում և մեր աշխատակիցների և գործընկերների հետ քննարկելու համար կուտակել ենք բազմաթիվ թեմաներ։ Համեցեք, հետաքրքիր կլինի»,- հրավիրում է Յունիստրիմի Վարչության նախագահ Կաիրժան Կուդյարովը։
Համաժողովը կանցկացվի Երևանի կենտրոնում գտնվող Holiday Inn Yerevan Republic Square հյուրանոցի դահլիճում։ Հարուստ բիզնես ծրագիրը, ներառյալ՝ պանելային քննարկումները և թեմատիկ կլոր սեղանները, կլրացվեն հիշարժան մշակութային միջոցառումներով և հետաքրքիր էքսկուրսիաներով: Մասնակիցները կայցելեն Խոր Վիրապի վանք, Գառնի և Գեղարդ:

International FINTECH360 Conference Scheduled for Yerevan in November
The international FINTECH360 conference will be held on November 2-5 in Yerevan, during which experts from different countries will discuss innovative technologies and topical issues on the transformation of financial sectors.
The event will bring together heads of leading banks and financial institutions, payment systems, telecommunications, and IT companies, specialized associations, startups, and regulators on one platform.
The conference will be held with the support of “Unibank” OJSC and Unistream Money Transfers.
During FINTECH360, issues related to the development of mobile services and contactless payments, marketplaces and banking ecosystems, digital currencies, interbank cross-border payments in the changing world realities, cryptocurrency settlements, neobanks, Open Banking, and “green” fintech will be under discussion. The experts will share their experience in effective compliance risk management, personal data protection, cybersecurity enhancement, and implementation of AI and Big Data.
“The fintech industry is evolving extremely intensively, therefore it is important for us to keep up with the main trends and work effectively in a rapidly changing environment. By offering innovative products to the consumers of financial services, we improve not only the level of service but also the quality of people's lives. That is the reason why we are so interested in the FINTECH360 conference, which traditionally brings a wide range of representatives of the expert and business community together, allowing us to update knowledge about innovative financial technologies, exchange experiences, and build up a useful network in the business environment. We are glad to invite our partners to take part in the conference in Yerevan- it is going to be informative and useful,” comments Unibank CEO Mesrop Hakobyan.
World statistics clearly show the dynamic development of financial technologies. According to KPMG analytics, $121.5 billion was invested in fintech startups in 2020 and in 2021 investors invested a total of $210 billion in financial technology developers.
According to Ernst & Young, the penetration rate of fintech services has increased from 16% in 2015 to 64% in 2019. 96% of consumers are aware of at least one fintech service that allows them to transfer money and make payments.
“We are pleased that the FINTECH360 conference, postponed due to the coronavirus pandemic, will be held this year in Yerevan. The world has  changed- telecommuting has affected the behavioral patterns of consumers, including labor migrants, contactless forms of payment have become widespread, and money transfers have become faster and more convenient. We have accumulated a lot of relevant topics for discussion with colleagues and partners in fintech. Come, it will be interesting!” says Kairzhan Kudyarov, CEO of Unistream.
The conference will be held in the hall of the Holiday Inn Yerevan Republic Square hotel, which is located in the very center of Yerevan, next to Republic Square. A rich business program, including panel discussions and thematic round tables, will be supplemented with memorable cultural events and interesting excursions. Participants will visit the Khor Virap Monastery, located at the foothills of Mount Ararat, the 1st century AD Garni pagan temple and fortress, and the cliff monastery of Geghard, which is recognized as a UNESCO World Heritage Site.