Նախագահի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ։ Այս մասին հայտնում է նախագահի կայքը։
«Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման օրը։
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը՝ «արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը», ինչպես նշված է հռչակագրի հենց առաջին տողում և առաջին քայլն արեց անկախ պետականության կերտման ճանապարհին: Անկախության հռչակագրով սահմանվեցին մեր պետականության ուղենիշային նպատակները՝ ունենալ ինքնիշխան պետություն, ապահովել երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությունը, սահմանել ժողովրդավարական ազատություններ և երաշխավորել Հայաստանի քաղաքացիների՝ աշխատելու, արարելու, սեփական բարեկեցիկ ապագան կերտելու անքակտելի իրավունքների իրականացումը:
Անկախության հռչակագրի այս բովանդակությունը մշտապես արդիական է, քանի որ արտահայտում է մեր որպես պետականության և որպես հանրության հավաքական նպատակներն ու իղձերը:
Եվ այսօր, ինչպես և երեք տասնամյակ առաջ, մենք հավաքական ջանքով պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավել ու հաղթահարել մեր հայրենիքի առջև ծառացած բոլոր փորձությունները՝ որպես ուղեցույց և հավատամք ունենալով Անկախության հռչակագիրն ու Անկախության գաղափարը:

Armenian President Vahagn Khachaturyan issued the following statement today marking the 32nd anniversary of the country’s adoption of the Declaration of Independence.
Today, we are celebrating the day of adoption of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia.
On August 23, 1990, the Supreme Soviet of the Armenian SSR adopted the Declaration of Independence, “expressing the united will of the Armenian people”, as stated in the very first line of the Declaration and took the first step on the way to the creation of an independent statehood.
The Declaration of Independence defined the main goals of our statehood: to have a sovereign state, to ensure the country's internal and external security, to define democratic freedoms and to guarantee the implementation of the inalienable rights of Armenian citizens to work, create, and build their own prosperous future.
The content of the Declaration of Independence is always relevant, as it expresses our collective goals and aspirations as a state and as individuals.
And today, just as three decades ago, we must be ready to confront and overcome all the challenges facing our Motherland with joint efforts, having the Declaration of Independence and the idea of Independence as our guide and faith.