Հատիսի գագաթին ջրագիծ կառուցելու շինթույլտվություն է տրվել
Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանը «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին ջրագիծ կառուցելու շինթույլտվություն է տրամադրել։ Այս մասին «Հետք»-ը տեղեկացավ համայնքի ղեկավարի՝ հուլիսի 25-ին ստորագրած որոշումից։
«Համաձայնեցնել կառուցապատող` «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից ներկայացրած «ՍՄ ՍՏՈՒԴԻՈ» ՍՊԸ-ի կողմից կազմված նախագծային փաստաթղթերը և տալ շինարարության թույլտվություն համայնք Ակունք, գյուղ Զովաշեն՝ ծածկագրեր 07-028-0114-0016 և 07-0228-0114-0017 տարածքում 2,4 կմ ջրագիծ անցկացնելու համար»,- նշված է համայնքի ղեկավարի որոշման մեջ։
Նշված 2 տարածքները սեփականության իրավունքով պատկանում են «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին և գտնվում են Հատիս լեռան գագաթին։
«Հետք»-ն ավելի վաղ ներկայացրել էր Հատիս լեռան գագաթի սեփականաշնորհման պատմությունը, որի համաձայն՝ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամն այս տարի ավելի քան 140 հա հողակտորի սեփականատեր էր դարձել։
Նախկին պատգամավոր, խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանը ծրագրել է Հատիսի գագաթին Հիսուս Քրիստոսի մեծածավալ արձան կառուցել։

Дано разрешение на строительство водовода на вершине Атиса
Руководитель общины Акунк в Котайкской области Унан Рубенян выдал разрешение на строительство водовода благотворительному фонду “Гагик Царукян”. Об этом Hetq.am стало известно из решения, подписанного главой общины 25 июля.
“Согласовать проектные документы, представленные застройщиком – благотворительным фондом “Гагик Царукян” и разработанные ООО “СМ СТУДИО”, выдав разрешение на проведение водовода протяженностью 2,4 км на территории села Зовашен, община Акунк, код 07-028-0114-0016 и 07-0228-0114-0017”,- говорится в решении руководителя общины.
Обе указанные территории принадлежат на правах собственности фонду “Гагик Царукян” и находятся на вершине горы Атис.
Ранее Hetq.am представил историю приватизации вершины Атиса, согласно которой фонд “Гагик Царукян” в этом году стал собственником земельного участка площадью более 140 га.
Бывший депутат парламента, крупный предприниматель Гагик Царукян намерен установить на вершине горы Атис монументальную статую Иисуса Христа.