Եթե չեք հասցնում սպասարկել, մի՛ թռեք․ Մոլդովայում կրճատել են «Fly One Armenia»-ի մայր ընկերության թռիչքները
Հայկական «Fly One Armenia» ավիաընկերության սեփականատերերից մեկը, որը, կարելի է ասել, նաեւ նրա մայր ընկերությունն է՝ մոլդովական «Fly One»-ը, խնդիրների առաջ է կանգնել իր երկրում։ Այն, որ վերջին շրջանում «Fly One Armenia»-ից ուղեւորների դժգոհությունները շատ են, վերջերս անդրադարձել ենք։ Դրանք վերաբերում են չվերթերի չեղարկումներին, հետաձգումներին, ավիաընկերության կողմից փոխհատուցման ուշացումներին։ Բայց խնդիրը, պարզվում է, միայն այստեղ չէ, այլեւ Մոլդովայում։
Այդ երկրի փոխվարչապետ, ենթակառուցվածքների եւ տարածքային զարգացման նախարար Անդրեյ Սպինուն հուլիսի 9-ին հայտարարեց, որ իրենք «Fly One»-ի թռիչքների չեղարկումների վերաբերյալ դժգոհություններ են ստացել քաղաքացիներից։ Այդ օրը՝ ամսի 9-ին, ըստ նախարարի, չեղարկվել էր եւս 5 թռիչք։ «Այս կապակցությամբ ես հանձնարարել եմ քաղավիացիայի վարչությանը մանրակրկիտ ուսումնասիրել այս ընկերության գործունեությունն ու հետ կանչել/փոխել/կասեցնել տրամադրված թույլտվությունները, եթե ընկերությունը չի կարող կատարել իր պարտավորությունները այն մարդկանց առաջ, որոնց տոմս է վաճառում»,- հայտարարել է Անդրեյ Սպինուն։
Նախարարի հայտարարությունից հետո Մոլդովայի քաղավիացիայի վարչությունը, որը ենթակա է Սպինուի գլխավորած գերատեսչությանը, նշեց, որ անհամապատասխանությունների հայտնաբերման դեպքում վարչությունն իրեն իրավունք է վերապահում հետ կանչել, կասեցնել կամ չեղարկել «Fly One»-ին տրամադրված համապատասխան թույլտվությունները։
Վարչությունը նաեւ ուղեւորներին ներկայացրեց այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ է կատարել չվերթի հետաձգման կամ չեղարկման դեպքում՝ նշելով հետեւյալը․ «Համավարակից 2 տարի անց ավիացիոն գործակալների՝ մեծ քանակի ուղեւորներ տեղափոխելու ունակությունը խաթարվել է, ինչը հանգեցրել է միջազգային օդանավակայաններից շատերում թռիչքների հետաձգման կամ չեղարկման։ Այս պարագայում կարեւոր է, որ փոխադրողը մշտապես տեղեկացնի եւ ապահովի տուժած ուղեւորների իրավունքները»։
Հուլիսի 12-ին Մոլդովայի քաղավիացիայի վարչությունը հայտնեց, որ «Fly One»-ի մի քանի չվերթերի կասկադային չեղարկումները պայմանավորված են եղել Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ընկերության «Airbus A319» ինքնաթիռի (մոլդովական գրանցումը՝ ER-00002) հետ տեղի ունեցածով։ Բանն այն է, որ հուլիսի 8-ին այս բորտը պիտի կատարեր «Fly One Armenia»-ի Երեւան-Ստամբուլ-Երեւան չվերթը, սակայն օդանավի հրամանատարը տեխնիկական խնդիր էր նկատել, ինչի հետեւանքով օդանավը չէր թռել, իսկ Երեւան-Ստամբուլ եւ Ստամբուլ-Երեւան թռիչքները կայացել էին հուլիսի 9-ին մեկ այլ օդանավով՝ «Airbus A320»-ով (մոլդովական գրանցումը՝ ER-00007)։
«Ընկերության (նկատի ունի մոլդովական «Fly One»-ը) թռիչքների ցանցի մեջ մտնող ինքնաթիռի («Airbus A319») սպասումը գետնի վրա միանգամից էական փոփոխություններ է մտցրել չվացուցակի մեջ»,- հայտարարել է Մոլդովայի քաղավիացիայի վարչությունը։
Գերատեսչությունը նշել է նաեւ, որ կանոնավոր չվերթերի թույլտվություններն ինքը տալիս է 1 տարի ժամկետով եւ «Fly One»-ին թույլտվություններ տալիս հաշվի է առել նրա ներուժը, բացի դրանից՝ «Fly One»-ը նախատեսում էր ձեռք բերել 220 ուղեւորի համար նախատեսված 2 հատ «Airbus A321» տիպի ինքնաթիռ, որոնք, սակայն, չեն հատկացվել մատակարարի կողմից։
Հիշեցնենք, որ մոլդովական ընկերությունը դեռ նախորդ տարի մտադիր էր ձեռք բերել 3 հատ «Airbus A321», որոնցից 2-ը պիտի տրամադրվեին «Fly One Armenia»-ին, սակայն ծրագրերը հետո փոխվեցին։
Ինչպես գրել ենք, հայկական «Fly One Armenia»-ն չունի իր ավիապարկը՝ ՀՀ-ում նրա անունով օդանավեր գրանցված չեն, փոխարենը ընկերությունը վարձակալությամբ շահագործում է մոլդովական մայր ընկերության 5 ինքնաթիռներից 3-ը՝ 2 հատ «Airbus A320» (մոլդովական գրանցումները՝ ER-00006 եւ ER-00007) ու 1 հատ «Airbus A319» (ER-00002)։
Այսպիսով՝ ներկա պահին «Fly One»-ն ու «Fly One Armenia»-ն իրենց ամբողջ թռիչքային ցանցը «ծածկում են» ընդամենը 5 ինքնաթիռով։
Հուլիսի 12-ին Մոլդովայի քաղավիացիայի վարչությունը հայտարարեց, որ «Fly One»-ի թռիչքների հետաձգումից հետո ինքը նախաձեռնել է ընկերության տրանսպորտային հնարավորությունների եւ թռիչքային ցանցի գնահատում։ Վերլուծության եւ փոխադրողի հետ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել թռիչքային թույլտվություններում կատարել մի շարք փոփոխություններ։
Վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ փոփոխությունների մասին մանրամասներ չկան, սակայն ավիացիայում մասնագիտացած ch-aviation.com կայքը գրել է, որ վարչությունը հետ է կանչել «Fly One»-ին տրամադրված 38 թռիչքային թույլտվություններից 23-ը՝ հաշվի առնելով օդանավերի պակասի պատճառով չվերթերի չեղարկումները։
Բացի դրանից՝ Մոլդովայի քաղավիացիոն իշխանությունը, հաշվի առնելով այդ երկրի փոխադրողների կողմից վերջին շրջանում հաճախակի դարձած թռիչքների հետաձգումները, որոշել է սպառողների շահերն ավելի արդյունավետ պաշտպանելու համար օրենսդրական փոփոխություններ նախաձեռնել, որոնցով նախատեսվում է ֆինանսական պատասխանատվության խստացում քաղավիացիայի ոլորտում ծառայություններ մատուցողների համար։ Մեկ այլ օրենսդրական նախագծի ընդունման դեպքում հնարավոր կլինի կասեցնել կամ հետ կանչել կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր չվերթերի թույլտվությունները, եթե ավիափոխադրողները թույլ տան ուղեւորների իրավունքներին վերաբերող խախտումներ։ Թերությունները շտկելու դեպքում ավիափոխադրողը իրավունք կունենա հայտ ներկայացնել՝ չվերթերի կասեցումը հանելու կամ դրանց կրճատված քանակը վերականգնելու համար։

Не успеваете обслуживать – не летайте: в Молдове сократили полеты материнской компании «Fly One Armenia»
Молдовская авиакомпания «Fly One», являющаяся одним из собственников армянской компании «Fly One Armenia», столкнулась в своей стране с рядом проблем. Мы уже писали о том, что в последнее время многие пассажиры выражают недовольство работой «Fly One Armenia». Речь идет об отмене или переносе рейсов, о задержках с выплатой компенсации за билеты. Но, как выяснилось, проблемы есть не только здесь, но и в Молдове.
9 июля вице-премьер и министр инфраструктур и территориального развития этой страны Андрей Спыну заявил, что они получили от граждан жалобы на отмену полетов «Fly One». В указанный день, по словам министра, было отменено еще 5 рейсов. “В связи с этим я поручил Управлению гражданской авиации тщательно изучить деятельность этой компании и отозвать/приостановить действие выданных ей разрешений, если компания не может выполнять свои обязательства перед теми, кому продает билеты”,- заявил А.Спыну.
После этого Управление гражданской авиации Молдовы, которое подчиняется ведомству, возглавляемому Андреем Спыну, отметило, что в случае обнаружения несоответствий оставляет за собой право отозвать, приостановить или отменить выданные «Fly One» соответствующие разрешения.
Управление также представило пассажирам шаги, которые необходимо предпринять в случае переноса или отмены рейса, отметив следующее: “Спустя два года после пандемии авиационные агенты утратили способность перевозить большое число пассажиров, что привело к переносу или отмене полетов со многих международных аэропортов. В этой ситуации важно, чтобы перевозчик постоянно информировал и защищал права пострадавших пассажиров”.
12 июля управление гражданской авиации Молдовы сообщило, что отмена нескольких рейсов «Fly One» была обусловлена произошедшим в ереванском аэропорту “Звартноц” инцидентом с «Airbus A319» молдовской авиакомпании (молдовский регистрационный номер ER-00002). Дело в том, что 8 июля этот борт компании «Fly One Armenia» должен был выполнить рейс Ереван-Стамбул-Ереван. Однако командир экипажа заметил техническую неполадку, вследствие чего самолет не вылетел, а рейсы Ереван-Стамбул и Стамбул-Ереван состоялись 9 июля самолетом «Airbus A320» (регистрационный номер ER-00007).
“Ожидание на земле самолета («Airbus A319»), числящегося в сети полетов компании (то есть молдовской «Fly One»), сразу же внесло существенные изменения в расписание рейсов”,- заявило Управление гражданской авиации Молдовы.
Ведомство также отметило, что разрешение на регулярные рейсы выдается сроком на год и что при выдаче разрешений «Fly One» был учтен потенциал компании. Кроме того, «Fly One» собиралась приобрести два «Airbus A321», рассчитанных на 220 пассажиров, однако эти самолеты не были переданы поставщиком.
Напомним, что молдовская компания еще в прошлом году собиралась приобрести три «Airbus A321», два из которых должны были быть предоставлены компании «Fly One Armenia», но потом планы изменились.
Как мы уже писали, «Fly One Armenia» не имеет своего авиапарка – в Армении нет зарегистрированных на эту компанию самолетов. Вместо этого компания эксплуатирует взятые в аренду три из пяти бортов молдовской «Fly One». Это два «Airbus A320» (молдовские регистрационные номера ER-00006 и ER-00007) и один «Airbus A319» (ER-00002).
Таким образом, на данный момент всю свою сеть полетов «Fly One» и «Fly One Armenia» “покрывают” всего пятью самолетами.
12 июля Управление гражданской авиации Молдовы заявило, что после переноса рейсов «Fly One» оно инициировало оценку транспортных возможностей и сети полетов компании. В результате анализа и обсуждений с перевозчиком было принято решение внести в разрешения на полеты ряд изменений.
В сообщении Управления гражданской авиации об изменениях ничего не сообщается, однако специализирующийся в сфере авиации сайт ch-aviation.com написал, что Управление, учитывая отмену рейсов из-за нехватки самолетов, отозвало 23 из выданных «Fly One» 38 разрешений.
Кроме того, авиационные власти Молдовы, учитывая участившиеся в последнее время переносы рейсов перевозчиками страны, решили с целью более эффективной защиты интересов потребителей инициировать законодательные изменения, которыми предусматривается ужесточить финансовую ответственность для компаний, оказывающих услуги в сфере гражданской авиации. В случае принятия еще одного законопроекта можно будет приостанавливать или отзывать разрешения на регулярные и нерегулярные рейсы, если авиаперевозчики допустят нарушения прав пассажиров. После устранения недостатков авиаперевозчик имеет право подать заявку на отмену решения о прекращении полетов или восстановлении их сокращенного числа.
На снимке: «Airbus A320» с молдовской регистрацией ER-00006 в аэропорту “Звартноц” (авт.: Нарек Алекснян)