Ուղևորները դժգոհ են. «Fly One Armenia»-ն չի փոխհատուցում նրանց տոմսերի գումարները
«Fly One Armenia» ավիաընկերությունը, որը մոտ յոթ ամիս է, ինչ սկսել է Հայաստանից և դեպի Հայաստան ուղևորափոխադրումներ կատարել, արդեն հասցրել է բազմաթիվ բողոքներ ստանալ ուղևորներից։ Մարդիկ դժգոհում են, որ իրենց զանգերը և նամակները կա՛մ մնում են անպատասխան, կա՛մ շատ դժվարությամբ են կարողանում կապ հաստատել ավիաընկերության հետ։
Այս դժգոհություններին վերջին շրջանում ավելացել է նաև այն, որ գնված տոմսերի գումարները, որոնց չվերթներն այդպես էլ չեն կայացել կամ հետաձգվել են, ավիաընկերությունը դեռևս չի վերադարձրել ուղևորներին։
«Հետքը» զրուցել է «Fly One Armenia» ավիաընկերությունից տուժած ուղևորների հետ․ նրանց պատմությունները ներկայացնում ենք ստորև։
Երևան-Փարիզ
Ժասմեն Հայրապետյանն իր և դստեր համար Փարիզից դեպի Երևան տոմսերը գնել էր դեռևս այս տարվա հունվարին՝ մեկնումը ապրիլի 8-ին, իսկ վերադարձը՝ նույն ամսվա 23-ին։
«Fly One Armenia» ավիաընկերությունը մինչ այդ նրան ծանոթ չի եղել, բայց քանի որ տոմսերի արժեքը բավականին մատչելի է եղել, որոշել է գնել․ երկու տոմսի համար վճարել է 437 եվրո, առանձին վճարել է նաև բեռի համար։
«Ամսի 8-ին գնում ենք օդանավակայան, մեզ ասում են, որ այսօր թռիչք չկա, վաղն է, բայց դրա մասին մեզ նախապես չէին տեղեկացրել։ Էնտեղից զանգում եմ Հայաստան՝ իրենց գրասենյակ, կազմակերպում եմ, տոմսը փոխում են ապրիլի 9-ին։ Դրանից հետո նորից 200 կմ հետ ենք գալիս տուն, որ հաջորդ օրը էլի գնանք։ Ընթացքում ես հավելյալ 50 եվրո ճանապարհի վրա եմ ծախսում, 150 եվրո էլ հեռախոսակապի վրա»,-պատմում է Ժասմենը։
Վերադարձի չվերթը, որը պետք է կայանար արդեն ապրիլի 24-ին, հետաձգվում է։ Սկզբում տեղեկացնում են, որ թռիչքը տեղափոխվել է ապրիլի 25-ին, այնուհետև՝ չեղարկում։
«Զանգում եմ իրենց, ասում են՝ չվերթը անորոշ ժամանակով հետաձգվել է, նույնիսկ պատճառը չեն նշում նորմալ, ասում են՝ մինչև հունիս այս պահին վերադարձ չկա։ Մենք էլ չէինք կարող սպասել․ ես աշխատանքի էի, աղջիկս՝ դասի, տոմս ենք գնում «Transavia»-ից ու վերադառնում։ Նույն չվերթում շատ մարդիկ կային, ովքեր մեզ նման «Fly One Armenia»-ի տոմս էին գնել ու թռիչք չունեին»,-ասում է Ժասմենը։
Վերջին անգամ, երբ Ժասմեն Հայրապետյանը խոսել է ավիաընկերության աշխատակցի հետ ու հարցրել գումարի վերադարձի մասին, նրան պատասխանել են, որ այն կփոխանցեն իր հաշվեհամարին։ Երկու ամսից ավելի է՝ դեռ փոխհատուցում չի ստացել։
Ժասմենի ընկերը՝ ազգությամբ ֆրանսիացի Պատրիկ Լեֆեվղը, բազմաթիվ նամակներ է գրել ավիաընկերությանը, սակայն պատասխաններ չի ստացել։ Գումարի վերադարձի դիմումը գրելուց հետո «Fly One Armenia»-ից տեղեկացրել են, որ այն գործակալությունը, որի միջոցով գնվել է տոմսը, պետք է կապվի ավիաընկերության հետ, որից հետո կարող են սկսել վերադարձի գործընթացը։
«Մենք դիմեցինք գործակալությանը, իրենք մեզ ասացին, որ դա մեր գործը չէ, վերադարձը պետք է կատարի ավիաընկերությունը, դրանից հետո մենք ձեզ կփոխանցենք։ Մոտակա օրերին մենք նորից պատրաստվում ենք Հայաստան գալ ու անպայման գնալու ենք իրենց գրասենյակ՝ պարզաբանում ստանալու»,- ասում է Պատրիկ Լեֆեվղը։
Փարիզ-Երևան
Հայրիկո Հովհաննիսյանը Փարիզ-Երևան տոմսը գնել է մոտ 200 եվրոյով։ Չվերթի նախատեսված օրը՝ մայիսի 13-ին, օդնավակայան է գնացել, որտեղ պարզվել է, որ թռիչքը հաջորդ օրն է։ Մայիսի 14-ին թռիչքը չի կայացել, նույն պահին դրամարկղից նոր տոմս է գնել մոտ 500 եվրոյով ու եկել Հայաստան։
Ժամանելուց մեկ շաբաթ հետո Հայրիկո Հովհաննիսյանը և թոռնուհին՝ Ալյոնան, գնացել են «Fly One Armenia»-ի գրասենյակ՝ հանձնելու տոմսի փոխհատուցման դիմումը։ Նրանց պատասխանել են, որ գրավոր դիմումներ չեն ընդունում, պետք է առցանց լրացնեն։
«Երկրորդ անգամ արդեն մենակ եմ գնում իրենց գրասենյակ։ Ինձ ասում են՝ միջնորդ գործակալության (Mytrip) հետ կապվեք, թող մեզ գրեն, որ կարողանանք վերադարձնել գումարը։ Ասում եմ՝չէ՞ որ մենք տոմսը ձեզնից ենք գնել, ձեզ հետ ենք գործարք կնքել, միջնորդը ի՞նչ կապ ունի։ Ասում է՝ եթե մենք անգամ միջնորդին գումարը փոխանցենք, իրենք ձեզ չեն տալու»,-պատմում է Ալյոնան։
Ալյոնան կապ է հաստատում գործակալության հետ, որի միջոցով տոմսը գնել էին։ Այնտեղից նրան առաջարկում են կապ հաստատել ավիաընկերության հետ, խնդրել տրամադրել հաստատում, որ գումարը փոխանցվել է գործակալությանը՝ Mytrip-ին, որից հետո նրանք գումարը կվերադարձնեն։
«Ես իրենց ասում եմ՝ թռիչքը իրականացնելու էիք դուք, հետևաբար գումարը ձեզ մոտ է, իրենք ասում են՝ գումարն օդի մեջ է։ Էդ ժամանակ ես շատ նյարդայնացած էի, հազիվ էի ինձ զսպում, իրենք ասացին, որ ստիպված են անվտանգություն կանչել, որ դուրս գամ, չնայած ես բարձր չէի խոսում։ Ի վերջո, կանչեցին ու ես դուրս եկա»,-պատմում է Ալյոնա Հովհաննիսյանը։
Հիմա նրանք դիմել են իրավաբանի, որն էլ զբաղվում է այդ հարցով, որևէ նորություն մինչ այս պահը չկա։
«Իրենք մեզ առաջարկեցին տոմսը փոխարինել հուլիս ամսվա ընթացքում դեպի Փարիզ տոմսով։ Դա մեզ հարմար չէր, քանի որ պապիկս աշնանն է գնալու, բացի այդ՝ իրենք փոխհատուցման երեք ձև են առաջարկում, մենք ընտրում ենք գումարի վերադարձը»,-ասում է Ալյոնան։
Մոսկվա-Երևան
Ազատ Սիմոնյանն ապրում է Ռուսաստանի Դաշնության Խաբարովսկ քաղաքում, 2-3 տարին մեկ Հայաստան է գալիս՝ հիմականում «Aeroflot»-ով։ Այս տարի տեսել է, որ նոր ավիաընկերություն է հայտնվել շուկայում, առաջարկը մատչելի է եղել, որոշել է գնել։ Կնոջ տոմսի համար վճարել է 28500 ռուբլի (մոտ 200 հազ. ՀՀ դրամ), իսկ իր համար վճարել է «ՎՏԲ» բանկի բոնուսներով՝ 28500 բոնուս, որը համարժեք է նույնքան ռուբլու։
«Մենք հունիսի 24-ին Խաբարովսկից պիտի թռչեինք Մոսկվա, էնտեղից էլ՝ Հայաստան։ Թռիչքից 10 ժամ առաջ «Fly One Armenia»-ն մեզ հայտնում է, որ ժամը փոխվել է, չվերթն ավելի շուտ է։ Բայց քանի որ էդ դեպքում մենք չէինք հասցնի, խնդրեցինք հաջորդ օրը փոխեն թռիչքը։ Կնոջս տոմսը բարեհաջող եղավ, իսկ իմը՝ ոչ, ասեցին, որ իրենց համակարգում Մոսկվայից Երևան իմ տոմսը չկա։ Ասում եմ, որ միասին եմ գնել, հնարավոր չի նման բան լինի, ասում են, որ ձեր միջնորդ գործակալությունն է չեղարկել։ Ես կապվեցի «One to trip»-ի հետ, իրենք ասացին, որ նման բան չկա ու դուք թռիչք ունեք»,-պատմում է Ազատը։
Ապարդյուն ճշտումներից հետ օդանավակայունում Ազատը «Fly One Armenia»-ի արդեն նոր տոմս է գնում 1150 եվրո արժեքով՝ Մոսկվա- Երևան, Երևան-Մոսկվա ու գալիս Հայաստան։ Ազատն ավիաընկերությանը խնդրել էր իրեն ուղարկել որևէ ապացույց, որ թռիչքը չեղարկել է գործակալությունը, որպեսզի պարզի՝ ի վերջո ո՞վ է մեղավոր։ Դրանից հետո ստացել է մեկ նախադասությամբ պատասխան՝ Ձեր թռիչքի այդ հատվածը (երկկողմանի թռիչքի Մոսկվա-Երևան ուղղությունը-հեղ․) չեղարկվել է, կապվեք գործակալության հետ։
«Ես արդեն իրենց դիմում եմ ներկայացրել, ասել են, որ 2 ամսվա մեջ կփոխհատուցեն, բայց պատրաստվում եմ նաև էս քանի օրվա մեջ գնամ իրենց օֆիս, որովհետև, որ լսում եմ, թե ինչեր են խոսում իրենց մասին, շատ հավանական է, որ էդպես էլ չստանամ փոխհատուցում։ Զանգերին շատ դժվար են պատասխանում, միայն 2000 ռուբլի ծախսել եմ Ռուսատանից իրենց հետ խոսելու վրա, հետո արդեն եղբորս խնդրեցի, որ Հայաստանից ինքը զանգի»,-ասում է Ազատը Սիմոնյանը։
Մեկ անգամ նույնսիկ հեռախոսազրույցի ժամանակ, երբ Ազատի եղբայրը հարցրել է, թե ինչ են առաջարկում, հիմա ի՞նչ պետք է անի, պատասխանել են, որ եթե ուզում է կարող է դատի տալ։
«Լոուքոսթերներով առաջին անգամը չէր, որ թռնում էինք, բայց նման բան դեռ չենք տեսել։ Տպավորություն էր՝ ոնց որ մարշրուտկով թռնեինք, նստել էինք ու մտածում էինք՝ կարո՞ղ ա չհասնենք»,-ասում է Ազատ Սիմոնյանը։
Մոլդովական «FlyOne» և «Fly One Armenia». Որտե՞ղ է, ի վերջո, խնդիրը
«Հետքն» իր նախորդ հրապարակումներում արդեն գրել է, որ «Fly One Armenia»-ն մոլդովական «FlyOne» ավիաընկերության ցանցի ընդլայնումն է Հայաստանում։ «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ի 54%-ը պատկանում է պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված անձանց, իսկ մնացած 46%-ը՝ մոլդովական «FlyOne»-ին։
Հետաքրքրվելով, թե ինչ վարքագիծ է դրսևորում «FlyOne»-ը Մոլդովայում՝ մեր մոլդովացի գործընկերներից տեղեկացանք, որ մինչ այս պահը ավիաընկերության դեմ դատարանում մի քանի գործ է քննվել, որոնց վճիռները եղել են հոգուտ հայցվորի՝ ուղևորի։
Դեպքերի մեծ մասը վերաբերում է չեղարկված թռիչքների տոմսերի գումարի վերադարձին։ Մի դեպքում, օրինակ, ավիաընկերությունը հրաժարվել է փոխհատուցել չեղարկված թռիչքի տոմսի արժեքը, քանի որ այն պայմանավորված է եղել Covid-19 համաճարակով։ Դատարանը պարատավորեցրել է ավիաընկերությանը փոխհատուցել ուղևորին։
Օրեր առաջ՝ հուլիսի 9-ին, Մոլդովայի Տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Անդրեյ Սպինուն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակում է արել՝ անդրադառնալով «FlyOne»-ին։ Նախարարը գրել է, որ կապված վերջին շրջանում մեծ քանակով թռիչքների չեղարկման հետ՝ հանձնարարել է Քաղավիացիայի պատասխանատու մարմնին քննել «FlyOne»-ի աշխատանքը։
«Եթե ավիաընկերությունը չի հարգում իր պարտավորությունները այն մարդկանց նկատմամբ, ում տոմսեր է վաճառում, պետք է նրանից հետ վերցնել կամ կասեցնել գործունեությունը թույլատրող փաստաթղթերը»,-գրել է Սպինուն։
«Fly One Armenia» ավիաընկերության շուրջ ծագած դժգոհությունների մասին զրուցել ենք ուղևորների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող «Passenger.am» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վաներ Հարությունյանի հետ։
Նրա խոսքով՝ այս պահին «Fly One Armenia»-ն կառավարման և կադրերի հարցում մեծ ճգնաժամ ունի։ Ավիաընկերության կայքը նույնպես բազմաթիվ տեխնիկական խնդիրներ ունի։
«Իմ շատ ֆրանսիացի ընկերներ ինձ ասում են, որ չեն կարողանում կայքից տոմս գնել, ու երբ դիմել են բանկ՝ ճշտելու համար, պատասխանել են, որ ոչ վստահելի կայքերի հետ ձեր քարտով գործարքներ չեք կարող կատարել»,-ասում է Վ․Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ պատահում են դեպքեր, երբ ավիաընկերությունները խուսափում են տոմսերի գումարի վերադարձից, բայց «Fly One Armenia»-ը դա անում է շատ ուղիղ ու կոպիտ ձևով։
«Ինչ «Fly One Armenia»-ն շուկա է մտել, տարբեր ձևերով իրենց ասվել է, որ եթե նման անպատասխանատու ձևով շարունակեք, լուրջ խնդիրներ կունենաք։ Փաստն այն է, որ դեռ ոչինչ չի փոխվել։ Այս պահին մենք հնարավորինս շատ ուղևորների ենք փորձում հավաքել ու կոլեկտիվ հայցով դիմել դատարան։ Նաև զգուշացնելու ենք ավիաընկերությանը, որ հաշտություն կնքելու տարբերակ չի լինելու։ Մենք սպասելու ենք դատարանի կայացրած վճռին, քանի որ կարևոր է նաև ստեղծել նախադեպ մյուսների համար»,-ասում է Վ․Հարությունյանը։
Նրա կարծիքով՝ «Fly One Armenia»-ի շատ թռիչքներ, երբ չեղարկվում կամ հետաձգվում են տարբեր պատճառներով, զուտ արդարացումներ են, քանի որ հնարավոր է՝ ավիաընկերության ունեցած երեք ինքնաթիռներով չեն հասցնում ժամանակին նախապատրաստվել, կազմակերպել թռիչքը և դրա համար արտաքին գործոններ են փնտրում։
«Ավիաընկերության եկամտի հիմնական աղբյուրը հենց ուղևորն է, ամեն ինչի համար հենց նա է վճարում, և այս դեպքում, եթե դու չես հարգում նրան, ապա ի՞նչ ես ակնկալում, ինչպե՞ս կարող ես լինել ֆինանսապես առողջ ընկերություն։ Վստահորեն կարող եմ ասել, որ ոչ ոք երկրորդ անգամ իրենցից տոմս չի գնելու, բոլորը գերադասելու են մի քիչ թանկ վճարել, բայց վստահելի ընկերության հետ թռչել,-ասում է Հարությունյանը,- ինձ համար բացարձակ կապ չունի՝ կլինի ֆրանսիական, գերմանական, մոլդովական թե հայկական ավիաընկերություն, եթե օրենք հարգել չգիտի, պիտի պատժվի»։
«Fly One Armenia»-ն համարում է, որ բարձրացված աղմուկը չափազանցված է
«Fly One Armenia» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ հիմնականում երկար ժամանակ են պահանջում այն տոմսերի փոխհատուցումները, որոնք գնվել են որևէ տուրիստական գործակալության կամ կայքէջի միջոցով։ Անմիջապես ավիաընկերությունից գնված տոմսերի գումարները շատ ավելի հեշտ և արագ են փոխհատուցվում։
«Հաճախ մենք գումարը փոխանցում ենք միջնորդ կազմակերպությանը, որը երբեմն այն չի փոխանցում ուղևորին, և այստեղից էլ խնդիրը սկսում է։ Այս պարագայում մենք խնդրում ենք ուղևորին կապվել միջնորդի հետ, որը մեզ հետ կապ կհաստատի, որից հետո նոր կարող ենք սկսել վերադարձի պրոցեսը»,-ասում է Արամ Անանյանը։
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր դեպք ունի իր յուրահատկությունը, որը պետք է քննել առանձին։
«Խնդիրներ առաջանում են բազմաթիվ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով։ Ես հավաստիացնում եմ, որ իրականության և խնդիրների հարաբերակցությունը անպիսին չէ, ինչպիսին հակված ենք ասելու»,-ասում է Արամ Անանյանը։

Пассажиры недовольны: «Fly One Armenia» не компенсирует стоимость билетов
Авиакомпания «Fly One Armenia», которая лишь семь месяцев назад приступила к осуществлению пассажироперевозок в Армению и из Армении, уже успела получить многочисленные жалобы от пассажиров. Люди жалуются, что их звонки и письма либо остаются без ответа, либо им с большим трудом удается связаться с авиакомпанией.
В последнее время к этим жалобам прибавилось и недовольство тем, что авиакомпания до сих пор не вернула пассажирами деньги за билеты на рейсы, которые либо не состоялись, либо были отложены.
Hetq.am побеседовал с пострадавшими от «Fly One Armenia» пассажирами. Ниже представляем их истории.
Ереван-Париж
Билеты на рейс Париж-Ереван для себя и для дочери Жасмен Айрапетян купила еще в январе этого года. Рейс был назначен на 8 апреля, возвращение – на 23 апреля. До этого она ничего не знала об авиакомпании «Fly One Armenia» , но поскольку стоимость билетов была довольно доступной, то решила их приобрести. За два билета Жасмен заплатила 437 евро, плюс отдельная плата за багаж.
“8 апреля мы приехали в аэропорт, где нам заявили, что в рейс перенесен на завтра, но нас об этом заранее не предупредили. Позвонила оттуда в офис компании в Армении, поменяла билет на 9-е число. После этого мы вернулись обратно, проехав вновь 200 км, чтобы на следующий день снова приехать в аэропорт. За это время я потратила дополнительно 50 евро на дорогу и еще 150 евро на телефонные разговоры”,- рассказывает Жасмен.
Обратный рейс, который должен был состояться 24 апреля, отложили. Сперва сказали, что вылетят 25 апреля, а потом вообще отменили полет.
“Звоню им, они говорят: рейс отложен на неопределенное время. Даже причину нормально не объяснили, сказали, что на данный момент до июня нельзя будет вернуться. А мы не могли ждать: мне надо было на работу, дочке на занятия. Пришлось купить билеты в «Transavia» и вернуться. Этим рейсом летели другие, кто, как и мы, купили билеты на рейс «Fly One Armenia», но не смогли вылететь”,- рассказала нам Жасмен.
Во время последнего разговора с сотрудником аваикомпании нашей собеседнице пообещали перечислить стоимость билетов на ее расчетный счет. Прошло больше двух месяцев, но компенсация до сих пор не выплачена.
Друг Жасмен, француз по национальности Патрик Лефевр несколько раз писал авиакомпании, однако ответа не получил. После подачи заявления о возвращении суммы из «Fly One Armenia» сообщили, что агентство, где был куплен билет, должно связаться с авиакомпанией, после чего они смогут начать процесс возврата денег.
“Мы обратились в агентство, где они нам заявили, что это не их обязанность и что деньги должна вернуть авиакомпания. В ближайшие дни мы собираемся вновь приехать в Армению и обязательно отправимся в их офис для получения объяснений”,- сказал Патрик Лефевр.
Париж-Ереван
Билет на рейс Париж-Ереван Айрико Ованнисян купил примерно за 200 евро. В день вылета, 13 мая, он поехал в аэропорт, где, однако, выяснилось, что рейс перенесен на завтра. Однако и 14 мая вылет не состоялся. Тогда Ованнисян купил в кассе билет за 500 евро и приехал в Армению.
Спустя неделю он вместе с внучкой Аленой отправился в офис «Fly One Armenia», чтобы представить заявление о компенсации стоимости билета. Ему сказали, что заявления принимают только в электронном виде.
“Второй раз я отправилась в офис одна,- рассказывает Алена. – Мне сказали, что нужно связаться с агентством-посредником (Mytrip), чтобы они им написали, после чего нам смогут вернуть деньги. Я им говорю: но ведь мы купили билет у вас, сделку заключили с вами, при чем тут посредник... Мне ответили: если даже мы перечислим деньги, они их вам не вернут”. Алена связалась с агентством, посредством которого они купили билеты, Там им предложили связаться с авиакомпанией и попросить подтвердить перевод суммы Mytrip, после чего они вернут деньги. После этого Айрико Ованнисян обратился к юристу, который сейчас и занимается этим вопросом. Никаких новостей на данный момент нет.
Москва-Ереван
Азат Симонян живет в России, в Хабаровске. Каждые 2-3 года он приезжает в Армению. Летает в основном самолетами компании «Aeroflot». В этом году Азат увидел, что на рынке появилась новая авиакомпания, предлагающая более дешевые билеты, и решил воспользоваться этой возможностью. Билет для жены он купил за 28500 рублей (около 200 тыс.драмов РА), а за свой билет заплатил бонусами банка “ВТБ” - 28500 бонусов, что эквивалентно вышеуказанной сумме.
“24 июня мы должны были вылететь из Хабаровска в Москву, а оттуда – в Армению. За 10 часов до вылета из «Fly One Armenia» нам сообщили, что рейс будет выполнен раньше назначенного часа. Но поскольку в этом случае мы не успевали на рейс, то попросили поменять нам день вылета. Билет жены поменяли без проблем, а вот с моим билетом возникли сложности: они сказали, что в их системе моего билета из Москвы в Ереван нет. Я им говорю, что такое невозможно, а они заявили, что это агентство-посредник отменило. Я связался с «One to trip», там сказали, что ничего подобного нет и что я могу лететь”,- рассказал Азат.
После безрезультатных уточнений Азат купил в аэропорту за 1150 драмов новые билеты на рейсы Москва-Ереван и Ереван-Москва и прилетел в Армению. Молодой человек попросил авиакомпанию прислать ему какое-либо доказательство того, что рейс отменило агентство, чтобы выяснить, кто в конце концов виноват. После этого он получил ответ, состоявший из одного предложения: “Данный отрезок Вашего полета (рейс Москва-Ереван.- Авт.) отменен, свяжитесь с агентством”.
“Я уже написал заявление. Мне сказали, что компенсируют в течение дух месяцев. Но я собираюсь в ближайшие дни пойти в их офис, так как слышу, что о них говорят. Не исключено, что я так и не получу компенсацию. На звонки отвечают с большим трудом. Только на разговоры с ними из России я потратил 2000 рублей. Потом уже брата попросил, чтобы он звонил из Армении”,- рассказал Азат. Во время одного из телефонных разговоров, когда брат Азата спросил, что предлагает авиакомпания, ему заявили: если хотите, подавайте в суд.
“Мы не в первый раз летаем лоукостерами, но ничего подобного не видели. Было впечатление, что летим в маршрутке. Сидели и думали: а вдруг не долетим?”,- говорит Азат.
Молдавская «FlyOne» и «Fly One Armenia»: в чем проблема?
В одной из предыдущих публикаций Hetq.am писал о том, что «Fly One Armenia» - это расширение сети молдавской авиакомпании «FlyOne» в Армении. 54% ООО “Флайуан Армения” принадлежит лица, аффилированным с депутатом армянского парламента Хачатуром Сукиасяном, остальные 46% принадлежат молдавской «FlyOne». Наши молдавские коллеги, у которых мы поинтересовались, как в их стране ведет себя «FlyOne», сообщили, что в судах было рассмотрено несколько дел против этой компании, и по всем из них решения были приняты в пользу пассажиров. Большинство дел касалось возвращения стоимости билетов на отмененные рейсы.
Совсем недавно, 9 июля, министр территориального управления и инфраструктур Молдовы Андрей Спину на своей фейсбуковской странице сделал запись о «FlyOne». Министр сообщил, что в связи с отменой в последнее время большого количества рейсов он поручил органу гражданской авиации изучить работу «FlyOne».
“Если авиакомпания не уважает свои обязательства перед теми людьми, которым продает билеты, то нужно отозвать или приостановить действие документов, разрешающих ее деятельность”,- написал Спину.
О недовольства пассажиров авиакомпанией «Fly One Armenia» мы побеседовали с директором занимающегося защитой прав пассажиров ООО «Passenger.am» Ванером Арутюняном.
По словам нашего собеседника, на данный момент авиакомпания «Fly One Armenia» переживает серьезный кризис в вопросах управления и кадров. Сайт авиакомпании имеет многочисленные технические проблемы.
“Многие мои французские друзья говорят, что не могут заказать билеты на сайте. Когда же они обратились за уточнениями в банк, им ответили, что не могут выполнять сделки с не вызывающими доверие сайтами”,- сказал В.Арутюнян.
По его словам, бывают случаи, когда авиакомпании избегают возвращения денег за билеты, но «Fly One Armenia» делает это в чересчур прямолинейной и грубой форме.
“Сразу после прихода на рынок авиакомпании «Fly One Armenia» ее в различной форме предупредили о том, что если она будет продолжать работать так безответственно, то у нее начнутся серьезные проблемы. Факт, что пока ничего не изменилось. На данный момент мы набираем как можно больше пассажиров для подачи коллективного судебного иска. Мы также собираемся предупредить компанию о том, что мирового соглашения не будет. Подождем, пока суд примет решение, поскольку очень важно создать прецедент”,- отметил В.Арутюнян.
По его мнению, причины, по которым многие рейсы «Fly One Armenia» откладываются, всего лишь отговорки. Авиакомпания, у которой всего три самолета, по всей видимости, не успевает вовремя организовать полет и поэтому ссылается на внешние факторы.
“Основным источником дохода авиакомпании являются пассажиры, и если ты их не уважаешь, то не можешь быть финансово здоровой компанией. Можно с уверенностью сказать, что никто второй раз не купит билеты на их рейсы. Люди предпочтут заплатить дороже, но лететь надежной авиакомпанией,- сказал В.Арутюнян. – Для меня абсолютно неважно, это французская, немецкая, молдавская или армянская авиакомпания. Если она не уважает закон, то должна быть наказана”.
«Fly One Armenia» считает поднятый шум преувеличенным
Председатель совета директоров компании «Fly One Armenia» Арам Ананян в беседе с Hetq.am сказал, что длительного времени требует в основном компенсация тех билетов, которые были куплены через турагентства или на сайтах. Деньги за билеты, приобретенные непосредственно у авиакомпании, возвращаются легко и быстро.
“Очень часто мы переводим деньги организации-посреднику, который не всегда перечисляет их пассажирам, из-за чего и возникают проблемы. В этом случае мы просим пассажиров связаться с посредником, который свяжется с нами, и только после этого мы сможем начать процесс возврата”,- пояснил Арам Ананян, добавив, что проблемы возникают по многим объективным и субъективным причинам.