Տեղի է ունեցել «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» համատեղ հարթակի առաջին՝ քաղաքականությունների երկխոսությունը
Հայաստանի կառավարությունը` Համաշխարհային բանկի, Եվրոպական միության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համատեղ այսօր մեկնարկել է «Աճ և վերականգնում` հանուն Հայաստանի հզորացման, վերազինման և բարգավաճման» հարթակն՝ ի աջակցություն Հայաստանի հեռանկարային կայուն զարգացման, կանաչ վերականգնման ու աճի: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը մասնակցել են Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի հարցերով տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսը, Հայաստանում ԵՄ գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական կառույցների այլ ներկայացուցիչներ։
«ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի նպատակն է միակցել ու օպտիմալացնել քաղաքականություններն ու ներդրումային նախաձեռնությունները` հանուն Հայաստանի կանաչ տնտեսության անցման:
Այսօրվա միջոցառումը քաղաքականությունների մակարդակում շահակիրների կողմից համատեղ կազմակերպվող թեմատիկ երկխոսությունների շարքի առաջին հանդիպումն էր` նորարար գաղափարներ առաջարկելու և գլոբալ գիտելիքներին տեղեկանալու նպատակով, ինչն առանցքային է կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայունություն ձևավորելու տեսանկյունից:
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը ողջունել է քննարկման մասնաիցներին և ընդգծել, որ Հայաստանի կառավարությունը չափազանց բարձր է գնահատում նման նախաձեռնությունները՝ կատարված աշխատանքն ամփոփելու, դասեր քաղելու և հետագա քայլերը նախանշելու տեսանկյունից։ «Այս գիտակցումը լավագույնս արտահայտված է Կառավարության՝ 2021-2026թթ․ ծրագրում, որով մենք նախատեսել ենք մի շարք միջոցառումներ՝ կանաչ էներգիայի տեսակարար կշռի ավելացումից մինչև այլընտրանքային տրանսպորտային միջոցների խթանման և հարակից ենթակառուցվածքների ներդրման, անտառապատման և այլ անհրաժեշտ աշխատանքների իրականացում»,- նշել է փոխվարչապետն ու հավելել, որ ցածր ածխածնային ժամանակակից տնտեսություն կառուցելու ճանապարհին ՀՀ-ն կարևորում է ներառական և մասնակցային գործընթացի ապահովումը՝ միջազգային գործընկերների, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական հանրույթի ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ։
ՀԲ Հարավային Կովկասի հարցերով տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսի խոսքով՝ «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակը կօգնի Հայաստանին` կայուն տնտեսության անցման ջանքերում: «Կանաչ անցումը կարող է խթան լինել Հայաստանի տնտեսության համար, սակայն անհրաժեշտ է լինելու, համագործակցելով մասնավոր հատվածի և միջազգային զարգացման գործընկերների հետ, սահմանել առաջնահերթություններ և իրականացնել քաղաքականություններ ու ծրագրեր, որոնք ցածր ածխածնային են, ռեսուրսարդյունավետ և համահունչ են շրջակա միջավայրի նպատակներին»,- նշել է ՀԲ ներկայացուցիչը։
ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի համոզմամբ, Եվրոպայի և մոլորակի վերաբերյալ ԵՄ-ի սահմանած առաջնահերթությունների շարքում առաջնային համարվող կանաչ օրակարգը ենթադրում է շատ ավելին քան արտանետումների ծավալի կրճատումն է: «Այն ենթադրում է տնտեսությունների, հասարակությունների և արդյունաբերության ճյուղերի համակարգային փոփոխություններ: Հայաստանի պարագայում այս հնարավորությունը հստակ է. ավելի կանաչ տնտեսությունը ոչ միայն կբարելավի հայ ժողովրդի կյանքի որակը, այլ նաև կխթանի կայուն աճ և նոր աշխատատեղեր», - ընդգծել է ԵՄ դեսպանը և հույս հայտնել, որ «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակը կծառայի ի նպաստ բաց և թափանցիկ անցման՝ դեպի կանաչ տնտեսություն։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունն ավելի կանաչ դարձնելը ճիշտ քաղաքականություն է այս դժվարին ժամանակներում, և դա կարող է ծառայել որպես ազգային ռազմավարական շրջանակ` դեպի կայուն, զրոյական արտանետումներով և կլիմայակայուն տնտեսություն արդարացի և ներառական անցում ապահովելու համար՝ միաժամանակ նվազագույնի հասցնելով հնարավոր մարտահրավերները, որոնց կարող են առերեսվել ազդակիր բնակչությունն ու համայնքները։ Նա վերահաստատել է ՄԱԶԾ-ի պատրաստակամությունը` մեկտեղելու իրենց ջանքերը ԵՄ-ի, ՀԲ-ի և այլ գործընկերների հետ` օժանդակելով ՀՀ կառավարությանը` կանաչ տնտեսության փոխակերպվելու ապացուցահենք, արդարացի և ռազմավարական գործընթացում, նպաստելով տնտեսական աճին, մարդկային զարգացմանը և երկրի եզակի բնական կապիտալին:
Քննարկումների ընթացքում Կառավարությունը ներկայացրել է Հայաստանում կանաչ տնտեսության անցման իր տեսլականն ու կլիմային և շրջակա միջավայրին վերաբերող քաղաքականությունը, որոնք կնպաստեն Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանը, իսկ գիտակրթական հանրույթի, պետական հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են կանաչ և դիմակայուն տնտեսության անցման ճանապարհին առկա մարտահրավերների և հնարավորությունների վերաբերյալ իրենց փորձն ու դիրքորոշումը։
Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել բոլոր գործընկերների և շահակիրների ջանքերն ու պատրաստակամությունը` մեկտեղելու իրենց գիտելիքները, փորձն ու ռեսուրսներն ի նպաստ երկրի կայուն աճի` «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի միջոցով:

Состоялся первый политический диалог совместной платформы “ЗЕЛЕНАЯ Армения”
Правительство Армении совместно со Всемирным банком, Европейским союзом и Программой развития Организации Объединенных Наций сегодня запустило платформу “Рост и восстановление: во имя укрепления, модернизации и процветания Армении” в поддержку перспективного устойчивого развития Армении, зеленого восстановления и роста.
В обсуждении под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна приняли участие региональный директор Всемирного банка по Южному Кавказу Себастьян Молинеус, руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Швеция в Республике Армения Патрик Свенссон, постоянный представитель ПРООН Натия Нацвлишвили, министр экономики Армении Ваан Керобян, а также другие представители заинтересованных государственных структур.
Целью платформы “ЗЕЛЕНАЯ Армения” является объединение и оптимизация политики и инвестиционных инициатив для перехода Армении к зеленой экономике.
Сегодняшнее мероприятие было первым в серии совместных тематических диалогов выгодоприобретателей на уровне политики с целью выдвижения инновационных идей и изучения глобальных знаний, что имеет ключевое значение для формирования устойчивости к изменению климата.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян приветствовал участников обсуждения и подчеркнул, что правительство Армении высоко оценивает подобные инициативы с точки зрения подведения итогов проделанной работы, извлечения уроков и определения дальнейших шагов. “Лучше всего это осознание отражено в Программе правительства на 2021-2026 гг., в которой мы предусмотрели ряд мероприятий: от увеличения удельной доли зеленой энергии до продвижения альтернативных транспортных средств, внедрения сопутствующей инфраструктуры, облесения и других необходимых работ”, — сказал вице-премьер, добавив, что на пути к построению современной низкоуглеродной экономики Армения стремится обеспечить инклюзивный и партисипативный процесс при активном участии международных партнеров, частного сектора, гражданского общества и академических кругов.
По словам регионального директора ВБ по Южному Кавказу Себастьяна Молинеуса платформа “ЗЕЛЕНАЯ Армения” поможет Армении в ее усилиях по переходу к устойчивой экономике. “Зеленый переход может стать стимулом для экономики Армении, но необходимо будет в сотрудничестве с частным сектором и международными партнерами по развитию установить приоритеты, реализовать политику и программы, которые будут низкоуглеродными, ресурсосберегающими и соответствующими экологическим целям”, - сказал представитель ВБ.
По убеждению посла ЕС Андреа Викторин, зеленая повестка, которая считается одним из приоритетов ЕС относительно Европы и планеты в целом, подразумевает гораздо больше, чем сокращение выбросов. “Эта повестка подразумевает системные изменения в экономике, обществе и промышленных отраслях. В случае с Арменией эта возможность очень четкая: более зеленая экономика не только улучшит качество жизни армянского народа, но и будет способствовать устойчивому росту и созданию новых рабочих мест”, - сказала посол ЕС и выразила надежду, что платформа “ЗЕЛЕНАЯ Армения” послужит на благо открытого и прозрачного перехода к зеленой экономике.
По словам постоянного представителя ПРООН в Армении Натии Нацвлишвили, сделать экономику Армении более экологичной – правильная политика в эти трудные времена, и это может служить национальной стратегической основой для обеспечения инклюзивного и справедливого перехода к устойчивой, климатостойкой экономике с нулевым уровнем выбросов, минимизируя вместе с тем потенциальные вызовы, с которыми могут столкнуться оказавшиеся под их воздействием население и общины. Она подтвердила готовность ПРООН объединить усилия с ЕС, Всемирным банком и другими партнерами в оказании помощи правительству Армении в справедливом и стратегическом процессе трансформации в зеленую экономику, способствуя экономическому росту, развитию человеческого потенциала и уникальному капиталу страны.
В ходе обсуждений правительство представило свое видение перехода к зеленой экономике в Армении и свою политику в области климата и окружающей среды, которая будет способствовать укреплению устойчивости Армении, а представители научно-образовательного сообщества, государственного сектора и международных организаций представили свой опыт и свои позиции по вызовам и возможностям на пути к переходу к зеленой и устойчивой экономике.
Вице-премьер Матевосян высоко оценил усилия и готовность всех партнеров и заинтересованных сторон объединить свои знания, опыт и ресурсы на благо устойчивого роста страны посредством платформы “ЗЕЛЕНАЯ Армения”.