Նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կինը կարի ժամանակակից արտադրամաս է կառուցում
«Շող-Մակ» ՍՊԸ-ն Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի Արտաշատի խճուղի 2/14 հասցեում ժամանակակից կարի արտադրամաս կառուցելու նախագիծ է ներկայացրել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գհահատման։
«Շող-Մակ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2020թ․ դեկտեմբերի 11-ին։ Միակ բաժնետերը Շողերինա Մկրտչյանն է՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կինը։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը, համաձայն ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում առկա տվյալների, 301 մլն 650 հազար դրամ է։
Ինչպես նշված է ՇՄԱԳ-ում, ներկայում տարածքում առկա է վթարային մեկ մասնաշենք, որը ենթակա է քանդման։
Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսվող արտադրական մասնաշենքի կառուցման համար 2021թ․ դեկտեմբերի 22-ին նախագծման թույլտվություն է տվել (ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք)։ Այդ թույլտվության մեջ նշվում է, որ տարածքում բամբակի մաքրման արտադրամասեր կան, պահակատուն և այլ տարածք։
Հողի ընդհանուր մակերեսը 4832 քմ է, որը սեփականության իրավունքով նույն ընկերությանն է պատկանում։ Հողամասը երկու կողմով սահմանագիծ ունի կից հարևան երեք հողամասի հետ, իսկ մի մասով այն հարում է Արտաշատի նոր խճուղուն։
Նախատեսված են կառուցել երկու ստորգետնյա հարկ, որոնք պիտի ծառայեն որպես ավտոկայանատեղի, և վերգետնյա հարկ, որտեղ պիտի լինեն հիմնական արտադրական տարածքները։ Շենքում պիտի կազմակերպվեն կարի արտադրական հոսքագծեր։ Տանիքում նախատեսված է նաև կաթսայատան համար տարածք։
Նշենք, որ նախատեսվող արտադրամասից շուրջ 300 մ հեռավորությամբ գտնվում է Ալեքսանյանների «Ալեքս Տեքստիլ» կարի ֆաբրիկան։

Жена бывшего депутата НС Самвела Алексаняна строит современный швейный цех
ООО “Шог-Мак” представило для получения Оценки воздействия на окружающую среду проект современного швейного цеха, который должен быть построен в столичном административном округе Шенгавит по адресу: Арташатское шоссе, 2/14.
Компания была основана 11 декабря 2020 г. Ее единственным акционером является Шогер Мкртчян, жена бывшего депутата Национального Собрания, крупного предпринимателя Самвела Алексаняна.
Как указано в ОВНС, в настоящее время на этой территории находится подлежащее сносу аварийное здание. 22 декабря 2021 г. мэрия выдала разрешение на строительство производственного здания, согласно которому на указанном месте действует цех по очистке хлопка, имеются другие помещения.
Общая площадь участка, принадлежащего компании на правах собственности, составляет 4832 кв.м. Здесь предусмотрено построить два подземных этажа для парковки автомобилей и наземный этаж, где разместятся основные производственные помещения, в которых будут внедрены современные поточные линии. На крыше планируется построить котельную.
Отметим, что в 300 метрах от будущего швейного цеха находится принадлежащая Алексанянам фабрика “Алекс Текстиль”.