Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է՝ վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները վերջին տարիներին կրում են դինամիկ բնույթ և հավելել, որ դրանում մեծ է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ներդրումը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկու երկրների գործընկերների միջև առկա են սերտ շփումներ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու գործում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների հետ պարբերական հանդիպումներն ու շեշտել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում վերը նշված ֆորմատի կարևորությունը:
Սերգեյ Կորպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին դեսպանության գործունեությանը բարձր գնահատելու համար և շեշտել, որ իրենց նպատակն է անել ամեն ինչ՝ երկկողմ դաշնակցային ու եղբայրական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը նպաստելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանն ու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Пашинян принял посла РФ в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Премьер-министр отметил, что армяно-российские союзнические отношения в последние годы носят динамичный характер, и добавил, что в этом деле велик вклад посольства РФ в Армении. По словам Никола Пашиняна, между партнерами двух стран существуют тесные контакты, что важно для придания нового импульса сотрудничеству. Вместе с тем глава правительства отметил важность регулярных встреч с послами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и подчеркнул важность вышеупомянутого формата в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Сергей Копыркин поблагодарил премьер-министра за высокую оценку деятельности посольства и подчеркнул, что их цель – сделать все возможное для дальнейшего развития двусторонних союзнических и братских отношений.
Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-российского сотрудничества, урегулирования нагорно-карабахского конфликта и происходящие в регионе Южного Кавказа процессы.