Նիկոլ Փաշինյան. «Մինչև այս պահը հաստատված 39 գերի ունենք»
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանն անդրադարձավ Բրյուսելում ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը: Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Միշելն անդրադարձել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց վերադարձնելու խնդրին:
Պատգամովրը Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում նրանց վերադարձնելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանեց, որ Բրյուսելում հիմնական քննարկվող թեմաներից մեկը գերիների և պահվող այլ անձանց վերադարձին է վերաբերել:
«ԵՄ-ի և միջազգային կազմակերպությունների դիրքորոշումն այն է, որ գերեվարված մեր հայրենակիցները օր առաջ պետք է վերադարձվեն, փորձում ենք այդ հարցում էլ մաքսիմալ ջանք գործադրել, որ օր առաջ խնդիրը լուծենք»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` Ադրբեջանը անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմաններ առաջ քաշել, սակայն Հայաստանը համաձայն չէ այդ պայմաններին:
«Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ բոլոր պահվող անձինք՝ ռազմագերիները, պատանդները պետք է վերադարձվեն: Այդ իմաստով որևէ նոր բան տեղի չի ունեցել: Եվ ցավոք սրտի, մենք մինչև այս պահը հաստատված 39 գերի ունենք, որոնցից մեկը վերջերս է մոլորվելով հայտնվել ադրբեջանցիների վերահսկողության ներքո: Եվ մենք բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրում ենք: Ամենաարդյունավետ ձևը միջազգային հանրության աջակցությունը և ճնշումն ապահովելն է, որ մեր քաղաքացիները օր առաջ վերադառնան հայրենիք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձավ այն քննարկումներին, թե հնչում են տեսակետներ, որ գերեվարված հայրենակիցների հարցը պետք է նախապայման դարձնել քաղաքական պրոցեսների համար: Փաշինյանը սակայն այն կարծիքին է, որ հումանիտար հարցերը քաղաքական հարցերին պետք չէ կապել, դրանք առանձին են:

Н.Пашинян: “Имеем подтвержденные к этому моменту данные о 39 пленных”
Во время проходящего сегодня в парламенте правительственного часа депутат фракции “Гражданский договор” Сона Казарян коснулась состоявшейся на днях встречи в Брюсселе председателя Европейского совета Шарля Мишеля, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Депутат напомнила, что Мишель коснулся вопроса возвращения содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
С.Казарян поинтересовалась у главы правительства, какая работа ведется по возвращению этих людей на родину.
Никол Пашинян сообщил, что одним из основных вопросов, которые обсуждались в Брюсселе, был вопрос возвращения пленных и других удерживаемых лиц.
“Позиция Евросоюза и международных организаций состоит в том, что находящиеся в плену наши соотечественники должны вернуться как можно раньше. Мы пытаемся приложить максимум усилий, чтобы как можно быстрее решить эту проблему”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, Азербайджан постоянно выдвигает дополнительные условия, на которые Армения не соглашается.
“Наша позиция продолжает состоять в том, что все удерживаемые лица – военнопленные, заложники – должны быть возвращены в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября. В этом плане ничего нового не произошло. К сожалению, к настоящему моменту мы имеем подтвержденные данные о 39 пленных, один из которых недавно заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанцам территории. И мы прилагаем все возможные усилия. Самым эффективным способом является обеспечение поддержки и давления со стороны международной общественности, чтобы наши граждане как можно быстрее вернулись на родину”,- сказал Никол Пашинян.
Касаясь заявлений о том, что вопрос пленных соотечественников нужно сделать условием в политических процессах, Пашинян отметил, что гуманитарные вопросы не следует связывать с политическими.