Իշխան պապը նախագահ դառնալու համար «խելք չունի», բայց վստահ է, որ երկիրը կարելի է «վարդի նման» պահել (վիդեո)
Իշխան Մուրադյանը կնոջ հետ ապրում է Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղում: Ամուսինները միայնակ են, քանի որ, սոցիալական պայմաններից ելնելով, որդին մեկնել է Ռուսաստան: Նրանք ազգությամբ եզդիներ են, սակայն սկսել են ապրել հայի կենցաղով: Գյուղում կատակով նշում են, որ եթե եզդին անասնապահությամբ չի զբաղվում, ուրեմն հայ է, իսկ Իշխան Մուրադյանը բացի երկու գլուխ կովից այլ անասուն չի կարողանում պահել:
Իշխան պապը 20 տարի կինոմեխանիկ է աշխատել, ինչպես Ոսկեհատ գյուղում այնպես էլ Երեւանի «Հայրենիք», «Մոսկվա» եւ «Սեւան» կինոթատրոններում: Ասում է՝ հիմա էլ գյուղում կաշխատի, եթե հնարավորություն տան: Նա սեփական կարծիք արտահայտելու առումով գյուղի ամենահամարձակ մարդկանցից է եւ պատրաստ է իր խոսքը առաջ տանելու համար բանավիճել ցանկացածի հետ:
Իշխան Մուրադյանը ակտիվ հետեւում է նաեւ քաղաքական զարգացումներին: Ասում է, որ մինչեւ ընտրությունները ոչ մեկին չի վստահել, նույնիսկ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, թեեւ վերջինս աչքի է ընկել մի շարք բարեգործություններով եւ ավելի շատ մարդ է իր շուրջը հավաքել: Նրա կարծիքով՝ եթե նույնիսկ ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի ձայները հավասար լինեին, ապա քիչ հավանական է համարում, որ դրանից երկրում վիճակը կփոխվեր:
«ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՕԵԿ-ը կոալիցիա էին կազմել, չէ՞, երկրի բախտը իրանք էին որոշում, բայց ոչ մի բան դուրս չեկավ: Հիմա մրցապայքար ա, թե ինչ ա, մարդ չի հասկանում: Թե ինչ խաղեր են, ես էլ չեմ հասկանում: Գլուխ չենք հանում, շիվար ենք մնացել, մենք էլ չգիտենք՝ ուր գնանք, ինչ անենք, ինչով զբաղվենք»,- ասում է Իշխան պապը:
Նա դեմ է, որ ՀՀԿ-ն կոալիցիա կազմի որեւէ քաղաքական ուժի հետ: Ըստ Իշխան պապի` ՀՀԿ-ն պետք է ամբողջ «գրուզը» վերցնի իր վրա եւ միայնակ ղեկավարի երկիրը` առանց պատասխանատվությունը բարդելու ուրիշների վրա: «Այ ցավդ տանեմ, մարդկանց գցել են ցայտնոտի մեջ, քաղաքացին չգիտի՝ որ կողմը նայի, ում հավատա, ում ձայն տա կամ չտա: Անորոշ վիճակ ա մեր մոտ: Կարծում եմ դուք էլ եք այդ կարծիքին»,- ավելացրեց Ի. Մանուկյանը:
Իշխան պապը վստահ է, որ մեր փոքր երկիրը կարելի է նույնիսկ «վարդի նման» պահել, պարզապես բարի կամք է պետք: «Երկիրը հնարավորություններ ունի, եթե չունենա, կասենք չունի, Մոզամբիկ ա կամ աֆրիկյան հետամնաց երկիր ա: Մեր բնությունը լավն ա, ջուրը կա, Աստծու տված լույսն ու ջերմությունը կա, էլ ի՞նչն ա պակաս: Մենք էլ աշխատող ժողովուրդ ենք, ուղղակի պիտի մի քիչ հնարավորություն տան: Երկիր ղեկավարելու համար դժվար բան չեմ տեսնում, ուղղակի չգիտեմ, թե ինչ ա կատարվում»,- նշում է Իշխան պապը:
Կինը` Ազնիվ Մուրադյանն էլ ասաց, որ իր տղան Ռուսաստանում է, որովհետեւ Հայաստանում ապրել հնարավոր չէ: «Որ երկրի վիճակը լավ լինի, հենց այսօր էլ իմ տղեն կգա Ռուսաստանից»,- վստահեցնում էր նա:
Իշխան Մուրադյանի խոսքերով՝ այսօր կառավարությունը պատշաճ ուշադրություն չի դարձնում գյուղատնտեսությանը: Եզդիները, որ միշտ աչքի են ընկել անասնապահությամբ, այսօր դժվարանում են նույնիսկ մի քանի գլուխ անասուն պահել, քանի որ մեկ «տուկ» խոտը 1500 դրամ արժե: «Հասարակ հաշվարկ ա, եթե ես կաթ ու մածունը վաճառում եմ 200 դրամով, ինչքա՞ն պիտի վաճառեմ, որ խոտ առնեմ ու հետն էլ ես ապրեմ»,- ավելացրեց նա:
Ոսկեհատում հողագործությունը նույնպես բարձր դիրքերում չէ: Այստեղ ոռոգման ջրի ինքնահոս համակարգ չկա, եւ գյուղացիներն իրենց հողը ոռոգում են արտեզյան հորերի միջոցով: Իշխան պապն ասում է, որ պոմպը միացնելու պահից սկսած մեկ ժամի համար 1000 դրամ ջրի գումար են գանձում, այդ իսկ պատճառով գյուղացիների մի մասը հողերը չեն մշակում:
Իշխան պապն ասում է, որ Հայաստանն այնպիսի երկիր է, որտեղ ջրի խնդիր չպետք է լինի, սակայն ջուրը գյուղացուն չի հասնում: Օրինակ՝ այս օրերին սածիլի շրջան է, սակայն գյուղացին դեռ ջուր չի ստացել:
«Մի հատ նկարի էլի շալվարս, էս չի՞ իմ հագածը (ցույց է տալիս կարկատած տաբատը,- հեղ.): Կոշիկներս ցույց տամ՝ կվախենաս, որովհետեւ 27.500 դրամ թոշակ եմ ստանում: Մենք էլ հիվանդ ենք, դեղատուն է դարձել մեր տունը, սրիկա լինեմ, թե խաբում եմ»,- նշում է Ի. Մուրադյանը:
Ըստ Իշխան պապի` գյուղում կյանքը մեռած է, քանի որ զբաղմունքի միջոց ու ակտիվություն չկա: Թեեւ իրենց գյուղում երկու տարի է, ինչ մշակույթի տունը վերանորոգվել է, սակայն այն իր նշանակությանը չի ծառայում. ոչ խմբակներ են գործում, ոչ էլ մարդիկ են այնտեղ հավաքվում, քննարկումներ անում:

Деду Ишхану “не хватает ума” стать президентом, но он уверен, что страну “можно держать как розу” (видео)
Ишхан Мурадян и его жена живут в селе Воскеат Армавирской области. Их сын из-за трудных социальных условий уехал на заработки в Россию. Супруги Мурадяны по национальности езиды, но они уже переняли быт армян. В селе в шутку говорят, что если езид не занимается скотоводством, значит он армянин. А у Ишхана Мурадяна из скота лишь две коровы.
Дед Ишхан 20 лет проработал киномехаником, причем не только в Воскеате, но и в столичных кинотеатрах. В селе он считается самым смелым человеком, потому что всегда высказывает собственное мнение.
Ишхан Мурадян активно следит за политическими процессами, говорит, что до выборов никому не доверял, даже партии “Процветающая Армения”, хотя последняя отличилась рядом благотворительных программ.
“Республиканская партия, “Процветающая Армения” и “Оринац еркир” сформировали коалицию, решали судьбу страну, не так ли? Но из этого ничего не вышло. Сейчас не поймешь, что за игра ведется. Мы сами не знамем, куда идти, что делать, чем заниматься”,- говорит дед Ишхан. Он против того, чтобы РПА сформировала с кем-либо коалицию, считает, что эта партия в одиночку должна руководить страной и не перекладывать ответственность на другие силы. “Людей поставили в такое положение, что не знаешь, кому верить, за кого голосовать. У нас царит неопределенная ситуация. Мне кажется, вы тоже так считаете”,- добавил Ишхан Мурадян.
Он уверен, что нашу небольшую страну можно держать “как розу”, просто нужна добрая воля. “В стране есть возможности. Если б не было, то сказали бы, что это Мозамбик или какая-нибудь другая отсталая африканская страна. Но у нас природа хорошая, вода есть, слава Богу, светом и теплом не обделены, что еще нужно. У нас народ работающий, просто нам нужно предоставить возможности. В руководстве страной я ничего трудного не вижу, поэтому не могу понять, что происходит”,- добавил дед Ишхан.
Его жена Азнив сообщила, что их сын уехал в Россию, потому что в Армении жить невозможно. “Если ситуация здесь улучшится, он сразу вернется”,- заверила женщина.
По словам Ишхана Мурадяна, правительство не уделяет должного внимания сельскому хозяйству. Езиды, которые всегда занимались скотоводством, сегодня затрудняются держать даже несколько голов скота.
Земледелие в Воскеате тоже не на высоте, в селе нет самотечной системы орошения. Между тем, по словам деда Ишхана, в Армении не должно быть проблем с водой, однако вода до крестьян не доходит.
“Пожалуйста, сфотографируй мои штаны, разве такое можно носить (показывает залатанные брюки. – авт.). А если ботинки покажу, то ты вообще испугаешься. А все потому, что пенсия у меня 27.500 драмов, а мы болеем, приходится постоянно покупать лекарства”,- говорит Ишхан Мурадян.
По словам деда, жизнь в селе замерла, людям нечем заниматься. И хотя Дом культуры был отремонтирован два года назад, однако своей цели он не служит – кружков нет, люди не собираются, не организуют обсуждения.