«Պանդորայի փաստաթղթեր»․ Վրաստանում ՀՀ դեսպանի որդին ու եղբայրը ծրագրել էին օֆշորի միջոցով արտերկրում ներդրումներ կատարել
Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Արա Սադոյանը եւ նրա եղբոր՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանի որդին՝ Ալֆրեդը, տարիներ առաջ ընկերություն են հիմնել օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ)՝ արտերկրում ներդրումներ կատարելու համար:
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումն (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) ու դրա հետ համագործակցող լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «Հետքը», շարունակում են ուսումնասիրել տարբեր օֆշորային գոտիներից արտահոսած փաստաթղթեր, որոնք լրագրողներն անվանել են «Pandora Papers»: Այս փաթեթում առկա ավելի քան 27 հազ. հատ ընկերություններն ու դրանց սեփականատերերը (շուրջ 30 հազ. մարդ) կապ ունեն աշխարհի ավելի քան 200 երկրի եւ տարածքային միավորի հետ, ինչը խոսում է արտահոսած փաստաթղթերի աշխարհագրական շատ մեծ մասշտաբի մասին: 2,94 տերաբայթ ծավալով թղթապանակում, որը Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի կողմից երբեւէ հրապարակված ամենածավալուն փաթեթն է, կան նաեւ ընկերությունների շահառու սեփականատեր հանդիսացող հայեր, այդ թվում՝ պաշտոնյաներ ու գործարարներ, նրանց փոխկապակցված անձինք:
Փաստաթղթերն արտահոսել են օֆշորային գոտիներում ծառայություններ մատուցող 14 ընկերություններից: Սրանք միջնորդ կամ գործակալ կազմակերպություններ են, որոնք օգնում են հարկային դրախտ հանդիսացող օֆշորային գոտիներում ձեւական ընկերություններ հիմնել ամենատարբեր նպատակներով: Այդ 14-ից մեկը «Trident Trust Group»-ն է, որը մասնաճյուղեր ունի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ ԲՎԿ-ում, որը կոչվում է «Trident Trust Company (B.V.I.) Limited»։ Սադոյանների վիրջինյան ընկերության գործակալը հենց սա է եղել։
2011-ի մայիսին, երբ այս գործակալի գրանցման հասցեում հիմնադրվել է Սադոյանների «Belair Worldwide S.A.» ընկերությունը, դրա սեփականատերերից Ալֆրեդ Սադոյանը դեռ 20 տարեկան էլ չկար եւ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանող էր: Նրա հայրը՝ ՀՀԿ-ական Ռուբեն Ալֆրեդի Սադոյանը, այդ ժամանակ ԱԺ պատգամավոր էր (2007-2017 թթ.): 2017-ի հոկտեմբերից Ռ. Սադոյանը ՀՀ դեսպանն է Վրաստանում: Պաշտոնյայի կրտսեր եղբայրը՝ Արա Սադոյանը, 2012-2018 թթ. Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարն էր, իսկ 2008-2010 թթ. եղել է մաքսային տեսուչ:
Ներկայում դեսպան Սադոյանի որդին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՄ-ի կարգավորող մարմինն է) արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Արտակ Քամալյանի օգնականն է։
Ալֆրեդ եւ Արա Սադոյանները «Belair Worldwide S.A.»-ի տնօրեններն էին նաեւ: Նախապես ծրագրվել էր, որ նորաստեղծ ընկերության 50.000 բաժնեմասերը (յուրաքանչյուրը՝ 1 դոլար արժողությամբ) կիսվելու են նրանց երկուսի միջեւ, այսինքն՝ յուրաքանչյուրն ունենալու էր 25.000 դոլարի բաժնեմաս: Սակայն շուտով ծրագրերը փոխվել էին:
2011-ի հունիսին «Belair Worldwide S.A.»-ի նոր տեր է դարձել շվեյցարական «RBS Coutts Bank»-ը: Այս բանկը, ի թիվս այլ ծառայությունների, զբաղվում էր նաեւ կապիտալի կառավարմամբ: Սա կարեւոր հանգամանք է, քանզի «Trident Trust»-ի եւ «RBS Coutts Bank»-ի աշխատակիցների նամակագրությունից պարզ է դառնում, որ բանկն իրականում դարձել էր «Belair Worldwide S.A.»-ի ձեւական տեր, իսկ շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատերերը Ալֆրեդ եւ Արա Սադոյաններն էին: Այսինքն՝ բանկը ոչ միայն կառավարելու էր նրանց ակտիվները, այլեւ քողարկող գործոն էր լինելու:
«RBS Coutts Bank»-ի եւ «Trident Trust»-ի նամակագրության մեջ որպես Սադոյանների բիզնես ներկայացված են Հայաստանում գրանցված շինարարական «Բելլիս», թափառող կենդանիների ստերիլիզացմամբ ու վնասազերծմամբ զբաղվող «Յունիգրաֆ-Իքս» եւ գովազդային ծառայություններ մատուցող «Յունիվերսալ Գրաֆիքս» (ներկայում կոչվում է «Օնլիադ») ընկերությունները: Սակայն իրականում Սադոյանների կազմակերպությունները շատ ավելին են, քան այս երեքը:
Ինչ վերաբերում է «Belair Worldwide S.A.»-ին, ապա այն երկար կյանք չի ունեցել: «Trident Trust»-ի աշխատակիցների 2011 թ. օգոստոսի նամակագրությունը ցույց է տալիս, որ Սադոյաններն այդպես էլ չեն կատարել ընկերության գրանցման համար անհրաժեշտ վճարումները, ինչի հետեւանքով այն ջնջվել է (strike off) վիրջինյան ռեեստրից: Այլ խոսքերով՝ ընկերության գրանցման գործընթացն այդպես էլ ավարտին չի հասցվել: ԲՎԿ-ի օրենսդրության համաձայն՝ 7 տարի շարունակ ջնջված կազմակերպությունները ինքնաբերաբեր լուծարվում են (dissolve), եթե մինչ այդ նրանք չեն կատարում համապատասխան վճարումները, եւ ռեեստրը չի վերականգնում դրանց գործունեությունը:

“Архив Пандоры”: сын и брат посла РА в Грузии планировали через офшор осуществить инвестиции за рубежом
Несколько лет назад бывший глава ереванского административного округа Кентрон Ара Садоян и сын его брата, посла Армении в Грузии Рубена Садояна Альфред Садоян, основали на офшорных Британских Виргинских островах компанию по осуществлению инвестиций за рубежом.
Международный консорциум журналистов-расследователей (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) и сотрудничающие с ним СМИ, в том числе Hetq.am, продолжают изучать документы, утечка которых произошла из различных офшорных зон. Эти документы журналисты назвали “Архивом Пандоры”. Упомянутые в данном пакете свыше 27 тысяч компаний и их собственники (около 30 тысяч человек) имеют отношение к 200 странам и территориальным единицам, что свидетельствует о географическом масштабе утечки документов. В папке объемом 2,94 терабайт, являющейся одной из наиболее обширных папок, когда-либо опубликованных Международным консорциумом журналистов-расследователей, упоминаются также владельцы компаний армянской национальности, в том числе должностные лица, предприниматели и аффилированные с ними лица.
Утечка документов произошла из 14 компаний, оказывающих услуги в офшорных зонах. Это организации-посредники и организации-агенты, помогающие создавать в различных целях формальные компании в офшорных зонах, являющихся налоговым раем. Одна из этих 14 компаний – “Trident Trust Group”, имеющая филиалы в различных странах, в числе которых "Trident Trust Company (B.V.I.) Limited” на БВО. Именно этот филиал был агентом компании Садоянов на Британских Виргинских островах.
В мае 2011 г. по адресу регистрации указанного агента была учреждена компания Садоянов «Belair Worldwide S.A.», в числе собственников которой был на тот момент студент юридического факультета Ереванского государственного университета Альфред Садоян. Отец этого молодого человека, которому тогда не было и 20 лет, член бывшей правящей Республиканской партии Армении Рубен Садоян в то время являлся депутатом Национального Собрания (2007-2017 гг.). В октябре 2017 г. Р.Садоян был назначен послом РА в Грузии. Его младший брат, Ара Садоян, в 2012-2018 гг. занимал должность руководителя ереванского административного округа Кентрон, а в  2008-2010 гг. работал таможенным инспектором.
В настоящее время сын посла Садояна является помощником члена коллегии по вопросам промышленности и агро-промышленного комплекса Евразийской экономической комиссии Артака Камаляна.
Альфред и Ара Садояны были также директорами компании «Belair Worldwide S.A.». Сперва предусматривалось, что 50.000 акций новосозданной компании (каждая стоимостью 1 доллар) будут поровну поделены между ними. То есть каждый из них должен был получить акции на сумму 25.000 долларов. Вскоре, однако, эти планы изменились.
В июне 2011 г. новым владельцем «Belair Worldwide S.A.» стал швейцарский «RBS Coutts Bank», который, помимо оказания прочих услуг, занимался также управлением капитала. Это важное обстоятельство, поскольку из переписки сотрудников «Trident Trust» и «RBS Coutts Bank» следует, что в действительности банк стал формальным владельцем «Belair Worldwide S.A.», а его бенефициарными собственниками являются Альфред и Ара Садояны. То есть банк должен был не только управлять их активами, но и служить ширмой.
В переписке «RBS Coutts Bank» и «Trident Trust» в качестве бизнеса Садоянов представлены зарегистрированные в Армении строительная компания “Беллис”, занимающаяся стерилизацией бродячих животных компания “Юниграф-Икс” и оказывающая рекламные услуги “Юниверсал Графикс” (в настоящее время “Онлиад”). Однако на самом деле компаний у Садоянов намного больше.
Что касается «Belair Worldwide S.A.», то она просуществовала недолго. Переписка сотрудников «Trident Trust» за август 2011 г. свидетельствует о том, что Садояны так и не внесли необходимые для регистрации компании платежи, вследствие чего она была исключена из реестра БВО (strike off). Иными словами, процесс регистрации компании не был доведен до конца. Согласно законодательству Британских Виргинских островов, организации, которые в течение семи лет не числятся в реестре, самопроизвольно ликвидируются (dissolve), если до этого не вносят соответствующие платежи, и реестр не восстанавливает их деятельность.