ՌԴ քաղաքացիների մի մասը չի պլանավորում երկար մնալ Հայաստանում, բայց կան բիզնեսներ, որտեղ մշտական աշխատող են գրանցում․ ԿԲ խորհրդի անդամ
2021-ի դեկտեմբերի դրությամբ գնաճը կազմել է 7,4%, միջին գնաճը` 7,2%: 2021 թ․ ընթացքում Կենտրոնական բանկի կանխատեսումները մի քանի անգամ ճշգրտվել են` արտաքին միջավայրից եկող գնաճային ռիսկերը զսպելու նպատակով: Այս մասին խորհրդարանի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ԿԲ խորհրդի անդամ Հովհաննես Խաչատրյանը` ներկայացնելով 2021 թվականի տարեկան հաղորդումը:
Խաչատրյանի խոսքով` ԿԲ-ն տարվա ընթացքում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 4,25-ից բարձրացրել է մինչև 7,75%:
«Մենք ունենք արտաքին պահանջարկի էական աճ, միջազգային այցելուներ, որոնք ստեղծել են և´ պահանջարկ ոչ ռեզիդենտների կողմից, և´գնաճային ճնշումներ են ավելացրել: Իհարկե, գնաճային ճնշումներ են ավելացել նաև անորոշությունների աճի պայմաններում: Մարտ ամսվա կանխատեսման մեջ դեռևս պահպանվում են անորոշությունները` կախված նրանից, թե ինչքան երկարատև կլինեն ոչ ռեզիդենտների կողմից պահանջարկի և կապիտալ ներհոսքի էֆեկտները»,- ասաց Խաչատրյանը:
ԿԲ ներկայացուցիչը մի քանի թվային ցուցանիշներ ներկայացրեց միջազգային առևտրի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ՌԴ-ի հետ Հայաստանն ունի 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ առևտուր, որից 1,7 միլիարդ դոլարը ներմուծումն է: Խաչատրյանը հավանական համարեց առևտրի կրճատումը:
Նրա խոսքով` ՌԴ-ում արտագնա աշխատանքի մեկնած անձանց կողմից ՀՀ ուղղվող գումարների նվազում կա, դրան զուգահեռ` աճել են միջազգային այցելուների կողմից դեպի ՀՀ ուղղվող փոխանցումները: Ըստ նրա` քանակական առումով այդ փոխանցումները քիչ չեն, բայց գումարային առումով բավական շատ են և էականորեն ազդել են դինամիկայի վրա:
«ՌԴ քաղաքացիների ներհոսքի ալիքը ևս մեծ անորոշություններից մեկն է, մենք չգիտենք իրենց վարքագիծը, փորձում ենք հարցումներ անել: Ըստ այդ հարցումների` քաղաքացիների որոշ մասը չի պլանավորում շատ երկար մնալ Հայաստանում, բայց ունենք բիզնեսներ, որտեղ մշտական աշխատող են գրանցում: Դա սիգնալ է, որ էդ մարդկանց պլանները երկարատև են: Մեզ համար ինդիկատիվ կլինի սեպտեմբեր ամիսը, թե որքան հայտ կլինեն դպրոցներում սովորելու համար»,- ասաց նա:
Ըստ ԿԲ ներկայացուցչի` ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտի և Ռուսաստանի դեմ խիստ պատժամիջոցների կիրառման հետևանքով ընթացիկ տարում սպասվում է համաշխարհային և ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսական աճի տեմպերի զգալի դանդաղում, իսկ Ռուսաստանի պարագայում՝ տնտեսական անկում, ինչն էլ իր հերթին Հայաստանի տնտեսության վրա բացասական ազդեցություն կունենա:

Часть граждан РФ не планирует долго оставаться в Армении, но есть бизнесы, которые регистрируют постоянных работников – член совета ЦБ
По состоянию на декабрь 2021 года, рост цен в Армении составил 7,4%, средний показатель роста цен - 7,2%. В течение 2021 г. прогнозы Центрального банка несколько раз корректировались с целью сдерживания рисков инфляции, вызванных внешней средой. Об этом на заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил член совета Центробанка Ованнес Хачатрян.
По его словам, в течение года процентная ставка рефинансирования ЦБ повысилась с 4,25% до 7,75%.
Имеется существенный рост внешнего спроса, международных посетителей, которые не только создали спрос со стороны нерезидентов, но и увеличили давление в плане роста цен, отметил О.Хачатрян.
Объем торговли Армении с РФ составляет 2,5 млрд долларов, из которых 1,7 млрд приходится на импорт, сообщил представитель ЦБ. Вместе с тем он посчитал возможным сокращение торговли. По словам Хачатряна, наблюдается сокращение трансфертов, присылаемых в Армению работающими в России трудовыми мигрантами. Одновременно с этим выросли переводы в РА со стороны международных посетителей, что существенно повлияло на динамику.
“Приток граждан РФ также создает неопределенность. Мы не знаем, каково их поведение, пытаемся проводить опросы, которые показывают, что часть этих граждан не планирует долго оставаться в Армении. Но есть бизнесы, которые регистрируют постоянных работников. Это сигнал о долгосрочности планов этих людей. Для нас индикатором станет сентябрь, когда выяснится, сколько поступит заявок на обучение в школах”,- отметил Ованнес Хачатрян.
По его словам, вследствие российско-украинского конфликта и введенных против России санкций в текущем году ожидается значительное замедление экономического роста во всем мире, в том числе в основных странах-партнерах РА. А в случае с Россией ожидается экономический спад, что в свою очередь негативно скажется на экономике Армении.