Վարդանյանը վստահեցնում է` ընդդիմության մանդատները վայր դնելուց հետո ԱԺ-ն չի կարող արձակվել
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի համոզմամբ` նույնիսկ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների պատգամավորների ամբողջ մանդատներից հրաժարվելուց հետո չի կարող խորհրդարանն արձակվել: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատգամավորը` արձագանքելով հարցին, թե ինչ ընթացակարգ է լինելու, եթե ընդդիմությունը վայր դնի մանդատները:
«Ոչ մի բան էլ տեղի չի ունենա, որևէ պատգամավորի կամ նույնիսկ փոքրամասնության վարքագծի պատճառով չի կարող բնականոն գործունեությունը խաթարվել: Դա լավագույն լուծումը չէ, լուծում է, որը համահունչ է ժողովրդավարական զարգացումներին, բայց դրանից հետո ոչինչ չպետք է հետևի: Պատկերացրեք իրավիճակ, որ մի փոքրաթիվ խմբակցություն դուրս է գալիս ԱԺ-ից, և սա հանգեցնում է խորհրդարանի արձակմանը»,- ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով` դա նշանակում է, որ անընդհատ կարող են լինել պերմամենտ ճգնաժամեր, որոնք որևէ կերպ չեն համապատասխանում խորհրդարանական կառավարման մոդելին:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության հետ հնարավոր երկխոսության հարցին, պատգամավորն ասաց՝ ԱԺ դահլիճը երկխոսության համար է, ստեղծվել է հենց երկխոսություն ծավալելու նպատակով: Քաղաքական մեծամասնության պատգամավորն այն կարծիքին է, որ վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով քննարկումը մտացածին է, երկրում նման օրակարգ չկա:
«Ցանկացած ճգնաժամի հաղթահարումը պետք է տեղի ունենա սահմանադրության նախատեսված ընթացակարգերի հունի ներքո, և խորհրդարանական քննարկումներն այդ սահմանադրական միջոցներից մեկն են»,- նշեց նա:

Отказ оппозиции от мандатов не приведет к роспуску НС – В.Варданян
Председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян убежден, что даже после отказа от мандатов обеих оппозиционных фракций парламент не будет распущен. Об этом Варданян заявил на сегодняшней встрече с парламентскими журналистами, отвечая на вопрос, какая процедура предусмотрена в случае, если оппозиция сложит депутатские полномочия.
“Ни один депутат или даже меньшинство не сможет своим поведением нарушить нормальную деятельность парламента. Это не лучшее решение, но оно созвучно демократическим процессам, и за этим ничего не должно последовать”,- сказал Варданян.
Касаясь вопроса о возможном диалоге с оппозицией, депутат отметил, что зал Национального Собрания предназначен как раз для диалога. По мнению представителя политического большинства, вопрос об отставке премьер-министра является надуманным, такой повестки нет.
“Преодоление любого кризиса должно происходить в русле предусмотренных Конституцией процедур, и парламентские обсуждения – одно из конституционных средств”,- добавил Владимир Варданян.