«ՍԱՍ»-ի Արտակը՝ «Պանդորայի փաստաթղթերում». նախկին պատգամավորը չի հայտարարագրել արտերկրում գրանցված ընկերությունները
Գործարար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանն իր հայաստանյան բիզնեսին աջակցելու նպատակով ընկերություններ է հիմնել արտերկրում: Սրանց հետ իր կապը քողարկելու համար նախկին պաշտոնյան օգտագործել է օֆշորում գրանցված ձեւական ընկերություններ, իսկ մի պարագայում էլ որպես վերջնական շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատեր գրանցվել է նրա զոքանչը:
Սարգսյանի հայտարարագրերում այս ընկերությունների մասին ոչինչ չկա, այնինչ 2017-ի հուլիսից հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ տվյալ թաքցնելը քրեորեն պատժելի արարք է: Առավելագույն պատիժը կարող է լինել 4 տարի ազատազրկումը:
Սարգսյանի արտասահմանյան ընկերությունների մասին տվյալները եւ դրանց ներկայացուցիչների նամակագրությունները հայտնվել են «Pandora Papers» թղթապանակում, որի մասին հետաքննող լրագրողները հայտարարեցին նախորդ տարվա հոկտեմբերին:
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումն (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) ու դրա հետ համագործակցող լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «Հետքը», մինչ օրս ուսումնասիրում են տարբեր օֆշորային գոտիներից արտահոսած փաստաթղթեր, որոնք լրագրողներն անվանել են «Pandora Papers»: Այս փաթեթում առկա ավելի քան 27 հազ. հատ ընկերություններն ու դրանց սեփականատերերը (շուրջ 30 հազ. մարդ) կապ ունեն աշխարհի ավելի քան 200 երկրի եւ տարածքային միավորի հետ, ինչը խոսում է արտահոսած փաստաթղթերի աշխարհագրական շատ մեծ մասշտաբի մասին: 2,94 տերաբայթ ծավալով թղթապանակում, որը Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի կողմից երբեւէ հրապարակված ամենածավալուն փաթեթն է, կան նաեւ ընկերությունների շահառու սեփականատեր հանդիսացող հայեր, այդ թվում՝ պաշտոնյաներ ու գործարարներ, նրանց փոխկապակցված անձինք:
Փաստաթղթերն արտահոսել են օֆշորային գոտիներում ծառայություններ մատուցող 14 ընկերություններից: Սրանք միջնորդ կամ գործակալ կազմակերպություններ են, որոնք օգնում են հարկային դրախտ հանդիսացող օֆշորային գոտիներում ձեւական ընկերություններ հիմնել ամենատարբեր նպատակներով: Այդ 14-ից մեկը կիպրական «Demetrios A. Demetriades» իրավաբանական ընկերությունն է, որն այլ կերպ հայտնի է իբրեւ «DADLAW»: Սրա հաճախորդներից են եղել Արտակ Սարգսյանն ու նրա մտերիմները:
Արտակ Սարգսյանը, որն առավել հայտնի է որպես «ՍԱՍ»-ի Արտակ, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի հիմնադիրն է: 2004-2007 եւ 2012-2019 թթ. նա Ազգային ժողովի պատգամավոր էր: Մինչեւ 2006 թ. Սարգսյանը «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ էր, իսկ 2006-2018 թթ.՝ ՀՀԿ-ի:
Սարգսյանների գլխավոր ընկերությունը՝ «ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ն, հիմնադրվել է 1998-ի փետրվարին Արտակ Սարգսյանի ավագ եղբոր՝ Արամի կողմից: 2006-ի մայիսին՝ պատգամավորության շրջանում, նրան է միացել Արտակը: Մինչ օրս եղբայրները 50-50 համամասնությամբ տնօրինում են ընկերությունը:
Արտակ Սարգսյանը չի հայտարարագրել օֆշորային ընկերությունում իր բաժնեմասը
2011-ի մարտին Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայի այն հասցեում, որտեղ գրանցված է «DADLAW»-ն, նոր ընկերություն է ծնվել՝ «SDA Trade Chain Group Limited»-ը: Ինչպես որ «ՍԱՍ»-ն է կրում իր հիմնադիրների անունը՝ Սարգսյան Արամ/Արտակ Սամվելի, այնպես էլ «SDA Trade Chain Group Limited»-ն է անվանակոչվել Արտակ Սարգսյանի ավագ որդու՝ Դավիթի անունով (ՍԴԱ - Սարգսյան Դավիթ Արտակի): Կիպրական նորաստեղծ ընկերության կանոնադրական կապիտալը եղել է 2000 եվրո, որը 50-50 համամասնությամբ կիսել են Արտակ եւ Արամ Սարգսյանները։ Սակայն նրանց բաժնեմասերը հավատարմագրային կառավարման են հանձնվել «DADLAW»-ի երկու ածանցյալներին՝ «DADLAW Nominees Limited»-ին ու «DADLAW Secretarial Limited»-ին:
«SDA Trade Chain Group Limited»-ի համար բանկային հաշիվ բացելու փաստաթղթերից մեկում նշվել է, թե ընկերությունը Հայաստանում սուպերմարկետների ամենամեծ մանրածախ ցանցը («ՍԱՍ» սուպերմարկետներ) ներկայացնող հոլդինգի անդամ է լինելու եւ կիրառվելու է՝ ներդրումներ կատարելու, շահույթ ստանալու եւ փոխանցելու համար: Բանկային հաշվի վրա ակնկալվող գումարի չափը նշվել է 5 մլն դոլար։ «SDA»-ի գործունեության վայր են ներկայացվել Հայաստանն ու Վրաստանը:
Հիմնադրումից մեկ ամիս անց՝ 2011-ի ապրիլին, «SDA»-ում փոփոխություն է եղել: Արտակ եւ Արամ Սարգսյանների բաժնեմասերը փոխանցվել են օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ) գրանցված «SADA Holding and Investment Inc.»-ին, որն էլ դարձել է կիպրական ընկերության միակ տերը: Բայց «SADA»-ի ներկայությունը, ըստ էության, Սարգսյանների մասնակցությունը քողարկելու համար էր, որովհետեւ հենց եղբայրներն էին «SADA Holding and Investment Inc.»-ի իրական տերերը (50-50 համամասնությամբ), իսկ ձեւական սեփականատեր էր գրանցվել Ջոն Պատրիկ Մյուրեյը (John Patrick Murray):
Այդուհանդերձ, կիպրական ռեգիստրի համաձայն՝ 2018-ի մայիսին «SDA Trade Chain Group Limited»-ը լուծարվել է: Բայց անկախ դրանից՝ նախկին պաշտոնյա Արտակ Սարգսյանը 2012 եւ 2017 թթ., երբ ընտրվել է պատգամավոր, ինչպես նաեւ 2019 թ., երբ հանձնել է մանդատը, չի հայտարարագրել օֆշորային «SADA Holding and Investment Inc.»-ում իր 50 տոկոս բաժնեմասը:
2017-ի հուլիսից հետո հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը պատժվում է 2.000.000-3.000.000 դրամ տուգանքով կամ 2-3 տարի ազատազրկմամբ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից մինչեւ 3 տարի զրկելով կամ առանց դրա: Իսկ եթե չի հայտարարագրվել առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ, ապա անձը կարող է պատժվել 2-4 տարի ազատազրկմամբ՝ մինչեւ 3 տարի զրկվելով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից կամ առանց դրա:
Ու՞մ է պատկանում «Baldi» ապրանքանիշը
«ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որը շահագործում է «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցը, Հայաստան է ներկրում մի շարք հայտնի ապրանքանիշեր ոչ միայն սննդի ոլորտում, այլեւ հագուստի։ Սարգսյանների ընկերությունն է բրիտանական «Next» եւ «Debenhams» (վերջինս այլեւս չի գործում), ինչպես նաեւ կանադական «Aldo» բրենդների ներկրողը Հայաստանում։
Սարգսյանները Հայաստանում ներկայացնում են նաեւ կոշիկի, հագուստի եւ աքսեսուարների «Baldi» ապրանքանիշը։
Վերջինիս կայքում ասվում է, որ «Baldi»-ի պատմությունը սկսվել է Անտոնիո Բալդի անունով իտալացի մի կոշկագործից, որի թոռները 2005-ին կոշիկ արտադրող ընկերություն են հիմնել։ «Համագործակցելով լոնդոնյան ներդրումային կազմակերպություններից մեկի հետ՝ «Baldi»-ն իր առաջին քայլերն արեց դեպի նոր շուկա եւ դեպի աշխարհով մեկ տարածվելուն»,- ասվում է կայքում, որի համաձայն՝ «Baldi» խանութներ կան Հայաստանում (Երեւան), Վրաստանում (Թբիլիսի), Ղազախստանում (Նուր Սուլթան, Ալմաթի), Ուկրաինայում (Դնեպր), ԱՄԷ-ում (Դուբայ), Քաթարում (Դոհա), իսկ օնլայն խանութներ՝ Հայաստանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Ռուսաստանում եւ ԱՄՆ-ում։
Այդուհանդերձ, ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Վրաստանում, Ուկրաինայում, Ռուսաստանում եւ ԱՄՆ-ում «Baldi»-ն ներկայացնող բոլոր ընկերություններն էլ կապ ունեն Սարգսյանների հետ, ինչից կարելի է հետեւություն անել, որ այս ապրանքանիշի տերը նախկին պատգամավորի ընտանիքն է։
Ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում «Baldi»-ի ցանցի ընկերություններից ամենահինը 2011-ի սեպտեմբերին Լոնդոնում գրանցված «Baldi Retail Ltd»-ն է, որի գործունեության ոլորտը մասնագիտացված խանութներում կոշիկի մանրածախ վաճառքն է։ Ըստ էության, սա հենց այն «լոնդոնյան ներդրումային կազմակերպությունն է», որը, «Baldi»-ի պաշտոնական կայքի համաձայն, համագործակցելով իտալացի կոշկագործ Անտոնիո Բալդիի թոռների հետ, հիմք է դրել նոր ապրանքանիշին։
Լոնդոնյան ընկերության տնօրենը հիմնադրումից ի վեր Ռուսաստանի քաղաքացի, Ուլյանովսկ քաղաքի բնակչուհի, ազգությամբ հայ Եվգենիա Թումասովան է, ով Արտակ Սարգսյանի զոքանչն է, իսկ «Baldi Retail Ltd»-ի սեփականատերը դրա ստեղծումից մինչեւ 2020 թ․ դեկտեմբեր եղել է Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված «Baldi Retail Limited»-ը: Վերջինիս ձեւական սեփականատերն իր հերթին «Palmwood Management Limited»-ն էր, բայց իրական տերը հենց Թումասովան էր։ 2020-ի տարեվերջին «Baldi Retail Limited»-ն արանքից դուրս է եկել, եւ Ա․ Սարգսյանի զոքանչը դարձել է լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ի անմիջական սեփականատեր։ Այդուհանդերձ, կարելի է պնդել, որ այս ամենը փաստացի Սարգսյանների բիզնեսն է, իսկ 68-ամյա Թումասովան, որը Բաքվից է, կրթությամբ ինժեներ եւ ավարտել է Ադրբեջանի նավթի ու քիմիայի ինստիտուտը, ընդամենը քողարկող գործոն է։
Ըստ «Baldi Retail Ltd»-ի ֆինանսական փաստաթղթերի՝ 2020 թ․ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ այն ունեցել է ընդամենը մեկ աշխատող, որը եղել է տնօրենը՝ Եվգենիա Թումասովան։ Կանոնադրական կապիտալը եղել է 206.000 ֆունտ ստեռլինգ, հիմնական (ոչ դրամային) միջոցների արժեքը՝ շուրջ 950.000 ֆունտ ստեռլինգ։ Այս ունեցվածքը ներառում է Սարգսյանների լոնդոնյան կազմակերպության դուստր ընկերությունները։ 2020-ի տարեվերջի դրությամբ «Baldi Retail Ltd»-ի երկարաժամկետ պարտավորությունների ծավալը կազմել է մոտ 770.000 ֆունտ ստեռլինգ, որից 617.000-ը փոխառություն է «ASA Investments»-ից (չնայած վերջինիս մասին տվյալներ չկան, ենթադրելի է, որ խոսքը բրազիլական ներդրումային ընկերության մասին է)։
Եվգենիա Թումասովան միայն Լոնդոնում չէ, որ «Baldi» ցանցի ընկերություն է գրանցել։ Կրկին 2011-ի սեպտեմբերին՝ «Baldi Retail Ltd»-ի հիմնադրումից օրեր անց, Թբիլիսիում ստեղծվել է «Բալդոսի» ՍՊԸ-ն։ Մինչեւ 2012-ի դեկտեմբեր Արտակ Սարգսյանի զոքանչն էր վրացական ընկերության 100 տոկոսի տերը, ինչից հետո իր բաժնեմասը փոխանցել է կիպրական «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, իսկ սա էլ 2021-ի հոկտեմբերին իր ամբողջ փայը հանձնել է երեւանցի Տիգրան Զաքարյանին, որը Սարգսյանների վստահելի մարդկանցից է։
Արտակ Սարգսյանի վրացական բիզնեսի մասին «Հետքը» գրել է 2016-ին։ Անդրադարձել էինք Թբիլիսիում գործող «Next», «Aldo» եւ «Debenhams» խանութները ներկայացնող վրացական ընկերություններին, որոնք պատկանում են Սարգսյաններին, բայց տարբեր տարիների դրանց սեփականատեր են գրանցվել վիրջինյան, հոլանդական, բրիտանական կազմակերպություններ։
2011-ի սեպտեմբերին Թումասովայի անունով հիմնվել է եւս մի ընկերություն՝ «Բելինի» ՍՊԸ-ն, այս անգամ՝ Երեւանի Մաշտոցի 16 հասցեում, որի հարեւանությամբ՝ Մաշտոցի 18-ում, 1997-ից գործում է առաջին «ՍԱՍ» սուպերմարկետը։ «Բելինիի» տնօրենը Տիգրան Զաքարյանի ավագ եղբայրն էր՝ Վարդան Զաքարյանը, միակ սեփականատերը՝ Եվգենիա Թումասովան։ Այսպիսով՝ 2011-ի սեպտեմբերին գործարար Արտակ Սարգսյանի զոքանչի անունով Մեծ Բրիտանիայում, Վրաստանում եւ Հայաստանում «Baldi» ցանցի մաս կազմող ընկերություններ էին գրանցվել։ Մի փոքր առաջ անցնելով՝ նկատենք, որ երեւանյան «Բելինի» ՍՊԸ-ն մեկ տարի անց՝ 2012-ի դեկտեմբերին, վերակազմավորվեց ու դարձավ ՓԲԸ, սակայն սեփականատերն էլի Ե․ Թումասովան էր, իսկ տնօրենը՝ Վ․ Զաքարյանը, գործունեությունն էլ՝ մասնագիտացված խանութներում կոշիկի մանրածախ առեւտուրը։
2012-ի հուլիսին կիպրական միջնորդ «DADLAW»-ն Նիկոսիայի իր գրասենյակի հասցեում Սարգսյանների համար նոր ընկերություն հիմնեց՝ «Baldi Cyprus Holding Limited»-ը։ Շուտով սա դարձավ «Baldi» ցանցի կենտրոնական ընկերությունը։ Սրա սկզբնական ֆիկտիվ սեփականատերը «DADLAW Nominees Limited»-ն էր, բայց հաշված օրեր անց ամբողջ բաժնեմասը հանձնվեց Թումասովայի լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ին։ Այդուհանդերձ, ինչպես «SDA Trade Chain Group Limited»-ի պարագայում էր, այս դեպքում էլ կիպրական ընկերության կառավարմամբ զբաղվել է «DADLAW»-ն։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը 5000 եվրո է։ Մեր ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերի համաձայն՝ «Baldi Cyprus Holding Limited»-ը տարբեր տարիների բանկային հաշիվներ է բացել կիպրական «Bank of Cyprus», մալթայական «Bank of Valletta», հայկական «Արդշինբանկ» բանկերում։
2018 թ․ «Bank of Cyprus»-ին ներկայացրած մի հարցաթերթի մեջ Սարգսյանների կիպրական ընկերությունը նշել է, որ զբաղվում է կոշիկի եւ աքսեսուարների մանրածախ վաճառքով, իսկ տարեկան եկամտի չափը 500.000 եվրո է։ Բանկային փոխանցումներով գումար ուղարկելու հասցեակետ եւ ստանալու աղբյուր են նշվել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հայաստանը, Ավստրիան, Բրազիլիան, Չինաստանը, Կիպրոսը, Գերմանիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Վրաստանը, Հոնգ Կոնգը, Հնդկաստանը, Իտալիան, Ղազախստանը, Լատվիան, Նիդերլանդները, Ֆիլիպինները, Պորտուգալիան, Ռումինիան, ԱՄՆ-ն։ Որպես գործընկերներ, որոնց գումար է ուղարկվել, նշվել են ռուսական «Ամբերալ» (բիժուտերիա արտադրող ընկերություն է, որը գործել է 2013-2018 թթ․), վրացական «Բալդոսի», ամերիկյան «Baldi USA Inc․» եւ հայկական «ՍԱՍ-Գրուպ» ընկերությունները։
«Baldi Cyprus Holding Limited»-ին առնչվող փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ ընկերությունը տարբեր տարիների կոշկեղեն է ձեռք բերել Հնդկաստանից, Չինաստանից, Իսպանիայից, Պորտուգալիայից։ Ապրանքը մատակարարվել է Հայաստան եւ Իտալիա։ Կիպրական ընկերությունը Եվգենիա Թումասովային պատկանող երեւանյան «Բելինի» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագիր էր կնքել ապրանքներ մատակարարելու մասին։ Այլ կերպ ասած՝ սկզբնական փուլում հենց «Բելինիի» միջոցով է Հայաստանում ներկայացվել «Baldi» ապրանքանիշը։
Նմանատիպ պայմանագիր էր կնքվել նաեւ ղազախական «Բալինա» ՍՊԸ-ի հետ, որը հիմնադրվել է 2012-ի սեպտեմբերին Աստանայում (Նուր Սուլթան), իսկ ավելի ուշ տեղափոխվել է Ալմաթի։ Դրա առաջին սեփականատերը Հայկ Հարությունյանն էր, որը 2013-ի մարտին իր ամբողջ բաժնեմասը փոխանցել է Ե. Թումասովայի լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ին: 2018-ի մայիսին բրիտանական ընկերությունը «Բալինա» ՍՊԸ-ն օտարել է ղազախ Տալգատ Կայշիբաեւին: «Բալինայի» գործունեությունը մեծածախ առեւտուրն է:
Սարգսյանների գործերը, թերեւս, հաջող զարգանում էին, ինչի արդյունքում էլ 2012-ի սեպտեմբերին Կիեւում հիմնադրվել է նոր ընկերություն՝ «Բելդիանա» ՍՊԸ-ն, որը եւս զբաղվում էր մասնագիտացված խանութներում կոշիկի ու կաշվե իրերի մանրածախ առեւտրով։ «Բելդիանայի» 100 տոկոսի տերը «Baldi Cyprus Holding Limited»-ն է։
2012-ի տարեվերջին Սարգսյանների կիպրական ընկերությունը լիազորագիր էր տվել ՌԴ քաղաքացի Հովհաննես Նազլոյանին՝ Ռուսաստանում «Baldi Russia» անունով ՍՊԸ հիմնելու համար։ Այդ նոր ընկերությունը գրանցվեց 2013-ի փետրվարին Մոսկվայում, 99 տոկոսը պատկանում էր «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, իսկ մնացած 1 տոկոսը՝ գլխավոր տնօրեն Գալինա Նազլոյանին (հավանաբար Հ․ Նազլոյանի քույրն է)։ Այդուհանդերձ, 2016-ի փետրվարին ռուսական ընկերությունը ապագրանցվեց իրավաբանական անձանց ռեեստրից։
2013-ի մարտին Ե․ Թումասովան երեւանյան «Բելինի» ՓԲԸ-ում ունեցած իր բաժնետոմսերն ամբողջությամբ փոխանցել է «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, սակայն ավելի ուշ ՓԲԸ-ի գործունեությունը դադարեցվել է։ Փոխարենը 2013-ի ապրիլին Արտակ Սարգսյանի զոքանչը կրկին Մաշտոցի 16-ում հիմնել է «Բալդի» ՓԲԸ-ն, որի միակ բաժնետերն ինքն էր, իսկ տնօրենը՝ նույն Վարդան Զաքարյանը։ Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանում «Baldi»-ն սկսել է ներկայանալ այս նոր ընկերությամբ՝ «Բալդի» ՓԲԸ-ով։ Ստեղծումից ամիսներ անց Թումասովան ընկերությունը հանձնել է «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, սա էլ իր հերթին՝ Արտակ Սարգսյանի ավագ եղբորը՝ Արամին։ 2015 թ․ աշնանը վերջինս ՓԲԸ-ն օտարել է Արմավիրի Նալբանդյան գյուղի մի բնակչուհու, ինչով, թերեւս, Սարգսյանները հրաժարվել են այս ընկերությունից։ 2018-ին «Բալդի» ՓԲԸ-ն սնանկ է ճանաչվել, իսկ մեկ տարի անց՝ լուծարվել։ Մենք պարզել ենք, որ Հայաստանում «Baldi» խանութների ցանցը ներկայում շահագործում է «ՍԱՍ-Գրուպը»։
2014-ին «Baldi» ցանցի հերթական ընկերությունը հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում։ Մայիսին Արամ Սարգսյանը հայաշատ Գլենդելում գրանցել է «Baldi USA Inc»-ը, որն ավելի ուշ տեղափոխվել է Լոս Անջելեսի Վան Նայս թաղամաս։ Ըստ ամերիկյան փաստաթղթերի՝ ընկերության տնօրենը, գործադիր ղեկավարն ու քարտուղարը եղել է հենց Արամ Սարգսյանը։
Այդուհանդերձ, 2021-ի մարտին Կալիֆոռնիա նահանգի պետքարտուղարը (նահանգային պաշտոնյա, որը, ի թիվս այլ պարտականությունների, պահում է ընկերությունների վերաբերյալ փաստաթղթերը) կասեցրել է «Baldi USA Inc․»-ի գործունեությունը, քանի որ ընկերությունը չի ներկայացրել իր մասին տեղեկատվություն (Statement of Information), ինչն օրենքի պահանջ է: 2022-ի հունվարին արդեն հարկային մարմինն է դիմել նույն քայլին, քանի որ «Baldi USA Inc․»-ը չի կատարել հարկ վճարողի իր պարտավորությունները:
Նախկին պատգամավորը չի հայտարարագրել նաեւ «SAS USA» ընկերությունը
«Baldi USA Inc․»-ը Սարգսյանների ամերիկյան միակ ընկերությունը չի եղել: 2009-ի հուլիսին հիմնադրվել է «SAS USA LLC»-ն, որն այսօր էլ գործող ընկերություն է, գրանցված է Գլենդելում: Ընդ որում՝ 2012 թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ պատգամավորության թեկնածու Արտակ Սարգսյանը ԿԸՀ-ին ներկայացրած հայտարարագրում նշել էր, որ ամերիկյան ընկերությունում 50 % բաժնեմաս ունի, բայց մանդատը վերցնելուց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին (ներկայում՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով) տրամադրած հայտարարագրում «SAS USA LLC»-ն բացակայում է, որովհետեւ հայտարարագրված ընկերությունների բաժնեմասերը դրամով են եւ ոչ թե դոլարով, այսինքն՝ Սարգսյանը նշել է միայն հայկական կազմակերպությունները: Ամերիկյան ընկերության բաժնեմասը չի նշվել նաեւ 2017 եւ 2019 թթ. հայտարարագրերում: «SAS USA LLC»-ի մնացած 50 %-ը Արամ Սարգսյանինն է: Նկատենք, որ 2018-ին Կալիֆոռնիա նահանգի պետքարտուղարը կասեցրել էր «SAS USA LLC»-ի գործունեությունը, սակայն 2019-ին Սարգսյանները վերականգնել են այն:
«Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հաստատել է, որ 2012-2019 թթ․ իր բոլոր հայտարարագրերում Արտակ Սարգսյանը ներկայացրել է միայն հայկական կազմակերպությունները։ Հանձնաժողովը հայտնել է նաեւ, որ Սարգսյանի հայտարարագրերի վերլուծություններ «դեռեւս չեն իրականացվել»։
Արտակ Սարգսյանը չի արձագանքել
Մենք Ա․ Սարգսյանի անունով նամակ էինք ուղարկել «ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ի էլեկտրոնային փոստին եւ ֆեյսբուքյան էջին, զանգահարել ենք նաեւ գրասենյակ։ Նախկին պաշտոնյայից հետաքրքրվել էինք, թե ինչու է եղբոր հետ որոշել բիզնես վարել օֆշորային «SADA Holding and Investment Inc.»-ի միջոցով, եւ որն է դրա առավելությունը։ Հարցրել էինք նաեւ, թե արդյոք «Baldi» ապրանքանիշը պատկանում է իր ընտանիքին, եւ ինչու են որոշել այդ բիզնեսը գրանցել զոքանչի՝ Եվգենիա Թումասովայի անունով։ Թե՛ նամակները, թե՛ զանգերը մնացել են անարձագանք։

Armenian entrepreneur, former MP Artak Sargsyan, has set up companies abroad to support his business in Armenia. The former official used offshore companies to conceal his connection with them, and in one case his mother-in-law was registered as the final beneficiary.
There is nothing about these companies in Sargsyan's financial declarations. Since 2017 such acts have been criminally prosecutable in Armenia, with a maximum penalty of up to four years in prison.
Information about Sargsyan's foreign companies and the correspondence of their representatives appeared in the Pandora Papers. The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) and its affiliated media outlets, including Hetq, are still examining documents leaked from various offshore zones, which journalists have dubbed the Pandora Papers. More than 27,000 thousand companies and their owners (some 30,000) are listed in the documents that spans more than 200 countries and territorial units. The 2.94-terabyte portfolio, the largest ever published by the ICIJ, includes Armenian owners of companies, including officials, businesspeople, and their affiliates.
The documents were leaked from 14 companies providing services in offshore zones. These are intermediary or agent organizations that help set up formal companies in a variety of offshore tax havens. One of the fourteen is the Cypriot law firm Demetrios A. Demetriades, otherwise known as DADLAW. One of its clients was Artak Sargsyan and his relatives.
Artak Sargsyan, aka “SAS Artak”, is the founder of the SAS supermarket chain in Armenia. He was an Armenian parliamentary deputy from 2004-2007 and 2012-2019. Prior to 2006, Sargsyan was a member of Armenia’s Orinats Yerkir (Rule of Law) party. From 2006-2018, he was a member of the Republican Party.
The Sargsyan family’s main company, SAS-Group LLC, was founded in February 1998 by Artak Sargsyan's older brother Aram. The brothers still run the company on a 50-50 basis.
Artak Sargsyan did not declare his share in the offshore company
In March 2011, a new company, SDA Trade Chain Group Limited, was launched in Nicosia, Cyprus, where DADLAW is registered. Since SAS is named after its founders, Aram/Artak Samvel Sargsyan, SDA Trade Chain Group Limited is named after Artak Sargsyan's eldest son, David (SDA - David Artak Sargsyan). The authorized capital of the newly established Cypriot company was 2,000 euros, which was divided by Artak and Aram Sargsyan on a 50-50 ratio. However, their shares have been transferred to the trust management of two DADLAW affiliates, DADLAW Nominees Limited and DADLAW Secretarial Limited.
One of the documents for opening a bank account for SDA Trade Chain Group Limited states that the company will be a member of the holding company representing the largest retail supermarket chain in Armenia (SAS Supermarkets) and will be used to channel investments and receive and transfer dividends. The expected amount on the bank account was US$5 million. Armenia and Georgia were listed as the countries where the business operations would take place.
One month after its founding, in April 2011, there was a change in SDA ownership. The shares of Artak and Aram Sargsyan were transferred to SADA Holding and Investment Inc., registered in the offshore British Virgin Islands (BVI), which became the sole owner of the Cypriot company. But the appearance of SADA was, in fact, to conceal the participation of the Sargsyans. The brothers were the real owners of SADA Holding and Investment Inc. (50-50 ratio), and the formal owner was John Patrick Murray.
However, according to the Cypriot registry, SDA Trade Chain Group Limited was liquidated in May 2018. Despite this, former MP Artak Sargsyan did not declare his 50% stake in the offshore SADA Holding and Investment Inc. in 2012 and 2017, when he was elected MP, as well as in 2019, when he resigned.
Submitting false information in the declarations post July 2017 or concealing data subject to declaration is punishable by a fine of 2,000,000-3,000,000 AMD or 2-3 years of imprisonment. Those found guilty can also be banned from holding certain government positions or engaging in certain commercial ventures for up to three years. If a particularly large amount of property or income is not declared, the person can face 2-4 years of imprisonment as well.
Who owns the Baldi brand?
SAS-Group LLC, which operates the SAS supermarket chain, imports several well-known brands to Armenia, including food and clothing items. It imports the British Next and Debenhams (the latter no longer operates), as well as the Canadian Aldo brands to Armenia.
The Sargsyans also represent the Baldi brand of shoes, clothes, and accessories in Armenia.
According to the Baldi website, the company began with an Italian shoemaker named Antonio Baldi, whose grandchildren founded a shoe company in 2005. It states that in partnership with a London based investment company, Baldi started taking steps towards entering new markets and expanding internationally. According to the website, Baldi has stores in Armenia (Yerevan) and Georgia (Tbilisi), Kazakhstan (Nur-Sultan, Almaty), Ukraine (Dnipro), UAE (Dubai), Qatar (Doha), and online stores in Armenia, Georgia, Kazakhstan, Russia, and the USA.
The companies representing Baldi in Armenia, Georgia, Ukraine, Russia and the US are connected to the Sargsyans. We can surmise that the owner of this brand is the family of the former MP.
The oldest of the Baldi chain companies is Baldi Retail Ltd registered in London in September 2011.
The director of the London specialized shoe retailer is Russian citizen Yevgeniya Tumasova, an ethnic Armenian, who is Artak Sargsyan's mother-in-law. The owner of Baldi Retail Ltd, since its establishment until 2020, was Baldi Retail Limited, registered in the British Virgin Islands.
The formal owner of the latter was Palmwood Management Limited, but the real owner was Tumasova. At the end of 2020, Baldi Retail Limited transferred its shares to A. Sargsyan's mother-in-law who became the direct owner of Baldi Retail Ltd in London. It can be argued that all this is in fact the business of the Sargsyans, and 68-year-old Tumasova, who is from Baku, an engineer who graduated from the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry, is just a cover-up.
According to Baldi Retail Ltd financial documents, as of December 31, 2020, it had only one employee - director Yevgeniya Tumasova. The authorized capital was £206,000, the value of fixed (non-monetary) assets - about £950,000. This property includes the subsidiaries of the Sargsyans’ London organization. At the end of 2020, Baldi Retail Ltd's long-term liabilities amounted to approximately £770,000, of which £617,000 was a loan from ASA Investments. (Although no details are available, it is assumed that this is a Brazilian investment firm).
Yevgeniya Tumasova has not only registered a company of the Baldi network in London. In September 2011, a few days after the founding of Baldi Retail Ltd, Baldosi LLC was established in Tbilisi. Prior to December 2012, Artak Sargsyan's mother-in-law owned 100% of the Georgian company, after which she transferred her shares to the Cypriot Baldi Cyprus Holding Limited. In October 2021 the latter transferred its entire stake to Tigran Zakaryan from Yerevan, who is a member of the family’s inner circle.
Hetq wrote about Artak Sargsyan's Georgian business in 2016. We referred to the Georgian companies representing the Next, Aldo and Debenhams stores in Tbilisi, which belong to the Sargsyans, but have been owned by Virgin, Dutch and British companies in different years.
In September 2011, another company, Belini LLC was founded under Tumasova's name, at 16 Mashtots Ave. in Yerevan. It’s right next to the first SAS supermarket in Yerevan operating since 1997. The director of Belini was Tigran Zakaryan's older brother, Vardan Zakaryan. The sole owner was Yevgeniya Tumasova. Let us note that a year later, in December 2012, Yerevan's Belini LLC was reorganized and became a CJSC, but Tumasova remained the owner and Zakaryan, the director.
In July 2012, Cypriot mediator DADLAW established a new company, Baldi Cyprus Holding Limited, for the Sargsyans at its Nicosia office. This soon became the central company of the Baldi network. The original fictitious owner was DADLAW Nominees Limited, but a few days later the entire share was transferred to Tumasova's Baldi Retail Ltd in London. However, as in the case of SDA Trade Chain Group Limited, in this case too, the Cypriot company was managed by DADLAW. The authorized capital of the company was 5,000 euros. According to the documents in our possession, Baldi Cyprus Holding Limited has opened bank accounts in different years in the Bank of Cyprus, the Maltese Bank of Valletta, and Ardshinbank in Armenia.
In a 2018 questionnaire submitted to the Bank of Cyprus, the Sargsyans' Cypriot company states that it’s engaged in the retail sale of shoes and accessories, and its annual income is 500,000 euros. The United Arab Emirates, Armenia, Austria, Brazil, China, Cyprus, Germany, Spain, France, Great Britain, Georgia, Hong Kong, India, Italy, Kazakhstan, Latvia, the Netherlands and Philippines, Portugal, Romania and the USA were noted as destinations and sources of bank transfers. The partners to whom money was sent were the Russian Amberal jewelry company that operated from 2013-2018, the Georgian Baldosi, the American Baldi USA Inc․,and the Armenian SAS-Group companies.
Documents related to Baldi Cyprus Holding Limited show that the company has over the years purchased footwear from India, China, Spain and Portugal. The products were supplied to Armenia and Italy. The Cypriot company had signed a supply contract with Belini LLC of Yerevan, owned by Yevgeniya Tumasova. In other words, at the initial stage, the Baldi brand was introduced in Armenia through Bellini.
A similar agreement was signed with Balina LLC (Kazakhstan) that was founded in September 2012 in Astana (Nur-Sultan), and later moved to Almaty. Its first owner was Hayk Harutyunyan, who in March 2013 transferred his entire share to Tumasova's Baldi Retail Ltd in London. In May 2018, the British company sold Balina LLC to Kazakhstan resident Talgat Kayshibaev.
The Sargsyans' ventures were most likely developing successfully, since a new company, Beldiana LLC, was established in Kiev in September 2012. This too was engaged in the retail sale of shoes and leather goods in specialized shops. Beldiana is 100% owned by Baldi Cyprus Holding Limited.
At the end of 2012, the Sargsyans' Cypriot company issued a power of attorney to Hovhannes Nazloyan, a Russian citizen, to establish an LLC called Baldi Russia in Russia. The new company was registered in Moscow in February 2013. 99% is owned by Baldi Cyprus Holding Limited, and the remaining 1% by general director Galina Nazloyan (probably H. Nazloyan's sister). However, in February 2016, the Russian company was deregistered from the register of legal entities.
In March 2013, Y. Tumasova transferred all her shares in Belini CJSC in Yerevan to Baldi Cyprus Holding Limited. Later, the CJSC halted operations. Instead, in April 2013, Artak Sargsyan's mother-in-law founded Baldi CJSC at 16 Mashtots Ave., of which she was the sole shareholder, and the director was the same Vardan Zakaryan. In other words, Baldi started to appear in the Armenia market with this new company, Baldi CJSC. Months after its establishment, Tumasova handed over the company to Baldi Cyprus Holding Limited, which in turn transferred it to Artak Sargsyan's older brother, Aram. In the fall of 2015, the latter sold Baldi CJSC to a resident of the village of Nalbandyan in Armavir. In 2018, Baldi CJSC was declared bankrupt, and a year later, it was liquidated. Hetq found out that the Baldi chain of stores in Armenia is currently operated by the SAS-Group.
In 2014, another company of the Baldi network was founded in the USA. In May, Aram Sargsyan registered Baldi USA Inc. in Glendale, California, which has a large Armenian population. It then relocated to the Van Nuys district of Los Angeles. According to U.S. documents, the director, CEO and secretary of the company was Aram Sargsyan.
However, in March 2021, the Secretary of State of California suspended Baldi USA Inc. operations because the company hadn’t provided information about it (Statement of Information), a legal requirement. In January 2022, U.S. tax authorities took the same step since Baldi USA Inc. did not fulfill its taxpayer obligations.
Former MP did not declare SAS USA either
Baldi USA Inc. was not the only Sargsyans's American company. Founded in July 2009, SAS USA LLC is a Glendale-based company still operating. Moreover, in 2012, before the parliamentary elections in Armenia, Artak Sargsyan, a parliamentary candidate at the time, stated in a statement to Armenia’s Central Electoral Commission that he had a 50% stake in the American company. After taking office, however, any mention of SAS USA LLC is absent in the financial disclosure he filed with Armenia’s Ethics Committee. It is absent because the shares of the declared companies are in drams and not in dollars. That is, Sargsyan mentioned only the Armenian organizations. The share of the American company was not mentioned in his 2017 and 2019 disclosures as well. The remaining 50% of SAS USA LLC belongs to Aram Sargsyan. Note that in 2018, the Secretary of State of California suspended the activities of SAS USA LLC, but in 2019 the Sargsyans had it revived.
In response to Hetq's inquiry, Armenia’s Corruption Prevention Commission (the successor to the Ethics Committee) confirmed that in 2012-2019 Artak Sargsyan noted only Armenian companies in all his declarations, The commission also said that an analysis of Sargsyan's declarations "has not been carried out yet."
Artak Sargsyan did not respond
Hetq addressed an inquiry to Artak Sargsyan, via the SAS-Group e-mail and Facebook page, asking why he decided to do business with his brother through the offshore SADA Holding and Investment Inc. We also asked if the Baldi brand belongs to his family and why they decided to register that business in the name of his mother-in-law, Yevgeniya Tumasova. Hetq also telephoned his office. Our letters and the calls have gone unanswered.