«ՍԱՍ»-ի Արտակը՝ «Պանդորայի փաստաթղթերում». նախկին պատգամավորը չի հայտարարագրել արտերկրում գրանցված ընկերությունները
Գործարար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանն իր հայաստանյան բիզնեսին աջակցելու նպատակով ընկերություններ է հիմնել արտերկրում: Սրանց հետ իր կապը քողարկելու համար նախկին պաշտոնյան օգտագործել է օֆշորում գրանցված ձեւական ընկերություններ, իսկ մի պարագայում էլ որպես վերջնական շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատեր գրանցվել է նրա զոքանչը:
Սարգսյանի հայտարարագրերում այս ընկերությունների մասին ոչինչ չկա, այնինչ 2017-ի հուլիսից հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ տվյալ թաքցնելը քրեորեն պատժելի արարք է: Առավելագույն պատիժը կարող է լինել 4 տարի ազատազրկումը:
Սարգսյանի արտասահմանյան ընկերությունների մասին տվյալները եւ դրանց ներկայացուցիչների նամակագրությունները հայտնվել են «Pandora Papers» թղթապանակում, որի մասին հետաքննող լրագրողները հայտարարեցին նախորդ տարվա հոկտեմբերին:
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումն (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) ու դրա հետ համագործակցող լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «Հետքը», մինչ օրս ուսումնասիրում են տարբեր օֆշորային գոտիներից արտահոսած փաստաթղթեր, որոնք լրագրողներն անվանել են «Pandora Papers»: Այս փաթեթում առկա ավելի քան 27 հազ. հատ ընկերություններն ու դրանց սեփականատերերը (շուրջ 30 հազ. մարդ) կապ ունեն աշխարհի ավելի քան 200 երկրի եւ տարածքային միավորի հետ, ինչը խոսում է արտահոսած փաստաթղթերի աշխարհագրական շատ մեծ մասշտաբի մասին: 2,94 տերաբայթ ծավալով թղթապանակում, որը Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի կողմից երբեւէ հրապարակված ամենածավալուն փաթեթն է, կան նաեւ ընկերությունների շահառու սեփականատեր հանդիսացող հայեր, այդ թվում՝ պաշտոնյաներ ու գործարարներ, նրանց փոխկապակցված անձինք:
Փաստաթղթերն արտահոսել են օֆշորային գոտիներում ծառայություններ մատուցող 14 ընկերություններից: Սրանք միջնորդ կամ գործակալ կազմակերպություններ են, որոնք օգնում են հարկային դրախտ հանդիսացող օֆշորային գոտիներում ձեւական ընկերություններ հիմնել ամենատարբեր նպատակներով: Այդ 14-ից մեկը կիպրական «Demetrios A. Demetriades» իրավաբանական ընկերությունն է, որն այլ կերպ հայտնի է իբրեւ «DADLAW»: Սրա հաճախորդներից են եղել Արտակ Սարգսյանն ու նրա մտերիմները:
Արտակ Սարգսյանը, որն առավել հայտնի է որպես «ՍԱՍ»-ի Արտակ, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի հիմնադիրն է: 2004-2007 եւ 2012-2019 թթ. նա Ազգային ժողովի պատգամավոր էր: Մինչեւ 2006 թ. Սարգսյանը «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ էր, իսկ 2006-2018 թթ.՝ ՀՀԿ-ի:
Սարգսյանների գլխավոր ընկերությունը՝ «ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ն, հիմնադրվել է 1998-ի փետրվարին Արտակ Սարգսյանի ավագ եղբոր՝ Արամի կողմից: 2006-ի մայիսին՝ պատգամավորության շրջանում, նրան է միացել Արտակը: Մինչ օրս եղբայրները 50-50 համամասնությամբ տնօրինում են ընկերությունը:
Արտակ Սարգսյանը չի հայտարարագրել օֆշորային ընկերությունում իր բաժնեմասը
2011-ի մարտին Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայի այն հասցեում, որտեղ գրանցված է «DADLAW»-ն, նոր ընկերություն է ծնվել՝ «SDA Trade Chain Group Limited»-ը: Ինչպես որ «ՍԱՍ»-ն է կրում իր հիմնադիրների անունը՝ Սարգսյան Արամ/Արտակ Սամվելի, այնպես էլ «SDA Trade Chain Group Limited»-ն է անվանակոչվել Արտակ Սարգսյանի ավագ որդու՝ Դավիթի անունով (ՍԴԱ - Սարգսյան Դավիթ Արտակի): Կիպրական նորաստեղծ ընկերության կանոնադրական կապիտալը եղել է 2000 եվրո, որը 50-50 համամասնությամբ կիսել են Արտակ եւ Արամ Սարգսյանները։ Սակայն նրանց բաժնեմասերը հավատարմագրային կառավարման են հանձնվել «DADLAW»-ի երկու ածանցյալներին՝ «DADLAW Nominees Limited»-ին ու «DADLAW Secretarial Limited»-ին:
«SDA Trade Chain Group Limited»-ի համար բանկային հաշիվ բացելու փաստաթղթերից մեկում նշվել է, թե ընկերությունը Հայաստանում սուպերմարկետների ամենամեծ մանրածախ ցանցը («ՍԱՍ» սուպերմարկետներ) ներկայացնող հոլդինգի անդամ է լինելու եւ կիրառվելու է՝ ներդրումներ կատարելու, շահույթ ստանալու եւ փոխանցելու համար: Բանկային հաշվի վրա ակնկալվող գումարի չափը նշվել է 5 մլն դոլար։ «SDA»-ի գործունեության վայր են ներկայացվել Հայաստանն ու Վրաստանը:
Հիմնադրումից մեկ ամիս անց՝ 2011-ի ապրիլին, «SDA»-ում փոփոխություն է եղել: Արտակ եւ Արամ Սարգսյանների բաժնեմասերը փոխանցվել են օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ) գրանցված «SADA Holding and Investment Inc.»-ին, որն էլ դարձել է կիպրական ընկերության միակ տերը: Բայց «SADA»-ի ներկայությունը, ըստ էության, Սարգսյանների մասնակցությունը քողարկելու համար էր, որովհետեւ հենց եղբայրներն էին «SADA Holding and Investment Inc.»-ի իրական տերերը (50-50 համամասնությամբ), իսկ ձեւական սեփականատեր էր գրանցվել Ջոն Պատրիկ Մյուրեյը (John Patrick Murray):
Այդուհանդերձ, կիպրական ռեգիստրի համաձայն՝ 2018-ի մայիսին «SDA Trade Chain Group Limited»-ը լուծարվել է: Բայց անկախ դրանից՝ նախկին պաշտոնյա Արտակ Սարգսյանը 2012 եւ 2017 թթ., երբ ընտրվել է պատգամավոր, ինչպես նաեւ 2019 թ., երբ հանձնել է մանդատը, չի հայտարարագրել օֆշորային «SADA Holding and Investment Inc.»-ում իր 50 տոկոս բաժնեմասը:
2017-ի հուլիսից հետո հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը պատժվում է 2.000.000-3.000.000 դրամ տուգանքով կամ 2-3 տարի ազատազրկմամբ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից մինչեւ 3 տարի զրկելով կամ առանց դրա: Իսկ եթե չի հայտարարագրվել առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ, ապա անձը կարող է պատժվել 2-4 տարի ազատազրկմամբ՝ մինչեւ 3 տարի զրկվելով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից կամ առանց դրա:
Ու՞մ է պատկանում «Baldi» ապրանքանիշը
«ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որը շահագործում է «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցը, Հայաստան է ներկրում մի շարք հայտնի ապրանքանիշեր ոչ միայն սննդի ոլորտում, այլեւ հագուստի։ Սարգսյանների ընկերությունն է բրիտանական «Next» եւ «Debenhams» (վերջինս այլեւս չի գործում), ինչպես նաեւ կանադական «Aldo» բրենդների ներկրողը Հայաստանում։
Սարգսյանները Հայաստանում ներկայացնում են նաեւ կոշիկի, հագուստի եւ աքսեսուարների «Baldi» ապրանքանիշը։
Վերջինիս կայքում ասվում է, որ «Baldi»-ի պատմությունը սկսվել է Անտոնիո Բալդի անունով իտալացի մի կոշկագործից, որի թոռները 2005-ին կոշիկ արտադրող ընկերություն են հիմնել։ «Համագործակցելով լոնդոնյան ներդրումային կազմակերպություններից մեկի հետ՝ «Baldi»-ն իր առաջին քայլերն արեց դեպի նոր շուկա եւ դեպի աշխարհով մեկ տարածվելուն»,- ասվում է կայքում, որի համաձայն՝ «Baldi» խանութներ կան Հայաստանում (Երեւան), Վրաստանում (Թբիլիսի), Ղազախստանում (Նուր Սուլթան, Ալմաթի), Ուկրաինայում (Դնեպր), ԱՄԷ-ում (Դուբայ), Քաթարում (Դոհա), իսկ օնլայն խանութներ՝ Հայաստանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Ռուսաստանում եւ ԱՄՆ-ում։
Այդուհանդերձ, ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Վրաստանում, Ուկրաինայում, Ռուսաստանում եւ ԱՄՆ-ում «Baldi»-ն ներկայացնող բոլոր ընկերություններն էլ կապ ունեն Սարգսյանների հետ, ինչից կարելի է հետեւություն անել, որ այս ապրանքանիշի տերը նախկին պատգամավորի ընտանիքն է։
Ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում «Baldi»-ի ցանցի ընկերություններից ամենահինը 2011-ի սեպտեմբերին Լոնդոնում գրանցված «Baldi Retail Ltd»-ն է, որի գործունեության ոլորտը մասնագիտացված խանութներում կոշիկի մանրածախ վաճառքն է։ Ըստ էության, սա հենց այն «լոնդոնյան ներդրումային կազմակերպությունն է», որը, «Baldi»-ի պաշտոնական կայքի համաձայն, համագործակցելով իտալացի կոշկագործ Անտոնիո Բալդիի թոռների հետ, հիմք է դրել նոր ապրանքանիշին։
Լոնդոնյան ընկերության տնօրենը հիմնադրումից ի վեր Ռուսաստանի քաղաքացի, Ուլյանովսկ քաղաքի բնակչուհի, ազգությամբ հայ Եվգենիա Թումասովան է, ով Արտակ Սարգսյանի զոքանչն է, իսկ «Baldi Retail Ltd»-ի սեփականատերը դրա ստեղծումից մինչեւ 2020 թ․ դեկտեմբեր եղել է Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված «Baldi Retail Limited»-ը: Վերջինիս ձեւական սեփականատերն իր հերթին «Palmwood Management Limited»-ն էր, բայց իրական տերը հենց Թումասովան էր։ 2020-ի տարեվերջին «Baldi Retail Limited»-ն արանքից դուրս է եկել, եւ Ա․ Սարգսյանի զոքանչը դարձել է լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ի անմիջական սեփականատեր։ Այդուհանդերձ, կարելի է պնդել, որ այս ամենը փաստացի Սարգսյանների բիզնեսն է, իսկ 68-ամյա Թումասովան, որը Բաքվից է, կրթությամբ ինժեներ եւ ավարտել է Ադրբեջանի նավթի ու քիմիայի ինստիտուտը, ընդամենը քողարկող գործոն է։
Ըստ «Baldi Retail Ltd»-ի ֆինանսական փաստաթղթերի՝ 2020 թ․ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ այն ունեցել է ընդամենը մեկ աշխատող, որը եղել է տնօրենը՝ Եվգենիա Թումասովան։ Կանոնադրական կապիտալը եղել է 206.000 ֆունտ ստեռլինգ, հիմնական (ոչ դրամային) միջոցների արժեքը՝ շուրջ 950.000 ֆունտ ստեռլինգ։ Այս ունեցվածքը ներառում է Սարգսյանների լոնդոնյան կազմակերպության դուստր ընկերությունները։ 2020-ի տարեվերջի դրությամբ «Baldi Retail Ltd»-ի երկարաժամկետ պարտավորությունների ծավալը կազմել է մոտ 770.000 ֆունտ ստեռլինգ, որից 617.000-ը փոխառություն է «ASA Investments»-ից (չնայած վերջինիս մասին տվյալներ չկան, ենթադրելի է, որ խոսքը բրազիլական ներդրումային ընկերության մասին է)։
Եվգենիա Թումասովան միայն Լոնդոնում չէ, որ «Baldi» ցանցի ընկերություն է գրանցել։ Կրկին 2011-ի սեպտեմբերին՝ «Baldi Retail Ltd»-ի հիմնադրումից օրեր անց, Թբիլիսիում ստեղծվել է «Բալդոսի» ՍՊԸ-ն։ Մինչեւ 2012-ի դեկտեմբեր Արտակ Սարգսյանի զոքանչն էր վրացական ընկերության 100 տոկոսի տերը, ինչից հետո իր բաժնեմասը փոխանցել է կիպրական «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, իսկ սա էլ 2021-ի հոկտեմբերին իր ամբողջ փայը հանձնել է երեւանցի Տիգրան Զաքարյանին, որը Սարգսյանների վստահելի մարդկանցից է։
Արտակ Սարգսյանի վրացական բիզնեսի մասին «Հետքը» գրել է 2016-ին։ Անդրադարձել էինք Թբիլիսիում գործող «Next», «Aldo» եւ «Debenhams» խանութները ներկայացնող վրացական ընկերություններին, որոնք պատկանում են Սարգսյաններին, բայց տարբեր տարիների դրանց սեփականատեր են գրանցվել վիրջինյան, հոլանդական, բրիտանական կազմակերպություններ։
2011-ի սեպտեմբերին Թումասովայի անունով հիմնվել է եւս մի ընկերություն՝ «Բելինի» ՍՊԸ-ն, այս անգամ՝ Երեւանի Մաշտոցի 16 հասցեում, որի հարեւանությամբ՝ Մաշտոցի 18-ում, 1997-ից գործում է առաջին «ՍԱՍ» սուպերմարկետը։ «Բելինիի» տնօրենը Տիգրան Զաքարյանի ավագ եղբայրն էր՝ Վարդան Զաքարյանը, միակ սեփականատերը՝ Եվգենիա Թումասովան։ Այսպիսով՝ 2011-ի սեպտեմբերին գործարար Արտակ Սարգսյանի զոքանչի անունով Մեծ Բրիտանիայում, Վրաստանում եւ Հայաստանում «Baldi» ցանցի մաս կազմող ընկերություններ էին գրանցվել։ Մի փոքր առաջ անցնելով՝ նկատենք, որ երեւանյան «Բելինի» ՍՊԸ-ն մեկ տարի անց՝ 2012-ի դեկտեմբերին, վերակազմավորվեց ու դարձավ ՓԲԸ, սակայն սեփականատերն էլի Ե․ Թումասովան էր, իսկ տնօրենը՝ Վ․ Զաքարյանը, գործունեությունն էլ՝ մասնագիտացված խանութներում կոշիկի մանրածախ առեւտուրը։
2012-ի հուլիսին կիպրական միջնորդ «DADLAW»-ն Նիկոսիայի իր գրասենյակի հասցեում Սարգսյանների համար նոր ընկերություն հիմնեց՝ «Baldi Cyprus Holding Limited»-ը։ Շուտով սա դարձավ «Baldi» ցանցի կենտրոնական ընկերությունը։ Սրա սկզբնական ֆիկտիվ սեփականատերը «DADLAW Nominees Limited»-ն էր, բայց հաշված օրեր անց ամբողջ բաժնեմասը հանձնվեց Թումասովայի լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ին։ Այդուհանդերձ, ինչպես «SDA Trade Chain Group Limited»-ի պարագայում էր, այս դեպքում էլ կիպրական ընկերության կառավարմամբ զբաղվել է «DADLAW»-ն։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալը 5000 եվրո է։ Մեր ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերի համաձայն՝ «Baldi Cyprus Holding Limited»-ը տարբեր տարիների բանկային հաշիվներ է բացել կիպրական «Bank of Cyprus», մալթայական «Bank of Valletta», հայկական «Արդշինբանկ» բանկերում։
2018 թ․ «Bank of Cyprus»-ին ներկայացրած մի հարցաթերթի մեջ Սարգսյանների կիպրական ընկերությունը նշել է, որ զբաղվում է կոշիկի եւ աքսեսուարների մանրածախ վաճառքով, իսկ տարեկան եկամտի չափը 500.000 եվրո է։ Բանկային փոխանցումներով գումար ուղարկելու հասցեակետ եւ ստանալու աղբյուր են նշվել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հայաստանը, Ավստրիան, Բրազիլիան, Չինաստանը, Կիպրոսը, Գերմանիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Վրաստանը, Հոնգ Կոնգը, Հնդկաստանը, Իտալիան, Ղազախստանը, Լատվիան, Նիդերլանդները, Ֆիլիպինները, Պորտուգալիան, Ռումինիան, ԱՄՆ-ն։ Որպես գործընկերներ, որոնց գումար է ուղարկվել, նշվել են ռուսական «Ամբերալ» (բիժուտերիա արտադրող ընկերություն է, որը գործել է 2013-2018 թթ․), վրացական «Բալդոսի», ամերիկյան «Baldi USA Inc․» եւ հայկական «ՍԱՍ-Գրուպ» ընկերությունները։
«Baldi Cyprus Holding Limited»-ին առնչվող փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ ընկերությունը տարբեր տարիների կոշկեղեն է ձեռք բերել Հնդկաստանից, Չինաստանից, Իսպանիայից, Պորտուգալիայից։ Ապրանքը մատակարարվել է Հայաստան եւ Իտալիա։ Կիպրական ընկերությունը Եվգենիա Թումասովային պատկանող երեւանյան «Բելինի» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագիր էր կնքել ապրանքներ մատակարարելու մասին։ Այլ կերպ ասած՝ սկզբնական փուլում հենց «Բելինիի» միջոցով է Հայաստանում ներկայացվել «Baldi» ապրանքանիշը։
Նմանատիպ պայմանագիր էր կնքվել նաեւ ղազախական «Բալինա» ՍՊԸ-ի հետ, որը հիմնադրվել է 2012-ի սեպտեմբերին Աստանայում (Նուր Սուլթան), իսկ ավելի ուշ տեղափոխվել է Ալմաթի։ Դրա առաջին սեփականատերը Հայկ Հարությունյանն էր, որը 2013-ի մարտին իր ամբողջ բաժնեմասը փոխանցել է Ե. Թումասովայի լոնդոնյան «Baldi Retail Ltd»-ին: 2018-ի մայիսին բրիտանական ընկերությունը «Բալինա» ՍՊԸ-ն օտարել է ղազախ Տալգատ Կայշիբաեւին: «Բալինայի» գործունեությունը մեծածախ առեւտուրն է:
Սարգսյանների գործերը, թերեւս, հաջող զարգանում էին, ինչի արդյունքում էլ 2012-ի սեպտեմբերին Կիեւում հիմնադրվել է նոր ընկերություն՝ «Բելդիանա» ՍՊԸ-ն, որը եւս զբաղվում էր մասնագիտացված խանութներում կոշիկի ու կաշվե իրերի մանրածախ առեւտրով։ «Բելդիանայի» 100 տոկոսի տերը «Baldi Cyprus Holding Limited»-ն է։
2012-ի տարեվերջին Սարգսյանների կիպրական ընկերությունը լիազորագիր էր տվել ՌԴ քաղաքացի Հովհաննես Նազլոյանին՝ Ռուսաստանում «Baldi Russia» անունով ՍՊԸ հիմնելու համար։ Այդ նոր ընկերությունը գրանցվեց 2013-ի փետրվարին Մոսկվայում, 99 տոկոսը պատկանում էր «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, իսկ մնացած 1 տոկոսը՝ գլխավոր տնօրեն Գալինա Նազլոյանին (հավանաբար Հ․ Նազլոյանի քույրն է)։ Այդուհանդերձ, 2016-ի փետրվարին ռուսական ընկերությունը ապագրանցվեց իրավաբանական անձանց ռեեստրից։
2013-ի մարտին Ե․ Թումասովան երեւանյան «Բելինի» ՓԲԸ-ում ունեցած իր բաժնետոմսերն ամբողջությամբ փոխանցել է «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, սակայն ավելի ուշ ՓԲԸ-ի գործունեությունը դադարեցվել է։ Փոխարենը 2013-ի ապրիլին Արտակ Սարգսյանի զոքանչը կրկին Մաշտոցի 16-ում հիմնել է «Բալդի» ՓԲԸ-ն, որի միակ բաժնետերն ինքն էր, իսկ տնօրենը՝ նույն Վարդան Զաքարյանը։ Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանում «Baldi»-ն սկսել է ներկայանալ այս նոր ընկերությամբ՝ «Բալդի» ՓԲԸ-ով։ Ստեղծումից ամիսներ անց Թումասովան ընկերությունը հանձնել է «Baldi Cyprus Holding Limited»-ին, սա էլ իր հերթին՝ Արտակ Սարգսյանի ավագ եղբորը՝ Արամին։ 2015 թ․ աշնանը վերջինս ՓԲԸ-ն օտարել է Արմավիրի Նալբանդյան գյուղի մի բնակչուհու, ինչով, թերեւս, Սարգսյանները հրաժարվել են այս ընկերությունից։ 2018-ին «Բալդի» ՓԲԸ-ն սնանկ է ճանաչվել, իսկ մեկ տարի անց՝ լուծարվել։ Մենք պարզել ենք, որ Հայաստանում «Baldi» խանութների ցանցը ներկայում շահագործում է «ՍԱՍ-Գրուպը»։
2014-ին «Baldi» ցանցի հերթական ընկերությունը հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում։ Մայիսին Արամ Սարգսյանը հայաշատ Գլենդելում գրանցել է «Baldi USA Inc»-ը, որն ավելի ուշ տեղափոխվել է Լոս Անջելեսի Վան Նայս թաղամաս։ Ըստ ամերիկյան փաստաթղթերի՝ ընկերության տնօրենը, գործադիր ղեկավարն ու քարտուղարը եղել է հենց Արամ Սարգսյանը։
Այդուհանդերձ, 2021-ի մարտին Կալիֆոռնիա նահանգի պետքարտուղարը (նահանգային պաշտոնյա, որը, ի թիվս այլ պարտականությունների, պահում է ընկերությունների վերաբերյալ փաստաթղթերը) կասեցրել է «Baldi USA Inc․»-ի գործունեությունը, քանի որ ընկերությունը չի ներկայացրել իր մասին տեղեկատվություն (Statement of Information), ինչն օրենքի պահանջ է: 2022-ի հունվարին արդեն հարկային մարմինն է դիմել նույն քայլին, քանի որ «Baldi USA Inc․»-ը չի կատարել հարկ վճարողի իր պարտավորությունները:
Նախկին պատգամավորը չի հայտարարագրել նաեւ «SAS USA» ընկերությունը
«Baldi USA Inc․»-ը Սարգսյանների ամերիկյան միակ ընկերությունը չի եղել: 2009-ի հուլիսին հիմնադրվել է «SAS USA LLC»-ն, որն այսօր էլ գործող ընկերություն է, գրանցված է Գլենդելում: Ընդ որում՝ 2012 թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ պատգամավորության թեկնածու Արտակ Սարգսյանը ԿԸՀ-ին ներկայացրած հայտարարագրում նշել էր, որ ամերիկյան ընկերությունում 50 % բաժնեմաս ունի, բայց մանդատը վերցնելուց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին (ներկայում՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով) տրամադրած հայտարարագրում «SAS USA LLC»-ն բացակայում է, որովհետեւ հայտարարագրված ընկերությունների բաժնեմասերը դրամով են եւ ոչ թե դոլարով, այսինքն՝ Սարգսյանը նշել է միայն հայկական կազմակերպությունները: Ամերիկյան ընկերության բաժնեմասը չի նշվել նաեւ 2017 եւ 2019 թթ. հայտարարագրերում: «SAS USA LLC»-ի մնացած 50 %-ը Արամ Սարգսյանինն է: Նկատենք, որ 2018-ին Կալիֆոռնիա նահանգի պետքարտուղարը կասեցրել էր «SAS USA LLC»-ի գործունեությունը, սակայն 2019-ին Սարգսյանները վերականգնել են այն:
«Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հաստատել է, որ 2012-2019 թթ․ իր բոլոր հայտարարագրերում Արտակ Սարգսյանը ներկայացրել է միայն հայկական կազմակերպությունները։ Հանձնաժողովը հայտնել է նաեւ, որ Սարգսյանի հայտարարագրերի վերլուծություններ «դեռեւս չեն իրականացվել»։
Արտակ Սարգսյանը չի արձագանքել
Մենք Ա․ Սարգսյանի անունով նամակ էինք ուղարկել «ՍԱՍ-Գրուպ» ՍՊԸ-ի էլեկտրոնային փոստին եւ ֆեյսբուքյան էջին, զանգահարել ենք նաեւ գրասենյակ։ Նախկին պաշտոնյայից հետաքրքրվել էինք, թե ինչու է եղբոր հետ որոշել բիզնես վարել օֆշորային «SADA Holding and Investment Inc.»-ի միջոցով, եւ որն է դրա առավելությունը։ Հարցրել էինք նաեւ, թե արդյոք «Baldi» ապրանքանիշը պատկանում է իր ընտանիքին, եւ ինչու են որոշել այդ բիզնեսը գրանցել զոքանչի՝ Եվգենիա Թումասովայի անունով։ Թե՛ նամակները, թե՛ զանգերը մնացել են անարձագանք։

“Архив Пандоры” о владельце сети супермаркетов “САС”: бывший депутат армянского парламента не декларировали свои зарубежные компании
Предприниматель, бывший депутат Национального Собрания Армении Артак Саргсян с целью поддержки своего армянского бизнеса основал компании за рубежом. Чтобы скрыть причастность к ним, бывший депутат использовал зарегистрированные в офшоре формальные компании, а в одном случае конечным бенефициаром была зарегистрирована его теща.
В декларациях Саргсяна об этих компаниях ничего не говорится, между тем с июля 2017 г. указание в декларациях ложных сведений или сокрытие сведений считается уголовно наказуемым деянием, предусматривающим лишение свободы на срок до 4 лет.
Данные о зарубежных компаниях Артака Саргсяна и переписка между их представителями оказались в “Архиве Пандоры”, о котором журналисты-расследователи сообщили в октябре прошлого года.
Международный консорциум журналистов-раследователей (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) и сотрудничающие с ним СМИ, в том числе электронное издание Hetq.am, до сих пор изучают документы, поступившие из различных офшорных зон, которые журналисты назвали “Pandora Papers”, или “Архив Пандоры”. Указанные в этой папке свыше 27 тысяч компаний и их владельцев (около 30 тысяч человек) связаны с более чем 200 стран и территориальных единиц, что свидетельствует о масштабе географического охвата этих документов.
В папке объемом 2,94 терабайт, который представляет собой самый крупный архив, когда-либо опубликованный Международным консорциумом журналистов-расследователей, имеются также данные о бенефициарах-владельцах компаний армянской национальности, в том числе крупных чиновниках, предпринимателях и аффилированных с ними лицах.
Утечка данных произошла из 14 компаний, оказывающих услуги в офшорах. Это организации-посредники или агенты, которые помогают создавать с различными целями формальные компании в офшорных зонах, являющихся налоговым раем. Одна из этих 14 компаний – кипрская юридическая компания “Demetrios A. Demetriades”, известная также под названием “DADLAW”. Одним из ее клиентов был Артак Саргсян и близкие ему люди.
Артак Саргсян, который больше известен как “САС” Артак, является основателем сети супермаркетов “САС”. В 2004-2007 и 2012-2019 гг. он был депутатом Национального Собрания. До 2006 г. Саргсян состоял в партии “Оринац еркир” (“Страна закона”), а в 2006-2018 гг. – в Республиканской партии Армении.
Главная компания Саргсянов ООО “САС-Групп” была основана в феврале 1998 года старшим братом Артака Саргсяна Арамом Саргсяном. Братья до сих пор управляют компанией в пропорции 50/50.
Артак Саргсян не задекларировал свою долю в офшорной компании
В марте 2011 г. по адресу регистрации «DADLAW» в столице Кипра Никосии появилась новая компания «SDA Trade Chain Group Limited». Если название “САС” представляет собой абрревиатуру первых букв имен, фамилии и отчества братьев – Саргсян Арам/Артак Самвелович, то название «SDA Trade Chain Group Limited» образовано из инициалов старшего сына Артака Саргсяна – Саргсян Давид Артакович (СДА).
Уставной капитал новосозданной кипрской компании составлял 2000 евро, которые братья поровну поделили между собой.
Однако их доли были сданы в концессионное управление двум аффилированным с “DADLAW” компаниям – «DADLAW Nominees Limited» и «DADLAW Secretarial Limited».
В одном из документов, необходимых для открытия банковского счета «SDA Trade Chain Group Limited», отмечалось, что компания станет членом холдинга, представляющего самую крупную в Армении сеть супермаркетов “САС” и будет использоваться для осуществления вложений, получения и перевода прибыли. На банковском счете указана предполагаемая для получения сумма – 5 млн долларов. Местом бизнес-деятельности «SDA» были указаны Армения и Грузия.
Через месяц после основания компании, в апреле 2011 года, произошла смена собственника “SDA”. Акции Артака и Арама Саргсянов были переданы зарегистрированной в офшоре Британских Виргинских Островов (БВО) компании “SADA Holding and Investment Inc.”, которая и стала единоличным владельцем кипрской компании. Однако появление “SADA Holding and Investment Inc.”, по сути, должно было скрыть участие Саргсянов, поскольку именно братья были настоящими владельцами “SADA” в соотношении 50/50, формальным же владельцем был зарегистрирован Джон Патрик Мюррей (John Patrick Murray).
Тем не менее, согласно реестру Кипра, в мае 2018 г. «SDA Trade Chain Group Limited» была ликвидирована. Несмотря на это, в 2012 и 2017 гг., когда Артак Саргсян избирался депутатом парламента Армении, а также в 2019 г., после отказа от мандата, он не декларировал принадлежащие ему 50% акций офшорной компании «SADA Holding and Investment Inc.».
После июля 2017 г. указание в декларациях ложных сведений или сокрытие подлежащих декларированию данных предусматривает наказание в виде штрафа в размере 2.000.000-3.000.000 драмов или лишение свободы на срок до 3 лет с лишением права занимать на три года определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Кому принадлежит бренд «Baldi»
ООО “САС-Групп”, эксплуатирующее сеть супермаркетов “САС”, импортирует в Армению ряд известных брендов не только в сфере продовольственных товаров, но и одежды. Именно компания Саргсянов поставляет в Армению товары британских брендов «Next» и «Debenhams» (последний уже не действует), а также канадского бренда «Aldo». В Армении братья представляют также бренд «Baldi», включающий обувь, одежду и аксессуары.
На сайте этого бренда отмечается, что история «Baldi» началась с итальянского сапожника Антонио Балди, внуки которого основали в 2005 году компанию по производству обуви. “Балди” в сотрудничестве с одной из лондонских инвестиционных организаций сделала первые шаги к новым рынкам и распространению своей продукции по всему миру”,- говорится на сайте компании. Там же отмечается, что магазины «Baldi» есть в Армении (Ереван), Грузии (Тбилиси), Казахстане (Нур-Султан, Алматы), Украине (Днепр), ОАЭ (Дубай), Катаре (Доха). Имеются также онлайн-магазины, которые действуют в Армении, Грузии, Казахстане, России и США.
Тем не менее, все представляющие «Baldi» компании как в Армении, так и в Грузии, Украине, России и США, имеют отношение к Саргсянам, из чего можно заключить, что владельцем этого бренда является семья бывшего депутата.
Согласно представленной инфографике, самой старой из компаний сети «Baldi» является зарегистрированная в сентябре 2011 г. в Лондоне «Baldi Retail Ltd», сфера деятельности которой включает розничную торговлю обувью в специализированных магазинах. По сути, это именно та “лондонская инвестиционная организация”, которая, согласно официальному сайту «Baldi», в сотрудничестве с внуками итальянского сапожника Антонио Балди основала новый бренд. Директором лондонской компании со дня ее основания была гражданка России, жительница города Ульяновска, армянка по национальности Евгения Тумасова, теща Артака Саргсяна, а владельцем компании «Baldi Retail Ltd» со дня ее создания и до декабря 2020 г. – зарегистрированная на Британских Виргинских Oстровах компания «Baldi Retail Limited». И хотя формальным собственником последней являлась «Palmwood Management Limited», реальной владелицей была именно Тумасова.
В конце 2020 г. «Baldi Retail Limited» вышла из игры, и теща А.Саргсяна стала непосредственным собственником лондонской компании «Baldi Retail Ltd». Тем не менее, можно утверждать, что речь идет о бизнесе Саргсянов, а 68-летняя уроженка Баку Тумасова, окончившая Азербайджанский институт нефти и химии, фигурирует в качестве прикрытия.
Согласно финансовым документам “Baldi Retail Ltd”, по положению на 31 декабря 2020 г. компания имела только одного сотрудника – директора Евгению Тумасову. Уставной капитал компании составлял 206.000 фунтов стерлингов, стоимость основных средств – около 950.000 фунтов стерлингов. Это имущество включает дочерние компании «Baldi Retail Ltd». К концу 2020 г. объем долгосрочных обязательств «Baldi Retail Ltd» достигал 770.000 фунтов стерлингов, из них 617.000 составлял займ, взятый у «ASA Investments» (несмотря на отсутствие данных об этой компании, можно предположить, что речь идет о бразильской инвестиционной компании).
Компанию сети «Baldi» Евгения Тумасова зарегистрировала не только в Лондоне. Опять-таки в сентябре 2011 г., спустя несколько дней после учреждения «Baldi Retail Ltd», в Тбилиси было создано ООО “Балдоси”. До декабря 2012 г. 100-процентной владелицей грузинской компании была теща Артака Саргсяна. После этого она передала свою долю кипрской компании «Baldi Cyprus Holding Limited», которая в свою очередь в октябре 2021 г. передала свою долю одному из доверенных лиц Саргсянов, жителю Еревана Тиграну Закаряну.
О грузинском бизнесе Артака Саргсяна Hetq.am писал еще в 2016 году. Мы рассказали о принадежащих Саргсянам грузинских компаниях, которые представляют в Тбилиси магазины «Next», «Aldo» и «Debenhams», однако в разные годы в качестве собственников этих компаний регистрировались виргинские, голландские, британские организации.
В сентябре 2011 г. в Ереване на имя Тумасовой была основана еще одна компания – ООО “Белини”, которая открылась по адресу Маштоца, 16, рядом с действующим с 1997 года первым супермаркетом “САС”. Директором “Белини” стал брат Тиграна Закаряна Вардан Закарян, а единственным собственником была Евгения Тумасова.
Таким образом, в сентябре 2011 г. на имя тещи бизнесмена Артака Саргсяна в Великобритании, Грузии и Армении были зарегистрированы компании, составляющие часть сети «Baldi». Забегая вперед отметим, что спустя год, в декабре 2012 г., ереванское ООО “Белини” было реорганизовано в ЗАО, однако собственником и директором остались соответственно Е.Тумасова и В.Закарян. Не изменился и профиль деятельности компании – розничная торговля обуви в специализированных магазинах.
В июле 2012 г. кипрский посредник «DADLAW» основал для Саргсянов по адресу своего офиса в Никосии новую компанию - «Baldi Cyprus Holding Limited», которая вскоре стала центральной компанией сети «Baldi». Первоначально ее фиктивным собственником была «DADLAW Nominees Limited», однако спустя несколько дней вся доля была передана лондонской компании Тумасовой «Baldi Retail Ltd». Тем не менее, как в случае с «SDA Trade Chain Group Limited», управлением кипрской компанией занималась «DADLAW», уставной капитал которой составлял 5000 евро. Согласно оказавшимся в нашем распоряжении документам, «Baldi Cyprus Holding Limited» в разные годы открывала банковские счета в кипрском «Bank of Cyprus», мальтийском «Bank of Valletta», армянском “Ардшинбанке”.
В анкете, представленной в «Bank of Cyprus» в 2018 г․, кипрская компания Саргсянов отметила, что занимается розничной торговлей обуви и аксессуаров, а ее ежегодный доход составляет 500.000 евро. Странами-адресатами банковских переводов были указаны Объединенные Арабские Эмираты, Армения, Австрия, Бразилия, Китай, Кипр, Германия, Испания, Франция, Великобритания, Грузия, Гонконг, Индия, Италия, Казахстан, Латвия, Нидерланды, Филиппины, Португалия, Румыния, США. В качестве партнеров, которым переводились суммы, были указаны выпускающая бижутерию российская компания “Амберал” (действовала в 2013-2018 гг.), грузинская компания “Балдоси”, американская «Baldi USA Inc․» и армянская “САС-Групп”.
Документы «Baldi Cyprus Holding Limited» показывают, что компания в разные годы приобретала обувь в Индии, Китае, Испании, Португалии. Товар поставлялся в Армению и Италию. Кипрская компания заключила с принадлежащим Евгении Тумасовой ереванским ООО “Белини” договор о поставках товаров. Иными словами, на начальном этапе товары бренда «Baldi» доставлялись в Армению именно посредством компании “Белини”.
Аналогичный договор был заключен с казахстанским ООО “Балина”, которое было основано в сентябре 2012 г. в Астане (Нур-Султан), а позднее переведено в Алматы. Его первым собственником был Айк Арутюнян, который в марте 2013 г. передал всю свою долю принадлежащей Е.Тумасовой лондонской компании «Baldi Retail Ltd. Последняя в мае 2018 г. отчуждила ООО ”Балина” казаху Талгату Кайшибаеву. “Балина” занимается розничной торговлей.
Дела Саргсянов, по всей видимости, шли успешно, благодаря чему в 2012 году в Киеве была основана новая компания – ООО “Белдиана”, которое тоже занималось розничной торговлей обуви и кожаных изделий в специализированных магазинах. 100-процентным владельцем “Белдианы” является «Baldi Cyprus Holding Limited».
В конце 2012 г. кипрская компания Саргсянов выдала гражданину РФ Ованнесу Назлояну доверенность на создание в России ООО «Baldi Russia». Эта новая компания была зарегистрирована в Москве в феврале 2013 г. 99% компании принадлежали «Baldi Cyprus Holding Limited», 1% - Галине Назлоян (по всей видимости, сестре О.Назлояна). Тем не менее, в феврале 2016 г. компания была исключена из реестра юридических лиц.
В марте 2013 г. Е.Тумасова передала свою долю в ЗАО “Белини” «Baldi Cyprus Holding Limited», однако позднее деятельность ЗАО была прекращена. Вместо этого в апреле 2013 г. теща Артака Саргсяна основала опять-таки на Маштоца, 16 ЗАО “Балди”, единственным акционером которого была она сама, а директором – все тот же Вардан Закарян. Иными словами, в Армении «Baldi» предстала в новом качестве – ЗАО “Балди”. Спустя несколько месяцев Тумасова передала эту компанию «Baldi Cyprus Holding Limited», а та в свою очередь – старшему брату Артака Саргсяна Араму Саргсяну. Осенью 2015 г. Арам Саргсян отчуждил ЗАО жительнице села Налбандян Армавирской области, в результате чего Саргсяны фактически отказались от этой компании. В 2018 г. ЗАО “Балди” было признано банкротом, а спустя год – ликвидировано. Мы выяснили, что в настоящее время сеть магазинов «Baldi» в Армении эксплуатирует “САС-Групп”.
В 2014 г. очередная компания сети «Baldi» была основана в США. В мае Арам Саргсян зарегистрировал в армянонаселенном Гленделе компанию «Baldi USA Inc․», которая позднее переехала в район Ван-Найс в Лос-Анджелесе. Согласно американским документам, директором, исполнительным руководителем (CEO) и секретарем компании был Арам Саргсян.
Тем не менее, в марте 2021 г. государственный секретарь штата Калифорния приостановил деятельность «Baldi USA Inc․», поскольку компания не предоставила информацию о себе (Statement of Information), что является требованием закона. В январе 2022 г. аналогичный шаг предпринял налоговый орган, поскольку «Baldi USA Inc․» не выполнила свои налоговые обязательства.
Бывший депутат не задекларировал также компанию «SAS USA»
«Baldi USA Inc․» не единственная американская компания Саргсянов. В июле 2009 г. была основана «SAS USA LLC», которая и сегодня является действующей компанией, зарегистрированной в Гленделе. Отметим, что до выборов в Национальное Собрание в 2012 г. кандидат в депутаты Артак Саргсян представил в Центризбирком декларацию, в которой сообщил о принадлежности ему 50% американской компании. Однако в декларации, представленной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц (в настоящее время Комиссия по предупреждению коррупции РА) уже после избрания Артака Саргсяна депутатом, данные о «SAS USA LLC» отсутствуют, поскольку доли задекларированных им компаний указаны в драмах, а не в долларах. Это значит, что А.Саргсян задекларировал только армянские компании. Его доля в американской компании не была указана также в декларациях 2017 и 2019 гг. Остальные 50% «SAS USA LLC» принадлежат Араму Саргсяну. Отметим, что в 2018 г. госсекретарь Калифорнии приостановил деятельность «SAS USA LLC», однако в 2019 г. Саргсяны возобновили работу компании.
Комиссия по предупреждению коррупции в ответ на запрос Hetq.am подтвердила, что во всех декларациях, представленных Артаком Саргсяном в 2012-2019 гг., указаны только армянские компании. Комиссия также сообщила, что “пока не проводила” анализ деклараций бывшего депутата.
Артак Саргсян не отреагировал
Мы отправили на электронный адрес и на страницу ООО “САС-Групп” в Фейсбуке письма, звонили также в офис. Нас интересовало, почему бывший депутат и его брат решили вести бизнес посредством офшорной компании «SADA Holding and Investment Inc.» и в чем преимущество этого решения. Мы также спросили, принадлежит ли бренд «Baldi» семье Артака Саргсяна, и почему этот бизнес зарегистрирован на имя его тещи Евгении Тумасовой. Ни на письма, ни на телефонные звонки никто не ответил.