Իլհամ Ալիևը պատմական փաստերի հերթական կեղծում է կատարել․ Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Իլհամ Ալիևը պատմական փաստերի հերթական կեղծում է կատարել, այս անգամ՝ ԼՂԻՄ-ի ժողովրդագրության մասին:
«Ադրբեջանի նախագահը բռնազավթված Շուշիում հերթական միջոցառման ժամանակ, ի թիվս այլ կեղծ պնդումների, ասել է, որ խորհրդային տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում ադրբեջանական բնակչությունը մեծամասնություն էր կազմում, այնինչ իրականությունը ճիշտ հակառակն է:
- 1921թ. Ղարաբաղի բռնակցման պահին ադրբեջանական բնակչությունը 4% էր, իսկ հետագա տասնամյակներում՝ ԽՍՀՄ մարդահամարների ցուցանիշներով՝
- 1926թ.՝ 10.06%,
- 1939թ.՝ 9.32%,
- 1959թ.՝ 13.80%,
- 1970թ.՝ 18.08%,
- 1979թ.՝ 22.98%,
- 1989թ.՝ 21.52%:
- Բնականաբար, բնակչության մնացած մասը հայեր էին և շատ փոքր տոկոսով՝ այլազգիներ:
- Եվ սրանք այն ցուցանիշներն են, որոնք հենց իրենք՝ խորհրդային Ադրբեջանի իշխանություններն (այդ թվում՝ Իլհամ Ալիևի հայրը) են հավաքագրել, ուստի, հաստատ, զգալիորեն ուռճացված են:
- ԽՍՀՄ տարիներին ԼՂԻՄ-ում ադրբեջանցիների կայուն աճող թիվը պայմանավորված է հայ բնիկ բնակչության դեմ իրականացված սպիտակ ցեղասպանությամբ:
- Թող ադրբեջանական իշխանությունները մեկընդմիշտ հիշեն, որ Արցախում երեք հազար տարի շարունակ եղել է բացառապես հայկական ճնշող մեծամասնություն»,- գրել է նա:

Artsakh State Minister Artsak Beglaryan has refuted a recent claim made by Azerbaijani President Ilham Aliyev that Azerbaijanis have historically constituted a majority in the Nagorno-Karabakh Autonomous Region (NKAR).
Beglaryan, in a Facebook post, writes that Azerbaijanis were only 4% of the NKAR’s population in 1921, when the region was handed over to Azerbaijan.
According to Soviet census figures, the Azerbaijani percentage of the NKAR’s population was:
1926 - 10.06%,
1939 - 9.32%,
1959 - 13.80%,
1970 - 18.08%,
1979 - 22.98%,
1989 - 21.52%
Beglaryan writes that these figures were compiled by Soviet Azerbaijani authorities, including Ilham Aliyev’s father, and are probably exaggerated.
Beglaryan says that the growing number of Azerbaijanis in the NKAR over the years was due to the “white genocide” committed against the indigenous Armenian population.
“The Azerbaijani authorities should remember once and for all that Artsakh has had an exclusively Armenian majority for three thousand years," Beglaryan writes.