Խաղատուն Ապարանի Եղիպատրուշ գյուղում․ կառավարությունն ընդունեց լիցենզիայի նախագիծը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» ՓԲԸ-ին խաղատան լիցենզիա տրամադրելու օրենքի նախագծին։ Հարցն ընդգրկված էր նիստի չզեկուցվող հարցերի փաթեթում։ Հիշեցնենք՝ «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» ընկերությունը նախատեսում է Ապարան համայնքի Եղիպատրուշ գյուղում լեռադահուկային համալիր կառուցել, որի մեջ ցանկանում է նաև խաղատուն հիմնել։
Այս ընկերությանը խաղատան լիցենզիա տրամադրելու համար էկոնոմիկայի նախարարությունը նոր օրենք և «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի և խաղատների մասին» օրենքում լրացում կատարելու օրինագիծ է մշակել։
Գործող օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի «ա» ենթակետի համաձայն՝ խաղատուն կամ շահումով խաղ կարող է կազմակերպվել Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ, Գեղարքունիքի մարզի Սևան և Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքների վարչական սահմաններում։ Այժմ էկոնոմիկայի նախարարությունը լրացրել է «ա» ենթակետը՝ խաղատնային գործունեություն թույլատրելով նաև Կառավարության կողմից հավանության արժանացած ծրագրերով ստեղծվող՝ զբոսաշրջային ուղղվածություն ունեցող հանգստի գոտիներում, ինչպիսին «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթի» ներդրումային ծրագիրն է։
Ի սկզբանե նախատեսվում էր լրացում կատարել նաև «Պետական տուրքի մասին» օրենքում և զբոսաշրջային ուղղվածություն ունեցող հանգստի գոտիներում հիմնվող խաղատների համար տարեկան պետական տուրք սահմանել 150 միլիոն դրամը, սակայն այսօր կառավարության հավանությանն արժանացած նախագծով սահմանվում է, որ տարեկան պետական տուրքը կլինի 100 միլիոն դրամ, ինչպես Ջերմուկ քաղաքի դեպքում։
«Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթի» ներդրումային ծրարգրի ընդհանուր արժեքը 30 միլիարդ դրամ է, ընկերությունը նախատեսում է ստեղծել 1500 մշտական աշխատատեղ՝ ամսական 180 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։ Լեռնային համալիր կառուցելու ներդրումային ծրագիրը հաստատվել է կառավարության՝ 2021թ․ հուլիսի 29-ի նիստում, որի ընթացքում խաղատուն հիմնելու հետ կապված հարցի շուրջ միմիյանց միջև անհամաձայնություններ ունեցան Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ու ֆինանսների այն ժամանակվա նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: Վերջինիս մտահոգությունն այն էր, որ կառավարությունը շեղվում է խաղատնային ոլորտում իր որդեգրած քաղաքականությունից։
Կառավարության 2022թ․ փետրվարի 3-ի նիստում էլ կառավարությունը հաստատեց լեռնային համալիրի կառուցման ժամանակացույցը, ըստ որի լեռնային համալիրն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2027 թվականի երկրորդ կիսամյակում, սակայն էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հարցի զեկուցման ժամանակ հայտնեց, որ թե՛ ներդրողը, թե՛ էկոնոմիկայի նախարարությունը անելու են ամեն ինչ, որպեսզի լեռնային համալիրը 2023 թվականից սկսի աշխատել։
Բացի այդ, էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրեց, որ այս տարվա փետրվարի 3-ին կայացած հայ-ավստրիական բիզնես-ֆորումի շրջանակներում «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» ՓԲԸ-ի և ճոպանուղիներ կառուցող ավստրիական «Դոպելմայեր» ընկերության միջև կնքվել է պայմանագիր՝ լեռնային համալիրում ճոպանուղի կառուցելու վերաբերյալ։ Պայմանագրի արժեքը էկոնոմիկայի նախարարի փոխանցմամբ՝ կազմել է 24 միլիոն եվրո։
Հարկ է նշել, որ կառավարության հավանությանն արժանացած այսօրվա նախագծերը դեռևս պետք է ներկայացվեն Ազգային ժողովի քննարկմանը և միայն օրենսդիրի ընդունելուց հետո դրանք օրինական ուժ կստանան։
Հիշեցնենք՝ այս ներդրումային ծրագիրը «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» ընկերության համար առաջինը չէ։ 2018 թվականին այս ընկերությունը, որն այդ ժամանակ կոչվում էր «Մայմեխ սկի ռեզորթ», Լոռու մարզում՝ Մայմեխ լեռան լանջին, նախատեսում էր լեռնադահուկային համալիր կառուցել։ 2018 թվականի մարտի 6-ին կառավարության որոշմամբ՝ «Մայմեխ սկի ռեզորթ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը թույլատրվել էր 584 հեկտար մակերեսով տարածքում, իրականացնել օտարման ենթակա սեփականության նախնական ուսումնասիրություն` կատարել չափագրումներ, նկարահանումներ և կազմել օտարման ենթակա սեփականության օբյեկտների նկարագրության արձանագրությունները:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ «Մայմեխ սկի ռեզորթ» ՓԲԸ-ն (այժմ արդեն «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ») ստեղծվել է 2017թ․ դեկտեմբերի 21-ին։ Ընկերության կանոնադրությունից պարզ է դառնում, որ ՓԲԸ հիմնադիրը «Միկշին» ՍՊԸ-ն է։

В селе Египатруш появится казино: правительство одобрило проект закона
Правительство на сегодняшнем заседании одобрило проект закона о предоставлении ЗАО “Майлер Маунтайн Резорт” лицензии на казино. Напомним, что эта компания предусматривает построить в селе Египатруш общины Апаран горнолыжный комплекс, который будет включать также казино.
Для предоставления соответствующей лицензии министерство экономики разработало проекты нового закона и поправки к закону “Об играх с выигрышем, интернет-играх и казино”, благодаря чему деятельность казино будет разрешена также в рамках одобренной правительством программы развития туристических зон ЗАО “Майлер Маунтайн Резорт”.
Согласно программе, годовая госпошлина составит 100 млн драмов. Эта же сумма установлена и для курортного города Джермук.
Общая стоимость инвестиционной программы “Майлер Маунтайн Резорт” – 30 млрд драмов. Компания предусматривает создать 1500 постоянных рабочих мест со средней зарплатой 180 тысяч драмов.
Инвестиционная программа строительства горнолыжного комплекса была утверждена правительством 29 июля 2021 года. Тогда в ходе обсуждения проекта возникли разногласия между министром экономики Вааном Керобяном и тогдашним министром финансов Атомом Джанджугазяном. Последний выразил обеспокоенность тем, что правительство отклоняется от своей политики в сфере игорного бизнеса.
На заседании 3 февраля 2022 года правительство утвердило график строительства комплекса, согласно которому объект будет полностью готов во втором полугодии 2027 года. Однако министр экономики Ваан Керобян в своем отчете заверил, что и инвестор, и минэкономики сделают все, чтобы объект начал работать с 2023 года.
Кроме того, Керобян сообщил, что в рамках состоявшегося 3 февраля этого года армяно-австрийского бизнес-форума между ЗАО “Майлер Маунтайн Резорт” и занимающейся строительством канатных дорог австрийской компанией “Доппельмайер” был заключен договор о строительстве в рамках горнолыжного комплекса канатной дороги. Стоимость договора – 24 млн евро.
Следует отметить, что одобренный правительством проект должен быть принят также парламентом страны, и только после этого он получит законную силу.
Напомним, что это не первая инвестиционная программа “Майлер Маунтайн Резорт”. В 2018 г. компания, которая тогда называлась “Маймех ски резорт”, планировала  построить горнолыжный комплекс на склоне горы Маймех в Лорийской области. Решением правительства от 6 марта того же года ЗАО “Маймех скри резорт” было разрешено провести предварительное изучение территории площадью 584 га, провести обмеры, видеосъемку и составить протоколы с описанием подлежащих отчуждению объектов собственности. Однако спустя полтора года, 10 октября 2019 г., правительство признало это решение утратившим силу, поскольку в ходе предварительного изучения выяснилось, что на подлежащих отчуждению землях имеется собственность на нужды общества и государства, а это означало, что их отчуждение ограничено законом. Кроме того, против программы высказались жители соседнего села Антарамедж. В результате строительство горнолыжного комплекса на склоне горы Меймах не было осуществлено.
По данным госреестра юридических лиц, ЗАО “Маймех ски резорт” (в настоящее время “Майлер Маунтайн Резорт”) было создано 21 декабря 2017 г. Его учредителем является ООО “Микшин”.
Собственник этой компании – Тигран Арутюнян, брат бывшего депутата Национального Собрания Ваана Арутюняна. Последний является сыном Михаила Арутюняна, дяди бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна.