Նիկոլ Փաշինյան. «Առանց Շուշիի հնարավոր չէր պատերազմը կանխել կամ կանգնեցնել»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում կառավարության գործունեության ծրագրի զեկույցի քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում անդրադարձավ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքին իր նախորդ օրվա ելույթի առնչությամբ: Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարել էր, թե պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակաշրջանում Սերժ Սարգսյանը երբեք չի բանակցել Արցախի հիմնախնդիրը փուլային տարբերակով լուծելու շուրջ: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ երեկ ներկայացրել է 1998-2018 թվականների իրադարձությունների շղթան:
«Եվ պատահական չէ, որ մի քանի ժամանոց քննարկումից Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է մի դրվագին` ասելով, որ ինքը ԼՂ հարցի կարգավորման փուլային կարգավորման շուրջ չի բանակցել երբեք: Այսինքն, ըստ էության, կարծում եմ՝ այս թեմայով բանավեճն այստեղ ավարտվում է, բայց ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել նրա վրա, թե ինչու է միայն այդ դրվագին արձագանքել Սերժ Սարգսյանը։ Որովհետև այս դրվագի պարզաբանմամբ ֆունդամենտալ մի հարց է լուծվում, որ 1998 թվականի իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղն ինչ-որ որ բանից փրկելու համար էր, այլ իշխանությունը զավթելու համար: Սա է պատճառը, որ նա անդրադարձել է միայն այս դրվագին, որովհետև միայն այս դրվագի մանրամասնումը ընդգծում է, որ քսան տարվա պատմությունն ունեցել է բոլորովին ուրիշ համատեքստ»,-ասաց նա:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի` ամենևին էլ պատահական չէ, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանը, վերադառնալով 2018 թվականի իրադարձություններին, ասում է, որ ուզում էր վարչապետ լինել Ղարաբաղի հարցի համար:
«Ամեն ինչի լեգիտիմությունը Ղարաբաղի հարցն է: Ոնց էր լուծելու Ղարաբաղի հարցը, երբ 2018-ի ապրիլի 17-ին այս ամբիոնից հայտարարել էր, որ բանակցությունները կանգնած են, լավատեսություն չեն ներշնչում, Ադրբեջանի ակնկալիքներն անիրատեսական են ու աընդունելի մեզ համար»,-ասաց նա` հիշեցնելով երրորդ նախագահի խոսքերը:
Վարչապետը հիշեցրեց պաշտոնաթող նախագահի նաեւ այն խոսքերը, թե պետք չէ հույս ունենալ, որ Ադրբեջանը չի փորձելու ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը:
«Սա էլ էն հարցի պատասխանը, թե ով է պատերազմական իրադրության հեղինակը, մե՞ր իշխանությունն է պատերազմի հեղինակը, թե մեր իշխանությունը չէ: Պատերազմը հնարավոր էր կանխել Սերժ Սարգսյանի հիշատակած անիրատեսական ու անընդունելի պահանջները կատարելու արդյունքում»,-ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` 1996 թվականից սկսած՝ բանակցությունների սեղանին է եղել Շուշիի հարցը: Նա հռետորական հարց հնչեցրեց, թե արդյոք Սերժ Սարգսյանը հանձնելու էր Շուշին, և եթե չհանձներ, պատերազմ էր սկսվելու:
«Եթե Ղարաբաղը ուզենայինք հանձնենք, Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային տրամաբանությունը մինչև վերջ տանեինք, դրանով Ղարաբաղը հանձնած կլինեինք: Մեզ ասում են` Շուշին հանձնել ենք, պատերազմը Շուշիի համար է եղել: Ասում էին` կանխեինք, ինչի՞ մենք չէինք մտածում կանխելու մասին, առանց Շուշիի հնարավոր չէր պատերազմը կանխել կամ կանգնեցնել»,-ասաց նա: Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ` երեկվա իր ելույթով տարածություն է բացվել Հայաստանի և Արցախի համար, որովհետև նախորդ շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանն ու Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից:
«Մենք ճանապարհ ենք բացում Հայաստանի ու Արցախի համար, ճանապարհ ենք բացում պետականությունը պահպանելու համար: Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պիտի ապրի, պիտի ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է լինի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ: Եվ մենք, այո, այդ տարածությունը բացել ենք, մեր նահատակները դրա համար են ընկել, որ հեռանկար բացվի Հայաստանի ու Արցախի համար, որովհետև 1998-ի փաթեթով հայությունը զրկվել էր տարածությունից: Մենք ճանապարհ ենք բացում, որ մեր ժողովրդին, հազար ներողություն, մատաղացու գառան կարգավիճակից դուրս բերենք»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց` Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է, և պետք է Հայաստանին վերադարձվի որոշումներ կայացնելու իր իրավունքը:
«Որովհետև մենք երկիր ենք, ախոռ չենք, մենք քաղաքացի ենք, մատաղացու գառ չենք, որ տարբեր տեղերում որոշեն, թե ոնց և ինչքան մեզ մորթեն և ոնց և ինչքան մեզ ներեն: Մենք պետություն ենք, մենք ինքնիշխան ենք»,-եզրափակեց նա:

Никол Пашинян: “Без Шуши войну невозможно было предотвратить или остановить”
В ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании отчета о выполнении программы правительства с заключительной речью выступил премьер-министр Никол Пашинян. Отметим, что накануне офис третьего президента заявил, что в течение всего периода своего президентства Серж Саргсян не вел переговоры вокруг поэтапного решения проблемы Арцаха. В связи с этим Пашинян отметил, что вчера представил цепь событий, происходивших в 1998-2018 гг.
“Серж Саргсян неслучайно коснулся лишь одного эпизода многочасового обсуждения, заявив, что никогда не вел переговоры вокруг поэтапного урегулирования проблемы НК. На этом дискуссию по данному вопросу, я думаю, можно закончить. Однако я хочу обратить ваше внимание на то, почему Серж Саргсян отреагировал только на этот эпизод. А потому что разъяснением этого эпизода решается один фундаментальный вопрос: смена власти в 1998 году преследовала цель не спасти Карабах, а захватить власть. Вот почему он коснулся только этого эпизода. Потому что только этот эпизод наглядно демонстрирует, что 20-летняя история имела совершенно другой контекст”,- сказал Пашинян.
По его словам, не случайно, что после войны 2020 г. Серж Саргсян, возвращаясь к событиям 2018 года, сказал, что хотел стать премьером ради вопроса Карабаха.
“Легитимность всего определяется вопросом Карабаха. Как он собирался решить карабахску проблему, если 17 апреля 2018 года заявил с этой трибуны, что переговоры зашли в тупик и не внушают оптимизм, что ожидания Азербайджана для нас нереальны и неприемлемы”,- напомнил слова третьего президента Пашинян. Он также сослался на заявление Саргсяна о том, что не следует надеяться на то, что Азербайджан не попытается решить вопрос Карабаха вооруженным путем.
“А это ответ на вопрос о том, кто автор военной ситуации – наша власть или не наша. Войну можно было предотвратить, выполнив упомянутые Сержем Саргсяном нереальные и неприемлемые требования”,- отметил Никол Пашинян.,
По словам премьера, вопрос Шуши лежал на столе переговоров начиная с 1996 года. Пашинян задал риторический вопрос: собирался ли Серж Саргсян сдать Шуши и если не собирался, началась бы война?
“Если б мы хотели сдать Карабах, если бы до конца придерживались оставленной Сержем Саргсяном переговорной логики, то мы бы сдали Карабах. Нам говорят: вы сдали Шуши. Война была за Шуши. Нам говорили: надо было предотвратить. А разве мы не думали о том, чтобы предотвратить? Без Шуши остановить или предотвратить войну было невозможно”,- подчеркнул Никол Пашинян. По словам премьера, вчерашним его выступлением у Армении и Арцаха появилось пространство, тогда как на протяжении всего предыдущего периода переговорного процесса Армения и Арцах были лишены политического и дипломатического пространства.
“Мы открываем дорогу для Армении и Арцаха, открываем дорогу для сохранения государственности. Народ Карабаха должен жить в Карабахе, должен иметь права, свободы, статус. В Карабахе люди должны быть карабахцами, арцахцами, армянами. И мы, да, открыли это пространство. Наши жертвы были ради того, чтобы для Армении и Арцаха открылась перспектива, потому что пакетом 1998 года армянство лишалось пространства. Мы прокладываем дорогу, которая не позволит принести наш народ в жертву”,- заявил Н.Пашинян.
Он подчеркнул, что Армения – суверенная страна, и нужно вернуть Армении ее право принимать решения.
“Мы – страна, а не хлев. Мы – граждане, а не жертвенные агнцы, чтобы в разных местах решали, как и сколько нас резать, как и сколько нам прощать. Мы – государство, мы – суверенны”,- заявил в заключение Никол Пашинян.