Միրզոյան․ «Խաղաղապահները պատգամավորների մուտքը չեն թույլատրել` Արցախը սադրանքներից զերծ պահելու համար»
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների` Արցախ մուտք գործելու արգելքի առնչությամբ Հայաստանի իշխանությունները կապ են հաստատել ՌԴ իշխանությունների հետ: Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին հայտնեց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր պատգամավորները երեկ երեկոյան չէին կարողացել անցնել Աղավնոյի անցակետը և հենց այնտեղ հանդիպում էին կազմակերպել Արցախի Ազգային ժողովի հինգ խմբակցությունների ղեկավարների հետ: Պատգամավորների մուտքն արգելել էին ծառայություն իրականացնող ռուս խաղաղապահները:
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի դարձավ, որ ԱԺ պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ, մենք ձեռնարկել ենք գործողոություններ, կապի մեջ ենք եղել և՛ ԼՂ իշխանություների և՛ ՌԴ իշխանությունների հետ բարձր մակարդակով: Մեզ հավաստիացրել են, որ ԱԺ պատգամավորների մուտքը չի թույլատրվում սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով»,- ասաց Միրզոյանը:
Ըստ ԱԳ նախարարի` այս հարցի շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակորեն արտացոլված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ, ըստ որի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքով շարժի որևէ սահմանափակում նախատեսված չէ:
«ՀՀ քաղաքացիները՝ և այդ թվում պատգամավորները, պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ: Ռուսական կողմից եղել է պարզաբանում, որ սադրանքներ կարող են տեղի ունենալ և այդ սադրանքներից ԼՂ-ն զերծ պահելու համար նրանց մուտքը նպատակահարմար չի դիտվում»,- եզրափակեց Արարատ Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ հարցին անդրադարձել էր նաև վարչապետ Փաշինյանը` ասելով, որ տարակուսած է ռուս խաղաղապահների արգելքից:

А.Мирзоян: “Миротворцы запретили въезд депутатов с целью оградить Арцах от провокаций”
В связи с тем, что депутатам парламента Армении запретили въехать в Арцах, власти РА связались с российскими властями, сообщил во время правительственного часа в Национальном Собрании министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
Напомним, что вчера вечером депутаты оппозиционных фракций парламента Армении не смогли пройти через пропускной пункт в Ахавно и вынуждены были на месте организовать встречу с руководителями пяти фракций Национального Собрания Республики Арцах. Въехать в Арцах депутатам запретили российские миротворцы.
“Как только стало известно о том, что депутаты НС не могут проехать через Лачинский коридор в Нагорный Карабах, мы связались с властями Нагорного Карабаха и Российской Федерации. Нас заверили, что въезд депутатов парламента не был разрешен во избежаний провокаций”,- сообщил Мирзоян.
По словам министра, позиция Армении по данному вопросу отражена в заявлении МИД, согласно которому заявлением от 9 ноября 2020 г. какое-либо ограничение передвижения по Лачинскому коридору не предусмотрено.
“Граждане Армении, в том числе депутаты, должны беспрепятственно приезжать в Нагорный Карабах. С российской стороны было дано разъяснение о том, что с целью ограждения Нагорного Карабаха от возможных провокаций въезд депутатов не был признан целесообразным”,- отметил Арарат Мирзоян.
Напомним, что этот вопрос затронул в парламенте и премьер-министр Никол Пашинян, который выразил недоумение действиями российских миротворцев.