«Չենք բացառում, որ Ադրբեջանը գործընթացն օգտագործի տարածքային պահանջներ ձևակերպելու համար».  Փաշինյանը՝ երկկողմ հանձնաժողովի մասին
«Չենք բացառում, որ Ադրբեջանը կփորձի խաղաղության բանակցությունների գործընթացը հնարավորինս արագ փակուղի մտցնել` դա դարձնելով Հայաստանի և Արցախի դեմ նոր ագրեսիայի, ագրեսիվ գործողությունների առիթ»: Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանը նման միտք հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` Հայաստանը նույն մտահոգություններն ունի նաև դելիմիտացիայի աշխատանքերի կապակցությամբ.
«Չենք բացառում, որ Ադրբեջանն այդ գործընթացն օգտագործի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ձևակերպելու համար` դե յուրե հայտարարելով, որ ոչ մի տարածքային պահանջ էլ չունի: Հասկանալով բոլոր մարտահրավերները՝ եկել ենք այն եզրակացության, որ նույն կետում կանգնելը և գործընթացում որոշակի առաջընթաց չապահովելը ոչ միայն չի նվազեցնում, այլև ավելի է սրում ռիսկերը: Այս է պատճառը, որ նաև դելիմիտացիայի հարցում Բրյուսելում եկել ենք համաձայնության` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել դելիմիտացիայի և սահմանային անվտանգության  հարցերով Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ հանձնաժողով»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա` այդ հարցում Հայաստանի դիրքորոշումն է հիմնվել Հայաստանի տարածքների ճշգրտման համար դե յուրե նշանակություն ունեցող փաստերի և ոչ թե ցանկությունների վրա: Վարչապետը խոսեց բրյուսելյան հանդիպումից, հետո՝ իր հասցեին հնչած քննադատություններից, որ հրաժարվել է զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկից.
«Այս առնչությամբ պետք է ասեմ, որ մի քանի անգամ նախկինում արձանագրել ենք, որ զորքերի հետքաշումը մեր կողմից նախապայման չի եղել: Մենք կարծում ենք, որ դելիմիտացիայի բնականոն գործընթաց հնարավոր է միայն այն սահմանների առնչությամբ, որտեղ անվտանգության որոշակի մակարդակ կա, ինչը, ցավոք, չենք կարող ասել Հայաստան-Ադրբեջան այսօրվա սահմանի մասին»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` հայկական կողմը մտահոգություն ունի, որ դելիմիտացիային զուգահեռ Ադրբեջանը սահմանին ռազմական լարվածություն կպահպանի և Հայաստանի տարածքների նկատմամբ նկրտումներ կիրականացնի: Այս մտահոգությունն, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, ընկալված է միջազգային հանրության կողմից:
«Բայց վտանգավոր մի գծի էինք հասել, երբ զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկը կարող էր ընկալվել որպես իրադրությունը փակուղի մտցնող քաղաքականություն: Մենք ճկունություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն ենք հայտնել և Բրյուսելում ցուցաբերել ենք այդ ճկունությունը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` Բրյուսելում ոչ թե զրոյից պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանագծման աշխատանքների վերաբերյալ, այլ վերջնական հանգրվանի են հասցվել 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Փաշինյանը հավելեց` հիմք է ստեղծվել, որ անհրաժեշտության դեպքում թե' Ռուսաստանի Դաշնությունը, թե' Արևմուտքի գործընկեր երկրներն իրենց տեղեկատվությամբ, փորձառությամբ անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերեն սահմանների դելիմիտացիայի աշխատանքներին:
Վարչապետի ներկայացմամբ` դելիմիտացիայի և սահմանային անվտանգության հարցերով երկկողմ հանձնաժողովն ունենալու է կրկնակի մանդատ:
«Առաջինը՝ բուն դելիմիտացիայի, այսինքն՝ սահմանագծման աշխատանքներն են, երկրորդը՝ սահմանի երկայնքով անվտանգության և կայունության ապահովումը: Սա նշանակում է, որ հանձնաժողովը սահմանային իրավիճակի մոնիտորինգի որոշակի լիազորություն է ունենալու, նաև՝ սահմաններում անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված կոնկրետ առաջարկով հանդես գալու հնարավորություններ: Անհրաժեշտության դեպքում այս գործընթացում հնարավոր կլինի նաև միջազգային փորձագիտական ներուժ ներգրավել: Տեղեկացնեմ նաև, որ հիմա աշխատում ենք հանձնաժողովի ձևաչափի և անհատական կազմի վրա և ամենաուշը ապրիլի 30-ին պետք է փորձենք հանձնաժողովի անհատական կազմը հստակեցնել: Այս ընթացքում մեր համապատասխան պաշտոնյաները պետք է աշխատեն ադրբեջանական կողմի հետ և ընդհանուր հայտարարի հասնեն կազմակերպչական այս հարցում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Мы не исключаем, что Азербайджан может использовать этот процесс для формирования территориальных требований”: Пашинян о двусторонней комиссии
“Мы не исключаем, что Азербайджан попытается как можно быстрее завести процесс мирных переговоров в тупик, создав тем самым повод для новой агрессии против Армении и Арцаха”,- заявил во время обсуждения в Национальном Собрании доклада о ходе выполнения Программы правительства премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, аналогичная обеспокоенность есть у Армении и в связи с работами по делимитации границы.
“Мы не исключаем, что Азербайджан может использовать этот процесс для выдвижения Армении территориальных требований, заявив де-юре, что никаких территориальных претензий не имеет. Осознавая все вызовы, мы пришли к выводу, что топтание на месте и необеспечение определенных подвижек в этом процессе не только не уменьшает, но и увеличивает риски. Вот почему в Брюсселе мы пришли к согласию и в вопросе делимитации: создать до конца апреля двустороннюю армяно-азербайджанскую комиссию по вопросам делимитации и пограничной безопасности”,- сообщил Пашинян.
По его словам, Армения считает необходимым основываться не на желаниях, а на фактах, имеющих де-юре значение для уточнения территорий страны.
Говоря о встрече в Брюсселе и высказанной в его адрес критики в связи с отказом от предложения о зеркальном отвода войск, Пашинян отметил: “Ранее мы несколько раз констатировали, что с нашей стороны предложение об отводе войск не было предусловием. Мы считаем, что естественный процесс делимитации возможен только в отношении тех границ, где есть определенный уровень безопасности, что, к сожалению, нельзя сказать о сегодняшней границе между Арменией и Азербайджаном”.
Армянская сторона, по словам Пашиняна, опасается, что параллельно делимитации Азербайджан сохранит вооруженную напряженность на границе и осуществит притязания в отношении территорий Армении. Эта обеспокоенность воспринимается международной общественностью, отметил премьер.
“Мы дошли до опасной черты, когда предложение о зеркальном отводе войск могло быть воспринято как политика по заведению ситуации в тупик. Мы выразили готовность проявить гибкость, что и сделали в Брюсселе”,- сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что в Брюсселе договоренность о работах по демаркации была достигнута не с нуля. Были окончательно сформулированы договоренности, достигнутые в Сочи 26 ноября 2021 г. Пашинян добавил, что в случае необходимости и Российская Федерация, и западные страны-партнеры своей информацией и опытом окажут содействие работам по делимитации границ.
Двусторонняя комиссия по вопросам делимитации и безопасности границ будет иметь двойной мандат: “Один на проведение работ по делимитации, второй – на обеспечение безопасности и стабильности границы. Это значит, что комиссия будет иметь определенные полномочия на проведение мониторинга ситуации на границе, а также возможность выступать с конкретными предложениями по повышению уровня пограничной безопасности и стабильности. В случае необходимости можно будет использовать и международный экспертный потенциал. Сообщу также, что сейчас мы работаем над форматом и составом комиссии, который попытаемся уточнить до 30 апреля. За это время наши соответствующие должностные лица должны работать с азербайджанской стороной и прийти к общему знаменателю в этом организационном вопросе”,- добавил Н. Пашинян.