Վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցերին և կարևորել տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարությունը։
«Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան կողմին՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու համար և նշել, որ ժողովրդավարության հետագա ամրապնդումը ՀՀ կառավարության որդեգրած քաղաքականությունն է:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էնթոնի Բլինքենն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության աճին: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները ու կարևորել ԱՄՆ-ի հասցեական արձագանքը:
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովումը՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման, տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հնարավորությունների, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող երկխոսության շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին, այդ թվում՝ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակին»,- նշված է Կառավարության ֆեյսբուքյան էջում:

Armenian PM Nikol Pashinyan and U.S. Secretary of State Antony Blinken, by telephone today, discussed strengthening of bilateral cooperation in various spheres.
The two, according to a statement released by Pashinyan’s office, also discussed developments in the South Caucasus and the recent rise in tensions along the Karabakh Line of Contact due to Azerbaijani military actions.
They stressed the importance of ensuring stability and peace in the region, emphasizing the importance of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in this regard.
They exchanged views on the demarcation and delineation of the Armenia-Azerbaijan border, the possibility of unblocking communications in the region, as well as the ongoing dialogue between Armenia and Turkey.
Reference was also made to processes taking place in the international arena, including the situation in Ukraine.
According to U.S. State Department Spokesperson Ned Price, Blinken condemned the Kremlin’s heinous war crimes in Ukraine and highlighted the continued commitment of the U.S. and its partners to hold the Russian Federation and its enablers accountable for the unprovoked and unjustified war against Ukraine.