«Մեկն եմ լինելու այն կանանցից, որը մնալու և պայքարելու է մինչև վերջ». խաղաղ ցույց՝ ի պաշտպանություն Արցախի
Այսօր՝ մարտի 26-ին, «Արցախի կանայք հանուն Արցախի ապագայի» նախաձեռնության ներկայացուցիչների կողմից Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կազմակերպվել է խաղաղ ցույց Արցախի ժողովրդի անվտանգության պահպանման խնդիրը բարձրացնելու, Արցախի Հանրապետության ինքնության ճանաչման նպատակով:
Նախաձեռնող խմբի անդամ Ալյոնա Սարգսյանն ասում է, որ հիմնական նպատակը միջազգային հանրությանը Արցախում տիրող իրավիճակը ներկայացնելն է։
«Ադրբեջանի հայատյաց իշխանությունները խախտել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի բոլոր կետերը և հարձակվել մեր սահմանների վրա։ Մենք ունենք զոհեր, վիրավորներ, ինչպես նաև՝ խաղաղ բնակչության կյանքն է վտանգված։ Եթե այսօր լռենք, վաղը կորցնելու ենք Արցախը։ Ես չեմ ցանկանում, որ Արցախը հայաթափվի։ Մեկն եմ լինելու այն կանանցից, որը մնալու և պայքարելու է մինչև վերջ։ Այս հողի համար հազարավոր զինվորներ են իրենց կյանքը զոհել, մենք նրանց հայրենիք ենք պարտք»,- ասել է նա։
Ելույթն ամբողջությամբ՝
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այս օրերին վճռվում է Արցախի լինելիության հարցը, Ադրբեջանի իշխանությունները հայերի էթնիկ զտման և ոչնչացման ծրագիր են իրագործում։ Արցախը հայաթափելու, մեզ բնաջնջելու վտանգն առավել շոշափելի է դարձել։ Մենք խաղաղություն չենք մուրում ահաբեկիչ Ալիևից, մենք գազամատակարարում չենք ուզում տարածքների դիմաց։
Առաջնագծում մեր տղաները հերոսաբար դիմադրում են, ոմանք նաև՝ զոհվեցին հանուն մեր ապագայի։ Խախտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի հիմնարար կետերը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ահաբեկչական հարձակումներ են գործում մեր սահմանների վրա։ Եվ, ինչպես միշտ, աշխարհը լռում է, սա համամարդկային ողբերգություն է։
Մեզ սպառնում են ցեղասպանել հենց մեր հողում։ Կոչ ենք անում համայն հայությանը համախմբվել, մի բռունցք դառնալ, կանգնել արցախահայության կողքին։ Մեր մարդկային իրավունքները ոտնահարված են, կյանքը՝ վտանգված։ Մենք չենք մոռանում, որ ողջ պատերազմի ընթացքում Հայաստանի ժողովուրդը սատարել է մեզ։
Մենք երախտապարտ ենք ենք ձեզ։ Բայց այսօր պահն օրհասական է, կա՛մ պետք է պայքարենք կա՛մ մեր հայրենիքը, որի համար հազարավոր քաջորդիներ են նահատակվել, պիտի մնա թշնամուն։ Միացե՛ք մեր արդար պահանջին, փրկենք Արցախը հայաթափումից և նոր ցեղասպանությունից։
Գայանե Առուստամյանի ելույթը
Ես սօր դիմումըմ բոլոր մարդկանց, ովքեր ինձ լսում են, կամ էլ հետո կլսեն: Նայեք ձեր ոտքերի տակ այնտեղ, որտեղ դուք ապրում եք։ Այն, հինչ տուք կտեսնաք` դա է ՁԵՐ հողը։
Սա իմ հողըսա, սա մեր հողնա, որովհետև եսըմ ստեղ ապրում, ստեղըն ապրալ իմ պապերը և պապերիս պապերը և ստեղըն ապրելու իմ խոխերքը, իմ թորները, ծոռները, կորները։ Ես սօր դիմումըմ մարդկությանը` տուք կուզեիք վեր ծեզ պատկանող երկիրը ինի մի պետության կազմում, վերը ընդունակա իլյալ Սումգաիթ, Բաքու և Մարաղա կատարելու։
Վերը ծերուկներին աշկերը հանալա և բռնազավթաց Շուշիում հրապարակումը գլխատալ։ Վորի հերոսը Ռամիլ Սաֆարովն է։ Եվ եթե տուք քաղաքակիրթ աշխարհիցըք այլ ոչ թե դժոխքի արարած, տուք ասելուվըք` ՈՉ։ Մունք սօր ստեղ հվաքվալըք որպեսզի հայատյաց, ռասիստ, տեռորիստ ադրբեյջանին ՆՈՐԻՑ ասինք` ՈՉ։

“Я буду одной из тех женщин, которые останутся и будут бороться до конца”: в Степанакерте прошел митинг в защиту Арцаха
Сегодня, 26 марта, представители инициативы “Арцахские женщины во имя будущего Арцаха” организовали на площади Возрождения в Степанакерте мирный митинг, на котором заявили о необходимости обеспечения безопасности народа Арцаха.
Член инициативной группы Алена Саргсян отметила, что основная цель их акции – представить международной общественности ситуацию в Арцахе.
“Арменофобские власти Азербайджана нарушили все пункты соглашения от 9 ноября 2020 года и напали на наши границы. У нас есть жертвы, раненые, под угрозой жизнь мирного населения. Если сегодня мы промолчим, то завтра потеряем Арцах. Я не хочу, чтобы Арцах лишился армянства. Я буду одной из тех женщин, которые останутся и будут бороться до конца. Тысячи солдат отдали свои жизни за эту землю. Мы им должны родину.
Дорогие соотечественники, в эти дни решается вопрос сохранения Арцаха. Власти Азербайджана реализуют программу этнической чистки и уничтожения армян. Угроза исхода из Арцаха армянского населения и его истребления стала более чем осязаемой. Мы не умоляем террориста Алиева о мире, мы не хотим газа в обмен на территории.
Наши парни герочески сопротивляются на передовой, некоторое погибли во имя нашего будущего. Вооруженные силы Азербайджана, нарушив основные положения трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 г., совершили террористическое нападение на наши границы. А мир, как всегда, молчит. Это общечеловеческая трагедия.
Нам на нашей же земле угрожают геноцидом. Мы призываем все армянство  объединиться в единый кулак и встать рядом с армянами Арцаха. Наши человеческие права попраны, наша жизнь под угрозой. Мы не забываем о том, что во время войны народ Армении поддержал нас. Мы благодарны вам.
Но сегодня мы переживаем судьбоносный момент: либо мы должны бороться, либо наша родина, ради которой погибли тысячи наших мужественных сынов, достанется врагу. Присоединяйтесь к нашему справедливому требованию. Спасем Арцах от исхода армянства и нового геноцида!” – сказала в своем выступлении Алена Саргсян.
На митинге выступила и другая участница акции Гаяне Арустамян.
“Сегодня я обращаюсь ко всем людям, которые меня слышат или услышат. Посмотрите себе под ноги там, где вы живете, и вы увидите ВАШУ землю. А это моя земля, это наша земля, потому что я здесь живу. Здесь жили наши дедушки и бабушки, и здесь будут жить мои дети, внуки, правнуки, праправнуки... Сегодня я обращаюсь к людям всего мира: вы бы хотели, чтобы ваша страна входила в состав государства, которое осуществило погромы в Сумгаите, Баку и Мараге, которое выкалывало глаза старикам и отрубало головы в захваченном Шуши, героем которого является Рамиль Сафаров? И если вы принадлежите к цивилизованному миру, а не к стране-исчадию ада, то вы скажете “НЕТ!”. Сегодня мы собрались здесь, чтобы вновь сказать “НЕТ” арменофобскому, расистскому, террористическому государству – Азербайджану.
Мы обращаемся к международной общественности: признайте Арцах, спасите Арцах!”,- сказала в своем выступлении Г. Арустамян.