Աղաջանյան. «Խոսքը շատ կոնկրետ էսկալացիոն գործընթացի մասին է, որի հետ կապված մեր առաջնահերթ հարցերն ուղղված են մեր ռուս գործընկերներին»
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հայտարարում է՝ ռուսական կողմից ակնկալում են պարզաբանում, թե ինչպես են ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անարգել ներխուժել ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող տարածք, ապա շրջանցել նրանց՝ գրավել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը:
«Առաջնագիծ եղել է, բայց կարևոր հանգամանք է պետք արձանագրել, խոսքը գնում է ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության տիրույթում գտնվող տարածքի մասին, և այստեղ մեր հիմնական հարցը, և աշխատանքը տվյալ պարագայում մեր ռուս գործընկերների հետ է: Մենք պետք է հասկանանք՝ ինչ պայմաններում է տեղի ունեցել այս առաջխաղացումը, որովհետև փաստացի այս առաջխաղացման հետևանքով ադրբեջանական ստորաբաժանումները հայտնվել են ռուս խաղաղապահների թիկունքում՝ շրջանցելով նրանց»,- ասաց նա:
Էդուարդ Աղաջանյանն ադրբեջանական սադրանքը որակեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտում, քանի որ ըստ հայտարարության կողմերը պարտավորվում են մնալ զբաղեցրած դիրքերում:
Հայկական կողմը, պատգամավորի խոսքով, ակնկալում է ռուս գործընկերներից ստանալ պատասխան, թե ինչ պայմաներում և ինչի արդյունքում է տեղի ունեցել այս առաջխաղացումը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ամենասեղմ ժամկետում այս խնդիրը կվերացվի և ադրբեջանական ստորաբաժանումները կվերադառնան իրենց ելման դիրքեր, որտեղից որ առաջխաղացումը տեղի է ունեցել: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ այս առաջխաղացմանը հետևել են գիշերը և այսօր կոնկրետ տեղային ռազմական գործողություններ, Ադրբեջանի կողմից կիրառվել են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որքանով տեղեկացված եմ բայրաքթարներ, որոնք խոցել են որոշ ՊԲ դիրքեր: Խոսքը շատ կոնկրետ էսկալացիոն գործընթացի մասին է, որի հետ կապված մեր առաջնահերթ հարցերն ուղղված են մեր ռուս գործընկերներին, որովհետև այն պատասխանատվության գոտին, որտեղ այս գործընթացները տեղի են ունենում, ենթադրում է, որ ռուս խաղաղապահների միջոցով պետք է բացառվեր»,- ասաց Աղաջանյանը:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ չնայած խաղաղապահների առաքելությունն է Արցախում բնակիչների անվտանգությունը երաշխավորել, սակայն արդեն մի քանի անգամ նման միջադեպեր են գրանցվել, քննարկվո՞ւմ է արդյոք այլընտրանքային տարբերակ, որպեսզի արցախահայության անվտանգությունը երաշխավորվի, Աղաջանյանը պատասխանեց.
«Ձեր գնահատականը, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն սադրանքներ է իրականացնում, ու ռուս խաղաղապահների ներկայությունն ըստ էության որևէ ազդեցություն գործնականում չի ունենում, տպավորություն ունեմ, առնվազն, սոցցանցներին հետևելով, որ այս մտայնությունը առկա է մեր հանրության բավականին լայն շերտերի համար: Կարծում եմ՝ կան հարցադրումներ նաև առ այն, որ արդյոք հնարավոր է, որ սա տեղի է ունենում ադրբեջանցիների ու խաղաղապահների միջև որոշակի պայմանավորվածությունների արդյունքում: Ես անձամբ չէի ուզենա այդպես կարծել և որևէ հիմք ու ցանկություն չունեմ այդ ուղղությամբ մտածել, բայց կարծում եմ՝ սա ևս մի խնդիր է, որը պետք է փարատվի մեր ռուս գործընկերների կողմից կոնկրետ գործողության գործադրման արդյունքում»:
Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային մեխանիզմներին Էդուարդ Աղաջանյան ընդգծեց՝ ըստ հայկական կողմի՝ ռուս գործընկերների հետ համագործակցությունը սպառված չէ, և գործնականում աշխատանքները շարունակվում են: Աղաջանյանը հիշեցրեց՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարների՝ երեկ կայացած հեռախոսազրույցը՝ ասելով, որ կողմերը մշտապես հաղորդակցվում են միմյանց հետ:
«Ես որպես պատգամավոր և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ ակնկալում եմ քաղաքական արդյունք և կոնկրետ գործնական արդյունք, որով կարձանագրվի ռուս խաղաղապահների մանդատի իրացումը գործնականում և որով այսուհետ կբացառվի վերջիններիս պատասխանատվության ներքո տարածքում նմանտիպ սադրանքները»,- ասաց նա:
Աղաջանյանը հիշեցրեց, որ մինչ այս պահը ռուսական կողմը որևէ պաշտոնական պարզաբանմամբ հանդես չի եկել: Հայաստանն ակնկալում է, որ պաշտոնական արձագանքը կլինի խնդիրը լուծելուց հետո, և ադրբեջանական զինված ուժերը կվերադառնան այն ելակետերը, որտեղից սկսվել է այս գործընթացը:
«Մեզ համար, անկեղծ ասած, հարցը հետևյալն է՝ արդյոք ռուսական կողմը պահանջում է ադրբեջանական կողմից վերադառնալ ելման կետեր, թե ոչ, սա թերևս ամենակարևոր հարցն է: Հայկական կողմի շահերից է բխում, որ ռուս խաղաղապահներն ապահովեն արցախահայության անվտանգությունը և թույլ չտան նմանատիպ սադրանքներ»,- ասաց նա:

Э.Агаджанян: “Речь идет об очень конкретном эскалационном процессе, вопросы по которому адресованы в первую очередь нашим российским партнерам”
Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Эдуард Агаджанян на встрече с журналистами заявил, что они ждут от российской стороны объяснений относительно того, как азербайджанским подразделениям удалось беспрепятственно вторгнуться на территорию, находящуюся в зоне контроля российских миротворцев, а затем в обход им захватить село Парух Аскеранского района и сопредельные с ним позиции.
“Необходимо зафиксировать важное обстоятельство: речь идет о территории, находящейся в зоне ответственности российских миротворцев. И в этой связи наш основной вопрос и наша работа связаны с российскими партнерами. Мы должны понять, в каких условиях произошло это продвижение, вследствие которого азербайджанские подразделения, обойдя российских миротворцев, фактически оказались у них в тылу”,- отметил депутат.
Азербайджанскую провокацию Эдуард Агаджанян квалифицировал как нарушение положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., согласно которому стороны должны оставаться на занятых ими позициях.
“Мы ожидаем, что эта проблема будет устранена в самые сжатые сроки, и азербайджанские подразделения вернутся на свои исходные позиции, с которых начали продвижение. Хочу сообщить, что за этим продвижением ночью и сегодня последовали локальные военные действия. Азербайджан применил также беспилотники, насколько мне известно, типа “Байрактар”, которые нанесли удары по некоторым позициям Армии обороны. Речь идет о конкретном эскалационном процессе, по поводу которого наши вопросы адресованы в первую очередь российским партнерам. Потому что это та зона ответственности, в которой подобные действия должны быть исключены российскими миротворцами”,- подчеркнул депутат.
Отвечая на вопрос журналиста, рассматривается ли альтернативный вариант обеспечения безопасности армянства Арцаха, учитывая тот факт, что, несмотря на миссию российских миротворцев обеспечивать безопасность арцахцев, уже произошло несколько подобных инцидентов, председатель парламентской комиссии сказал: “От Вашего замечания о том, что присутствие российских миротворцев практически не оказывает воздействия на Азербайджан, который последовательно осуществляет провокации, у меня складывается впечатление, что такого мнения, судя по социальным сетям, придерживаются широкие слои нашей общественности. На мой взгляд, звучит также вопрос о том, возможно ли, что это происходит в результате определенной договоренности между азербайджанцами и миротворцами. Лично мне не хотелось бы так думать, да у меня и нет каких-либо оснований и желания думать в этом направлении. Но я считаю, что это опасение тоже должно быть рассеяно конкретными действиями наших российских партнеров”.
Касаясь альтернативных механизмов, Э.Агаджанян подчеркнул, что армянская сторона не считает сотрудничество с российскими партнерами исчерпанным, практическая работа продолжается. Он напомнил о состоявшейся вчера телефонной беседе министров обороны Армении и РФ, отметив, что стороны постоянно поддерживают связь.
“Я как депутат и председатель комиссии по внешним отношениям ожидаю и политического, и практического результата, который подтвердит реализацию на практике мандата российских миротворцев и исключит впредь подобные провокации на территории, находящейся в зоне их ответственности”,- сказал Э.Агаджанян.
По его словам, российская сторона пока не выступила с какими-либо официальными разъяснениями. Армения ожидает, что после решения проблемы последует официальная реакция, и азербайджанские вооруженные силы вернутся на свои исходные позиции.
“Для нас вопрос состоит в следующем: требует ли российская сторона от азербайджанской стороны вернуться на исходные позиции или нет? Это, пожалуй, самый главный вопрос. В интересах армянской стороны, чтобы российские миротворцы обеспечивали безопасность армянства Арцаха и не позволяли подобных провокаций”,- подчеркнул Эдуард Агаджанян.