«Պիտի պայքարենք մեր հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար». խաղաղ հավաք Ստեփանակերտում
Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի «Արեւիկ» մանկական բժշկական կենտրոնի մոտ այսօր` մարտի 24-ին խաղաղ հավաք է տեղի ունեցել` իբրեւ բողոքի նշան Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի։
«Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում Արցախում, կարելի է միայն հումանիտար աղետ անվանել։ Ադրբեջանի կողմից գազի մատակարարման խափանումը աննախադեպ ցուրտ եղանակային պայմաններում ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչություն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ։
Եթե ոչ մենք, սովորական քաղաքացիներս, ապա ո՞վ մեր փոխարեն կհասցնի աշխարհին, թե ինչպես են Ադրբեջանի իշխանությունները ահաբեկում Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ էթնիկ բնաջնջման ենթարկելու նպատակով։
Այո՛, մենք պիտի պայքարենք մեր հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար բոլոր հնարավոր միջոցներով, և այս պահին մեր ձայնը լսելի դարձնելու լավագույն միջոցը խաղաղ հավաք կազմակերպելն է: Ցույց տանք ամբողջ աշխարհին, որ մենք կանք եւ ուզում ենք խաղաղություն մեր հայրենիքում՝ մեր երեխաների համար»,-նշված էր հավաքի մասին նախօրեին տարածված հաղորդագրության մեջ։

“Мы должны бороться за право жить на своей родине”: в Степанакерте прошел митинг протеста
Сегодня, 24 марта, перед зданием детского медцентра “Аревик” в столице Арцаха Степанакерте прошел митинг протеста против создавшегося в Арцахе гуманитарного кризиса.
“То, что сейчас происходит в Арцахе, можно назвать гуманитарной катастрофой. Прекращение Азербайджаном подачи газа в беспрецедентно холодных погодных условиях не что иное, как террор против мирного населения Арцаха.
Если не мы, обычные граждане, то кто донесет до мира информацию о том, как власти Азербайджана терроризируют мирное население Арцаха с целью его этнического уничтожения.
Да, мы всеми возможными средствами должны бороться за право жить на нашей родине. И сегодня наилучшим способом заявить об этом является организация мирного митинга. Мы хотим сказать всему миру, что мы есть, и мы хотим для наших детей мира на нашей родине”,- говорится в распространенном накануне заявлении о проведении мирной акции в Степанакерте.