Բագրատաշեն. մարդիկ դժգոհում են կուտակումներից, անցակետի պետը խորհուրդ է տալիս ամեն ինչ մեր արշինով չափել
Վրաստանից պտուղ-բանջարեղեն և այլ ապրանքներ տեղափոխող ալավերդցի առևտրականները բողոքում են հայ-վրացական սահմանի Բագրատաշենի անցակետում հատկապես շաբաթ և կիրակի օրերին կուտակումներից:
Ալավերդցի Անահիտ Մաթոսյանն ասում է, որ հայ-վրացական սահմանը հատելիս նախորդ կիրակի Բագրատաշենի անցակետում մեքենայում սպասել է ժամը 17:00-ից մինչև 21:00-ն: Ալավերդցի առևտրականներն ասում են, որ վրացական կողմում, ի տարբերություն Բագրատաշենի մաքսային անցակետի, մաքսային ձևակերպումներն արվում են շատ արագ՝ րոպեների ընթացքում:
«Հետքը» Բագրատաշենի մաքսային անցակետի ղեկավարներից փորձեց պարզել կուտակումների պատճառները: Մայիսի 6-ին մաքսատան մուտքն ազատ էր ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար, սակայն լրագրողիս առջև մաքսավորներն այն փակեցին:
Երկար համոզելուց հետ մաքսավորներն ինձ ուղեկցեցին անցակետի պետ Կարեն Գրիգորյանի մոտ: Լսելով հարցը, թե ինչո՞ւ են ուղևորներն ու առևտրականները դժգոհում մաքսատանը կուտակումներից, մաքսային անցակետի պետը խորհուրդ տվեց բացատրել ժողովրդին, որ «շատ բաներ մեզ մոտ շատ լավ են, վրացիների մոտ լավ չեն, և հերիք է համեմատվեք»:
«Եկեք մենք մեր արշինով մեզ չափենք ու նայենք ամեն ինչ մեր արշինով,- ասաց Կարեն Գրիգորյանը:- Եթե դուք հետևում եք թերթերին կամ հեռուստատեսությանը, կամ էդ նույն ժողովուրդը, մենք մեծ պրոյեկտ ենք կազմել մեր սահմանները սարքելու համար»:
Կարեն Գրիգորյանի խոսքով՝ անցակետի պրոյեկտի իրականացումը մեծ գումարների հետ է կապված: «Որը որ սարքեցինք, Վրաստանը 50 տարի չի կարողանալու տենց բան սարքի: Տենանք՝ հլա էն ժամանակ ինչ են ասելու»,- ասաց Բագրատաշենի գլխավոր մաքսավորը:
Այնուամենայնիվ, Կարեն Գրիգորյանը չժխտեց, որ իր տնօրինությամբ գործող մաքսային անցակետում ուղևորների և ավտոմեքենաների մեծ կուտակումներ են լինում:
«Իհարկե լինում են: Ոնց կարող է չլինել: Հետո էդ կուտակումները մաքսայինների խնդիրը չի: Սովորել եք տամոժնի ասել, դա տամոժնին չի, դա սահմանապահների խնդիրն ա: Էնտեղից 10 գծով բաց են թողնում, էստեղից մի գծով ընդունում են: Եթե սենց մեծ տրուբայով ջուրը բաց թողան, բարակ տրուբայով մտցնեն, Ձեր կարծիքով կուտակումներ կլինե՞ն, թե՞ ոչ»,- ասաց Կարեն Գրիգորյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նոր մաքսատան շինարարությունը կսկսվի, երբ ֆինանսավորում լինի: «Այդ ժամանակ, թող հլա տեսնենք՝ ժողովուրդն ինչ է ասում»,- հավելեց նա:
Անցակետի դարպասներից 70 կիլոգրամ կաղամբով պարկը շալակին դուրս եկող մի առևտրական «Հետքին» ասաց. «Մինչև կոպեկ չես տալիս, թողում չեն անցնես: Հիմա ինձանից 1000 դրամ վերցրին: 70 կգ կաղամբի համար»:
Հարցին, թե 1000 դրամը վերցնելիս մաքսավորները իրեն կտրոն տվե՞լ են, թե ոչ, առևտրականը պատասխանեց. «Ես շատ գիտեմ»: Նա խուսափեց հայտնել իր ազգանունը:
Ես հատեցի հայ-վրացական սահմանը և հայտնվեցի վրացական մաքսատանը: Այնտեղ ամեն ինչ խաղաղ ու հանգիստ էր: Ներկայացա վրացի մի մաքսավորի: Նա պատրաստակամություն հայտնեց լրագրողիս աջակցելու: Ես վերադարձա Բագրատաշենի անցակետ:
Սահմանային կամրջի վրա կանգնած 50-ից ավելի ավտոմեքենա Բագրատաշենի մաքսային անցակետում սպասում էր իր մաքսային փաստաթղթերի ձևակերպմանը:

Bagratashen is the northern Armenian border crossing into Georgia. Residents of Alaverdi who take agricultural and other goods into Georgia to trade have constantly complained of the long lines that await them, especially on the weekends.
Alaverdi resident Anahit Matosyan told me that last Sunday she had to wait on the Armenian side of the border from 5pm to 9pm before getting across.
All the Armenians I met there said that once they reach Georgian customs, they are processed and away in a matter of minutes.
Hetq tried to talk to Armenian customs officials about the long lines. Despite the fact that the Armenian customs house was open to all RA citizens on May 6, when I visited the border crossing, the door was shut in my face.
After a long bout of cajoling with Armenian officials, I was directed to the office of Karen Grigoryan, the head honcho at the border crossing.
He appeared highly defensive when I asked about the long wait on the Armenian side.
“Look, we do many things well on our side that the Georgians do poorly. Stop comparing us to them,” was Grigoryan’s answer.
He then went into a spiel about how the government had drafted an extensive program to improve conditions at Armenia’s border crossings.
The border official assured me that the government would be ploughing huge amounts of money into the program.
“Let’s see what the Georgians will say after we finish the program,” he boasted.
He had to concede, however, that long lines of cars and passengers have plagued the border crossing under his supervision.
“Sure, such problems exist. It’s natural. But the back-ups aren’t a problem of customs. It’s due to the border guards. They let 10 lanes of people through that are channelled into just one lane. It’s like opening a water valve into a big pipe that narrows down. Don’t you think that will create back-ups?”
A trader carrying a 70 kilo bag of cabbages on his shoulder told Hetq, “You have to pay them something or else you can’t get through. I had to shell out 1,000 AMD for this load.”
When I asked the man if customs had given him a receipt for the 1,000 AMD, he replied, “What do I know?” He didn’t want to give his name.
I crossed over into Georgia and made my way to customs. All was organized and calm. A Georgian customs official expressed his willingness to help this reporter in whatever way possible. I then returned to the Bagratashen crossing.
There were around 50 cars on the Armenian side of the bridge waiting for their customs documents to be processed.