Ադրբեջանը գիշերը խախտել է հրադադարը, ականներ նետել Խրամորթ, Փարուխ և Խանապատ գյուղերի ուղղությամբ
Մարտի 12-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ապատեղեկատվություն է տարածել, պնդելով, թե իբր Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել ադրբեջանական մարտական դիրքերի ուղղությամբ։
Սակայն Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ մարտի 11-ին, ողջ օրվա ընթացքում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումներն են պարբերաբար խախտել հրադադարը` ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ, Փարուխ և Խանապատ գյուղերի ուղղությամբ ականանետերից արձակելով ընդհանուր առմամբ՝ 27 հատ ական:
Մարտի 11-ի լույս 12֊ի գիշերը, տարբեր ուղղություններով, ադրբեջանական կողմը հրադադարը խախտել է հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ։

Азербайджан нарушил ночью режим прекращения огня, обстреляв из миномета села Храморт, Парух и Ханапат
12 марта министерство обороны Азербайджана распространило дезинформацию о том, что якобы подразделения Армии обороны Арцаха открыли огонь из стрелкового оружия по азербайджанским боевым позициям.
Между тем пресс-служба МО Арцаха сообщила, что в течение всего дня 11 марта подразделения вооруженных сил Азербайджана периодически нарушали режим прекращения огня, выпустив из миномета в общей сложности 27 снарядов в направлении сёл Храморт, Парух и Ханапат Аскеранского района Республики Арцах.
В ночь с 11 на 12 марта азербайджаская сторона с применением стрелкового оружия нарушила режим прекращения огня на разных направлениях.