Կառավարության ստեղծած ընկերության ղեկավար կազմը հայտարարագիր չի ներկայացնում
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2019թ.-ին Կառավարության կողմից: Այն ստեղծվել է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, արտահանման աճի խթանման և Հայաստանում լայնածավալ նախագծերում ներդրումները համաֆինանսավորելու նպատակով: Թեև ֆոնդը ստեղծվել է Կառավարության կողմից, սակայն ոչ վերջինիս տնօրենների խորհրդի անդամները, ոչ աշխատակազմը գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրեր չեն ներկայացնում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով: Օրենքով նրանց պաշտոններն ընդգրկված չեն հայտարարագիր ներկայացնող պաշտոնյաների ցանկում:
«Ֆոնդի ղեկավար անդամներից երկուսի անունները կան «Պանդորայի փաստաթղթերում» (Pandora Papers): Քանի որ բյուջեից մեծ փողեր են ներգրավված ֆոնդի ծրագրերում, այնտեղի աշխատակիցները պետք է հայտարարագրեր ներկայացնեն»,- ասում է «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը:
Ֆոնդը ղեկավարում է տնօրենների խորհուրդը, որի նախագահը նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն է: Տնօրենների խորհրդի անդամներ են արտերկրում գործունեություն ծավալող գործիչներ՝ Իսիդորա Լուչիոլան, Դոմինիկ Դը Վիլպենը, Խալեդ Հելիոուին, որը նաև ֆոնդի ներդրումային հանձնաժողովի նախագահն է, Մայքլ Թոմփսոնը և դարձյալ արտերկրում գործունեություն ծավալող «First Manhattan Co» ընկերության գործադիր տնօրեն Աննա Բաղդասարյանը:
Որպեսզի պարզ լինի, թե Ֆոնդն ինչ ներգրավվածություն ունի Հայաստանի տնտեսության մեջ և ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ, բերենք մեկ օրինակ: 2021թ. հուլիսի 14-ին Ֆոնդը և «Էյր Արաբիա» ընկերությունը ստորագրեցին հայկական նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագիր։ Ըստ այդ համաձայնագրի՝ ստեղծվել է համատեղ ուղևորափոխադրող ավիաընկերություն՝ «Ֆլայ Արնա» (Fly Arna), որի բազան «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանն է։
«Ֆլայ Արնա Հայաստանի ազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը հունվարի 21-ին հայտարարել է տնօրենների խորհրդի անդամների և նախագահի նշանակման մասին։ Ըստ այդմ, Ֆոնդի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, գործառնական տնօրեն Էդուարդ Մկրտչյանը նշանակվել են ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամներ: Դավիթ Փափազյանը նաև «Ֆլայ Արնայի» խորհրդի նախագահն է:
Ֆոնդը ներդրումների հարցում ունի նաև ֆինանսական դերակատարում: Մասնավորապես, ներդրողներին առաջարկում է մի քանի մոդել, որոնցից մեկը համաներդրման մոդելն է: Որպես համաներդրող՝ Ֆոնդը կիսում է ներդրումային ռիսկը և հանձնառություն է ստանձնում՝ հասնելու ավելի բարձր արդյունքի։
Ֆոնդի պաշտոնական կայքէջի համաձայն՝ այն խստորեն հետևում է լավ կառավարման և թափանցիկության սկզբունքներին:
«Մենք գտնվում ենք համաշխարհային մակարդակի տնօրենների խորհրդի և ներդրումների հանձնաժողովի կազմման գործընթացում, ինչը մեզ թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել մեր ղեկավարության փորձառությունից»,- նշված է կայքէջում:
Սակայն, հաշվի առնելով հենց բիզնես շահերը, ներդրումների ոլորտում թափանցիկությունը, Հայաստանի հանրությունը չգիտի, թե Ֆոնդի աշխատակազմն ինչ շահեր ունի, որքանով են նրանց ներդրումային ծրագրերը թափանցիկ, ինչ կապեր ունեն ներդրողների հետ և այլն: Սա անհրաժեշտ է իմանալ, քանի որ Ֆոնդը ցանկացած բիզնես ծրագրի մասնակցում է պետության անունից:
Տեսականորեն չի բացառվում, որ Ֆոնդի միջոցով ներդրում իրականացնող ընկերություններից մեկը կապեր ունենա տնօրենների խորհրդի անդամներից որևէ մեկի հետ, այդ հանգամանքն էլ օգտագործելով՝ շահեկան վիճակում հայտնվի Հայաստանում: Շահերի առկայության մասին հանրությունը կարող է իմանալ միայն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացվող շահերի հայտարարագրից, ինչը, սակայն, չի իրականացվում:
Ներդրումների ոլորտում մեծ է նաև կոռուպցիայի ռիսկը: Ներդրողները շահագրգռված են հայտնվելու նոր շուկաներում: Այդ հարցում Ֆոնդի տնօրենների խորհրդի անդամներն ու աշխատակազմը կարող են մեծ դերակատարում ունենալ՝ ինչ-ինչ շահագրգռվածությունից ելնելով:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքը սահմանում է հայտարարատու անձանց շրջանակը, որոնց մեջ չեն մտնում «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի անդամներն ու աշխատակազմի ներկայացուցիչները:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ֆոնդը ստեղծվել է Կառավարության կողմից և հանդես է գալիս պետության անունից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գրավոր հարցում էինք ուղարկել՝ պարզելու, թե ինչու «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի ղեկավար կազմը հայտարարագրեր չի ներկայացնում: «Եթե վերը նշված պաշտոնյաների կողմից հայտարարագիր չներկայացնելը օրենսդրական բացի հետևանք է, ապա Կառավարությունն ի՞նչ քայլեր է իրականացնում այդ ուղղությամբ»,- հարցրել էինք վարչապետին:
Վարչապետի աշխատակազմից նախ գրավոր հայտնել են, թե օրենքով ովքեր են պարտավոր հայտարարագրեր ներկայացնել:
«Փաստացի Ձեր նշած «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲ ընկերության պաշտոնները օրենքով սահմանված հայտարարատու պաշտոններ չեն համարվում: Հայտարարատու պաշտոնները սահմանվել են՝ ելնելով պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակից և կոռուպցիոն ռիսկերից: Այս հիմքով պաշտոնների ցանկն աստիճանաբար ընդլայնվում է»,- նշված է վարչապետի աշխատակազմի պատասխանում:
Պաշտոնյաների համար նախատեսված հայտարարագիր լրացնելու պահանջի նպատակներից մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է: Հետևաբար, «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի տնօրենների խորհրդի և աշխատակազմի ներկայացուցիչների կողմից հայտարարագրեր չներկայացնելը որքանո՞վ է համապատասխանում նշված նպատակին: Այս հարցին կառավարությունը փաստացի չի պատասխանել:
Նույն հարցադրումներն ուղղել էինք նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով: Նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը նշել է, որ կառավարության ստեղծած ՓԲԸ-ն, որպիսին հանդիսանում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ը, հանրային իշխանության մարմին չէ: Իսկ վերջինիս տնօրենների խորհրդի անդամները և աշխատակազմի ներկայացուցիչները չեն հանդիսանում հանրային պաշտոն կամ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձիք: Մինչդեռ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը տարածվում է հանրային իշխանության մարմինների վրա, ինչպես նաև հանրային պաշտոններ և հանրային ծառայություններ զբաղեցնող անձանց վրա:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահը նույնպես նշել է, որ հայտարարատու պաշտոնները սահմանվել են՝ ելնելով պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակից և կոռուպցիոն ռիսկերից: Այս հիմքով պաշտոնների ցանկն աստիճանաբար ընդլայնվում է:
«Ուստի, հիմք ընդունելով նաև Ձեր գրությունը, Հանձնաժողովը կարող է նախաձեռնել քննարկումներ հայտարարատու պաշտոնատար անձանց ցանկի ընդլայնման վերաբերյալ՝ դիտարկելով նաև Ձեր մատնանշած և նման կարգավիճակ ունեցող կազմակերպությունների պաշտոնները»,-հայտնում է հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:

Руководящий состав созданного правительством ЗАО не представляет декларации
ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” был основан правительством в 2019 году. Он создан с целью привлечения иностранных инвестиций, стимулирования роста экспорта и софинансирования инвестиций в осуществляемые в Армении широкомасштабные проекты. И хотя Фонд создан правительством, члены его совета директоров не представляют декларации об имуществе и доходах в Комиссию по предупреждению коррупции. По закону их должности не включены в список должностных лиц, обязанных декларировать свои доходы.
В “Документах Пандоры” (Pandora Papers) можно встретить имена двух членов руководящего органа Фонда. “Поскольку для осуществления проектов ЗАО привлечены крупные денежные средства, то его сотрудники обязаны представлять декларации”,- считает главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян.
Фондом руководит совет директоров, который возглавляет бывший вице-премьер Армении Тигран Авинян. В состав совета входят лица, развертывающие деятельность за рубежом.
Чтобы представить степень вовлеченности Фонда в экономику Армению, приведем один пример. 14 июля 2021 года Фонд и авиакомпания “Эйр Арабия” подписали соглашение о создании новой армянской национальной авиакомпании. На основании этого документа была создана осуществляющая пассажироперевозки совместная авиакомпания “Флай Арна” (Fly Arna), которая базируется в международном аэропорту “Звартноц”.
21 января компания “Национальные авиалинии Армении “Флай Арна” заявила о назначении членов и председателя совета директоров. Членами совета стали исполнительный директор Фонда Давид Папазян и функциональный руководитель Эдуард Мкртчян. Д.Папазян является также председателем совета “Флай Арна”.
Фонд занимается также финансовыми вопросами. В частности, предлагает инвесторам несколько моделей, одна из которых соинвестиционная. Кроме того, Фонд как соинвестор разделяет инвестиционные риски и берет на себя обязательство добиться более высоких результатов.
На официальном сайте ЗАО размещена информация о том, что Фонд строго следует принципам успешного управления и прозрачности.
“Мы находимся в процессе формирования соответствующего мировому уровню совета директоров и комиссии по инвестициям, что позволит нам полноценно использовать опыт нашего руководства”,- отмечается на сайте.
Между тем общественность Армении, не знает, какие интересы преследует администрация Фонда, насколько прозрачны его инвестиционные программы, какие имеются связи с инвесторами. Это необходимо знать, поскольку в любом бизнес-проекте Фонд участвует от имени государства.
Теоретически не исключено, что одна из инвестирующих компаний посредством Фонда может быть связана с кем-либо из членов совета директоров и использовать данное обстоятельство для получения в Армении собственной выгоды. О наличии интересов общественность может узнавать только из деклараций, представляемых в Комиссию по предупреждению коррупции, что, однако, не делается.
В инвестиционной сфере есть и коррупционные риски. Инвесторы заинтересованы в новых рынках, и в этом вопросе члены совета директоров и администрация Фонда, исходя из той или иной заинтересованности, могут играть заметную роль.
С учетом того, что Фонд был создан правительством и выступает от имени государства, мы направили премьер-министру Николу Пашиняну запрос с целью выяснить, почему руководящий состав ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” не представляет декларации и какие шаги предпринимает правительство в этом направлении.
В ответе администрации главы правительства сообщалось, кто обязан представлять декларации. Из приведенного списка следует, что должностные лица Фонда не обязаны декларировать свои доходы и имущество.
В запросе мы отметили, что одной из целей представления деклараций должностными лицами является борьба с коррупцией. В связи с этим был задан вопрос: в какой мере вытекает из указанной цели непредставление деклараций советом директоров и представителями администрации Фонда? На этот вопрос правительство фактически не ответило.
С аналогичным запросом мы обратились и в Комиссию по предупреждению коррупции. Ее председатель Айкуи Арутюнян отметила, что созданное правительством ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” не является органом общественной власти, а члены совета директоров и представители администрации Фонда не занимают общественные должности или должности общественной службы. Между тем закон РА “Об общественной службе” распространяется на органы общественной власти, а также на лиц, занимающих общественные должности и должности общественной службы. Вместе с тем председатель Комиссии отметила, что с учетом возможных коррупционных рисков список должностных лиц, обязанных представлять декларации о доходах и имуществе, постепенно расширяется.
“Основываясь на Вашей записке, Комиссия может инициировать обсуждения по вопросу расширения списка должностных лиц, обязанных представлять декларации об имуществе и доходах”,- говорилось в ответе председателя Комиссии Айкуи Арутюнян.