Մարիամ Գաբոյանն այլեւս գլխավոր նոտարը չէ
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը կառուցվածքային լայն բարեփոխումներ է սկսել նախարարությունում: Մեր տեղեկություններով՝ արդեն լուծարվել է նախարարության նոտարիատի բաժինը: Դեռ պարզ չէ՝ բաժնի պետ, վաստակավոր իրավաբան Մարիամ Գաբոյանին ընդհանրապես աշխատանքից կազատե՞ն, թե՞ կտեղափոխեն այլ աշխատանքի: Սակայն հայտնի է, որ այլեւս գլխավոր նոտարի պաշտոն չի լինելու:
«Հետքի» տեղեկություններով՝ անվանափոխվելու է նաեւ նախարարության եվրոինտեգրման վարչությունը: Հնարավոր է նաեւ անվանափոխված վարչության լիազորություններն ընդլայնվեն եւ ավելանան նոր գործառույթներ:
Նախարարության կազմում ստեղծվելու է նաեւ տեսչություն: Առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ անուն կունենա տեսչությունը, սակայն մեզ հայտնի է, որ տեսչության կազմում գործող բաժինները վերահսկողական լիազորություններ են ունենալու:
Բաժիններից մեկը վերահսկելու է ազատազրկման եւ կալանավայրերի, ինչպես նաեւ ԴԱՀԿ-ի աշխատանքները: Մեկ այլ բաժին էլ հսկողություն է իրականացնելու նոտարների եւ ՔԿԱԳ մարմինների գործունեության նկատմամբ:
Կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում արդարադատության նախարարությունում հնարավոր է՝ փակվեն բաժիններ եւ ստեղծվեն նորերը:

Мариам Габоян уже не главный нотариус
Министр юстиции РА Грайр Товмасян приступил к осуществлению широких структурных реформ в Минюсте. По нашим сведениям, расформирован нотариальный отдел МЮ. Что касается начальника отдела, заслуженного юриста Мариам Габоян, то пока неизвестно, будет она освобождена от работы вообще или переведена на другую работу. На данный момент достоверно известно лишь о том, что должность главного нотариуса упразднена.
"Hetq"-у стало известно, что изменится название управления по евроинтеграции МЮ, кроме того предполагается расширение его полномочий и функций.
В составе Минюста будет создана новая инспекция. Пока неизвестно, как она будет называться, однако, по имеющимся сведениям, действующие в составе новой инспекции отделы будут наделены контрольными полномочиями. В частности, один из отделов будет контролировать пенитенциарные учреждения, а также работу Службы принудительного исполнения судебных актов.
В результате структурных изменений в Министерстве юстиции могут быть расформированы прежние отделы и созданы новые.