Ռուսաստանին դատապարտող բանաձևին Մարիա Կարապետյանը կողմ չի քվեարկել
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի նիստում ռուս-ուկրաինական հարաբերությունների առնչությամբ ընդունվել է բանաձև, որին հայկական պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը կողմ չի քվեարկել:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատգամավորը՝ արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք ճի՞շտ են տեղեկությունները, որ հակառուսական բանաձև է քննարկվել:
Հնչող տարբեր հարցերին Կարապետյանն այդպես էլ հստակ պատասխան չտվեց, թե ինչ բովանդակություն է ունեցել բանաձևը:
Թե ինչու է նման բանաձև ընդունվել հենց Երևանում Մարիա Կարապետյանն ասաց, որ Եվրանեսթում ներկայացվում են ԵՄ և արևելյան գործընկերության անդամ երկրները՝ Մոլդովա, Ուկրաինա, Բելառուս (սառեցրել է անդամակցությունը) և Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան: Պատգամավորի խոսքով՝ օրակարգը ձևավորում է բոլոր երկրների քարտուղարությունը:
«Այն օրակարգը, որը բերվել է, տիպիկ է Եվրանեսթի քննարկման թեմաների տեսանկյունից, առանձին դիտավորություն բացի աշխարհաքաղաքական իրողություններից, որում ապրում ենք, անհրաժեշտ չէ փնտրել»,- ասաց Մարիա Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով՝ բանաձևի բովանդակությունն այսօր կխմբագրվի և կհրապարակվի:
Իշխանական պատգամավորն այդպես էլ չմանրամասնեց տեքստի բովանդակությունը՝ ասելով, որ քանի որ կողմ չի քվեարկել, ձեռնպահ է քվեարկել, ուստի նպատակահարմար չի համարում մեկնաբանել:
Հայկական պատվիրակության անդամ, ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն ասաց, որ հայտնի բանաձևի տեքստը դատապարտում է ՌԴ-ին՝ «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու համար»:
Նշենք, որ հայկական պատվիրակության կազմից Բյուրոյի անդամ է միայն պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը, հետևաբար միայն նա կարող է մասնակցել բանաձևի քվեարկությանը:
Նախօրեին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ որոշել է ճանաչել Լուգանսկի և Դոնեցկի ինքնահռչակ հանրապետությունների անկախությունը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արձագանքեց՝ ոչնչից և ոչ մեկից չեն վախենում. ոչինչ և ոչ մեկին չեն տա։

М.Карапетян не проголосовала за осуждающую РФ резолюцию
На проходящем в Ереване заседании бюро Парламентской Ассамблеи “Евронест” принята резолюция по вопросу российско-украинских отношений, за которую не проголосовала руководитель армянской делегации Мария Карапетян.
Об этом депутат сообщила, отвечая на вопрос журналиста, действительно ли на заседании обсуждалась антироссийская резолюция.
Отметим, что Карапетян так и не дала конкретного ответа на вопрос о конкретном содержании этого документа.
Говоря о том, почему резолюция принята именно в Ереване, депутат сказала, что в “Евронесте” представлены страны Евросоюза и Восточного партнерства – Молдова, Украина, Беларусь (эта страна заморозила членство), Армения, Грузия, Азербайджан. Повестку формирует секретариат всех стран.
“Повестка, которая была представлена, типична с точки зрения обсуждаемых “Евронестом” тем, и никакого умысла, кроме геополитических реалий, в которых мы живем, не следует искать”,- отметила Мария Карапетян.
Властный депутат так и не представила содержание резолюции, заявив, что, поскольку не голосовала за нее, то не считает целесообразным комментировать.
Более подробную информацию сообщил член армянской делегации от парламентской оппозиции Артур Хачатрян. По его словам, резолюция осуждает нарушение Россией территориальной целостности Украины.
Накануне президент РФ Владимир Путин заявил, что решил признать независимость самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик.
В ответ президент Украины Владимир Зеленский заявил: “Мы ничего и никого не боимся. Мы ничего и никому не должны, мы никому и ничего не отдадим”.