Արցախի ԿԳՄՍ նախարարությունը միացել է Մարտունու տեխնոդպրոցի ստեղծման նախագծին
Արցախի կառավարությունը միացել է Արցախի «Մունք» տեխնոդպրոցը ստեղծելու նախագծին՝ այդ թվում ֆինանսական աջակցություն տրամադրելով։ Այս մասին հայտնում է «ռեԱրմենիա»
«Արցախում Տեխնոդպրոցը կրթական նախագիծ է ՏՏ ոլորտում, որն իրականացվում է «Ես» կրթական հիմնադրամի կողմից։ Նպատակը երեխաներին որակյալ տեխնիկական գիտելիքներ տալն է, ինչը նրանց համար զարգացման հեռանկարներ կստեղծի իրենց իսկ բնակավայրերում և ճանապարհ կբացի դեպի ՏՏ շուկա։
Նախագծի հեղինակը մաթեմատիկոս և ծրագրավորող Աշոտ Ավանեսյանն է, որը Ստեփանակերտում ուսման և Երևանում աշխատանքի երկար տարիներից հետո վերադարձել է հարազատ գյուղ և մշակել է Տեխնոդպրոցի գաղափարը։ Գաղափարի իրականացման համար անհրաժեշտ է շուրջ 68 մլն դրամ։
«Մարտունու տեխնոդպրոցը Մարտունի քաղաքի և ենթաշրջանի գյուղերի տեխնոլոգիական ապագան է։ Տեխնոդպրոցի ստեղծմամբ մենք տեխնոլոգիական կրթությունը դնելու ենք որակական նոր հիմքերի վրա։ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը սատար է կանգնում այս բացառիկ նախագծի իրականացմանը՝ կրկնապատկելով մինչև 14 միլիոն դրամ արված ցանկացած ներդրում։ Մարտունու տեխնոդպրոցը մեր կրթական հաղթաթուղթն է»,- ասում է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը։
Շարժական լաբորատորիաների հետ մեկտեղ ապագայում ստեղծվելու է մեծ տեխնոլոգիական դպրոց։ Շենքն ունենալու է երեք կահավորված սրահ, մեկ ընդհանուր աշխատանքային սենյակ և սանհանգույց։ Նախագծի շրջանակում Հաղորտիի գյուղապետարանը տրամադրել է համայնքապետարանի շենքը։ Վերանորոգումից հետո այն կկարողանա ընդունել 100 երիտասարդ, իսկ նախագծի շահառուների թիվը կհասնի 280։ Հետագա հինգ տարվա ընթացքում պատրաստվելու է շուրջ 270 նոր ՏՏ մասնագետ, ինչը միայն աշխատավարձի տեսքով երկիր կբերի շուրջ 1 մլրդ դրամ, ինչպես նաև կսկսի գործել ավելի քան 10 ՏՏ ընկերություն։
«Այս կրթական ծրագրերը մշակվել էին դեռ 2017 թ.-ին, որպեսզի ուղղակի մի քիչ ակտիվացնենք Արցախի գյուղերի կյանքը, երեխաների և դեռահասների կրթության մեջ փոփոխություններ անենք, բայց ամենակարևորը՝ արդիականացնենք կրթության ոլորտը։ Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ մենք ուղղակի համակարգիչներով շրջում էինք գյուղերով։ Այնուհետ այս գաղափարի շուրջ միավորվեցին ՏՏ ոլորտի ավելի քան 30 մասնագետներ։ Հիմա մեր ուսանողական նախաձեռնությունը դարձել է մեծ տարածաշրջանային նախագիծ, որին միացել է և Արցախի կառավարությունը»,- ասում է «Ես» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Арцаха присоединилось к проекту создания Техношколы в Мартуни
Правительство Арцаха присоединилось к проекту по созданию техношкола Арцаха «Мунк», в том числе предоставив финансовую помощь.
Техношкола Арцаха «Мунк» – просветительский проект в сфере IT, реализуемый образовательным фондом «Я» при поддержке правительства Арцаха, главная цель которого дать детям и подросткам качественное технологическое образование на местах, тем самым открыв для них новые перспективы в регионе и обеспечив точкой входа на рынок информационных технологий.
Автор проекта – математик и программист Ашот Аванесян, который после долгих лет обучения в Степанакерте и работы в Ереване вернулся в родное село и разработал проект по созданию техношколы. Для реализации проекта необходимо 68 млн драмов.
«Техношкола Мартуни - это технологическое будущее города и соседних сел. Созданием техношколы мы поднимем технологическое образование на качественно новый уровень. Министерство образования, науки, культуры и спорта Арцаха поддерживает этот уникальный проект, удваивая первые инвестированных 14 млн млн драмов. Техношкола Мартуни - наша победа в сфере», - говорит министр образования, культуры, науки и спорта Республики Арцах Лусине Караханян.
Отметим, что в ближайшем будущем наряду с мобильными передвижными лабораториями, появится большой технологический центр. Здание будет иметь 3 обставленных салона, один коворкинг и отремонтированный санузел. Само здание для деятельности технопарка было безвозмездно предоставлено образовательному фонду муниципалитетом мартунинского села Ахорти. Ожидается, что после ремонта техношколу смогут посещать около 100 молодых людей, а число бенефициаров проекта достигнет 280. В течение последующих пяти лет ожидается около 270 новых специалистов в отрасли IT. Только в виде зарплаты в страну придёт приблизительно 1 млрд драм, а также начнут работу более чем один десяток местных IT-компаний.
«Эти образовательные программы были задуманы еще в 2017 году, чтобы просто оживить жизнь в селах Арцаха, привнести изменения в сферу обучения детей и подростков, но самое главное - модернизировать систему образования. Началось все с того, что мы просто ездили с лаптопами по деревням, потом вокруг идеи сплотилось более 30 специалистов сферы IT, а сейчас наша студенческая инициатива превратилась в большой региональный проект совместно с правительством Арцаха»,- говорит директор образовательного фонда «Я» Ашот Аванесян.