Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղում 71-ամյա Սիրանուշ Առուշանյանին մենք հանդիպեցինք նրա հարազատների տանը: Երբ ներս մտանք, նա բարեկամուհու հետ ցորեն էր մաքրում: Մեզ տեսնելուն պես մի կողմ դրեց մատուցարանը եւ շտապեց ընդառաջ:
Ս. Առուշանյանը, ինչպես հարազատներն են ասում (եւ ոչ միայն)՝ Աքան (ղարաբաղյան բարբառում «աքա» բառը նշանակում է հորաքույր), ծնվել է Հաթերք գյուղում: 19 տարեկանում թողնելով հայրենի գյուղը՝ տեղափոխվել է Սումգայիթ: «Կյանքը լավ էր, աշխատում էի, լավ ընկերներ ունեի: Բայց այդ ամենը մի օրում անհետացավ: 1988 թ. ջարդերը երբ սկսվեցին, ամեն ինչ տակնուվրա եղավ: Ցեղասպանությունը ո՞նց են անում, ցեղասպանություն էր իսկական. ոչ մեծ են նայել, ոչ փոքր: Մեկի դեռ քառասունքի մեջ երեխային են թավայի մեջ տապակել, որ մի տարեցին՝ տանջամահ արել: Հարազատ մարդկանց կոտորում են աչքիդ առաջ, իսկ դու ոչինչ անել չես կարող»,- հիշում է Աքան:
1988 թ. ապրիլին նա եկավ Մարտակերտ, մեքենա վարձեց եւ հետ գնաց Սումգայիթ: Հաջորդ օրը չորս հայ ընտանիքի առաջին անհրաժեշտության իրերը մի կերպ տեղավորելով մեքենայում` մազարպուրծ փախան Ղարաբաղ: Սումգայիթից փախչելը համընկել է մոր հիվանդանալու հետ: Երկար ժամանակ նա համատեղել է հիվանդ մոր խնամքն ու շարժմանն ակտիվ մասնակցությունը: Աքան խոստովանում է, որ մոր մահից հետո ինքը տան երես չի տեսել: Ամբողջ օրը դիրքերում էր: Սկզբում օգնում էր զենք-զինամթերք եւ այլ անհրաժեշտ պարագաներ հայթայթել: Որոշ ժամանակ աջակցել է «Ղարաբաղ» կոմիտեին: Երբ սկսվեցին մարտական գործողությունները, 51-ամյա կինն առանց երկմտելու հոր որսորդական հրացանը ձեռքն առավ ու ինքնակամ միացավ Մարտակերտի կամավորական ջոկատին: 1988-1991 թթ. շատերի նման Աքան էլ որսորդական հրացանով էր կռվում, որից հետո սկսեց АКМ օգտագործել: Նա խոստովանում է, որ այդ զենքն իրեն դուր էր գալիս:
«Ասում են` հայրս լավ որսորդ էր, չնայած ես նրան չեմ տեսել: Նա Մեծ հայրենականում է զոհվել: Եղբայրներս նրանից շատ բան են սովորել, ու նրանց հետ ես հաճախ էի որսի գնում: Բայց АКМ-ով ճիշտ կրակելու ձեւը Մելսիկ անունով մի տղա է ինձ սովորացրել»,- պատմում է Աքան: Երբ հարցրինք, թե իբրեւ կռվող միակ կին ինչպիսի՞ հարաբերություններ ուներ ֆիդայիների հետ, Աքան ասաց, որ իրեն թվում էր, որ իր խոսքը պակաս կարեւոր չէր տղաների համար, քան հրամանատարինը: Նա պատմում է, որ կարեւոր ճակատամարտերից առաջ, երբ պետք է որոշում կայացվեր, բոլորի հայացքները գամվում էին իր վրա:
«1992 թ. դեկտեմբերին ինչ-ինչ պատճառներով ես հիասթափվել էի եւ ուզում էի ամեն ինչ թողնել ու հեռանալ Ղարաբաղից: Փափազյան Արթուրի մոտ գնացի, որ տեղեկացնեմ որոշմանս մասին, բայց նա հակառակում ինձ համոզեց: Այդ ժամանակ նրա մոտ էր նաեւ Սեյրան Օհանյանը, որին նոր էին բերել վիրավորված ոտքով: Ս. Օհանյանն ասաց` դուք գիտե՞ք, թե ինչ գին ունեք բանակում, որ ուզում եք գնալ: Երբ ժամանակը գա, ես անձամբ իմ մեքենայով ձեզ կտանեմ այնտեղ, ուր որ ուզեք»,- հիշում է Աքան` հավելելով, որ մինչ այդ ինքը երբեք չէր մտածել այդ մասին, ուղղակի գիտեր, որ տղաների հետ կռվում է հանուն հայրենի հողի:
Աքան ասում է, որ երբ հանդիպում է մարտական ընկերներին, նրանք միշտ խոստովանում են, որ շատ դեպքերում նա իր անձնական օրինակով ոգեւորել է առաջ գնալ: 1993 թ. փետրվարի 26-ին Սարսանգի ջրամբարի մոտակայքում տանկի արկից Աքան վիրավորվեց: Ձախ թիկունքից մինչեւ ձախ ոտքի թաթը մանր բեկորներ են, մի բեկոր էլ աջ ոտքի թաթում է խրված: Մեկ ամիս Ստեփանակերտի հոսպիտալում բուժվելուց հետո նրան ուղարկեցին Երեւան՝ բեկորները հատուկ սարքով հանելու: Այնպես ստացվեց, որ այդ ժամանակ սարքը փչացել էր, եւ Աքան, չցանկանալով երկար սպասել, վերադարձավ Ղարաբաղ: «Ճիշտ է, ինձ այլեւս չէին թողնում ճակատ մեկնել, բայց մեր բուժքրոջ հետ միշտ ծածուկ գնում էի ջոկատի հետ եւ օգնում նրան վիրավորներին բժշկական օգնություն ցուց տալու գործում»,- պատմում է նա եւ դեռ խոսքը չավարտած ժպտում՝ հիշելով մի դեպք, երբ իրենց ջոկատի բուժքույրը վիրավորվեց, եւ տղաները խնդրեցին իրենց հետ ճակատ գնալ: Բայց քանի որ հրամանատարն արգելել էր իրեն ճակատ գնալ, չէր կարող չենթարկվել: «Տղաներին մերժել չէի կարող, ուստի ասացի, որ կարող եմ գալ մի պայմանով միայն, որ ճանապարհին ինձ հետ չխոսեն, որ հրամանատարը գլխի չընկնի: Այդպես էլ արեցինք, միայն ճակատամարտից հետո հրամանատարը հասկացավ, որ ես այնտեղ եմ»,- ասում է Ս. Առուշանյանը:
Աքան վստահեցնում է, որ բանակից կտրվել չէր կարող եւ պատերազմի ավարտից հետո անգամ շարունակեց ծառայել ԼՂՀ պաշտպանության բանակում, մինչեւ թոշակի անցավ: Պատերազմի ամենադաժան տեսարանը, որ մինչեւ հիմա աչքի առաջ է, Աքայի հավաստմամբ՝ մարտական ընկերջ մահն էր: Վերջինս տեսնելով, որ պատանդ է թշնամու ձեռքին եւ ազատվելու ելք չկա, իրեն թշնամու հետ միասին պայթեցրեց նռնակով:
Այն հարցին, թե ինչպես է կարողացել դիմակայել, երբ շուրջն արյուն ու մահ է եղել, նա ասաց, որ մահի ու վախի ողջ էությունը Սումգայիթում է ապրել ու զգացել. «Վախը կար, հո մենք անզգամ չէինք, անձամբ ես ամենից շատ պատանդ ընկնելուց էի վախենում, դրա համար ես միշտ ինձ հետ առանձին պահած նռնակ ու փամփուշտ ունեի: Տղաներից շատերն էին նախընտրում մեռնել, բայց կենդանի պատանդ չընկնել»:
Վերհիշելով Արցախյան պատերազմի ամբողջ սարսափը՝ Աքան ասում է, որ մինչեւ Սումգայիթի դեպքերը, երբ կարդում էր նմանատիպ միջադեպերի մասին, չէր հավատում, թվում էր` ամեն ինչ ուռճացրած են գրել: Սեփական կաշվի վրա զգալուց հետո միայն հասկացավ, որ դեռ մի բան էլ քիչ են գրել:
«Ինչո՞ւ են բոլորը նրան Աքա անվանում» հարցին Ս. Առուշանյանը պատասխանեց. «Մեր ջոկատում իմ հարազատներից ու ազգականներից շատերն էին ծառայում, նրանք էին ինձ Աքա ասում: Նրանց հետեւելով՝ մնացածներն էլ սկսեցին ինձ այդպես անվանել: Անգամ Իսրայելից լրագրողն այդպես անվանեց ինձ իր հոդվածում»: 2003 թ., որպես պատերազմում վիրավորվածի, Մարտակերտ քաղաքում Ս. Առուշանյանին բնակարան տվեցին: Հաշմանդամության կարգ նա այդպես էլ չկարողացավ ստանալ: Սկզբում շատ դժվարացին, իսկ հետո ասացին, որ արդեն թոշակի ժամանակն է, կարգը նրա ինչի՞ն է պետք: «Չեմ հասկանում մարդկանց տրամաբանությունը, եթե ես թոշակի եմ անցել, կարծես մարմնիս բեկորներն էլ են թոշակի անցել ու էլ ինձ չեն անհանգստացնում»,- վրդովվում է նա:
Բեկորները միշտ ցավ են պատճառում, իսկ եղանակի փոփոխության դեպքում ցավերն անտանելի են դառնում: Նա ժպտաց, ապա ասաց, որ կոնքի հատվածը կարծես կրակի մեջ վառվելիս լինի, հավանաբար մի քանի օրից եղանակը փոխվելու է: Այսօր Աքան տարվա մեծ մասն ապրում է Հաթերքում՝ բարեկամների մոտ: Իր բնակարանում ապրելն անհնար է: Խոնավությունից ամեն ինչ քանդվում է, դռներն ու պատուհանները չեն փակվում, բաղնիք-զուգարանի մասին խոսելն ավելորդ է համարում:
Աքայի խոսքերով՝ բազմից դիմել է համապատասխան ատյաններ, անգամ՝ երկրի նախագահին, մինչ այսօր պատասխան չկա: Ինչ վերաբերում է մարմնի բեկորներին, ապա այստեղ նրան օգնել չեն կարող: Նման բժշկական օգնություն Աքային կարող են ցուցաբերել միայն արտերկրում:

71-летнюю Сирануш Арушанян мы встретили в доме ее родных в селе Атерк Мартакертского района. Когда мы вошли, она вместе с родственницей перебирала зерно. Увидев нас, отложила в сторону поднос и поспешила к нам.
Сирануш Арушанян, или, как называют ее родные (и не только), Ака (на карабахском диалекте слово "ака" означает сестра отца), родилась в селе Атерк. В 19 лет уехала из родного села в Сумгаит. "Жила хорошо, работала, имела хороших друзей. Но все это исчезло за один день. Начались погромы 1988 года, все перевернулось вверх дном. Это был настоящий геноцид, как еще геноцид совершают... Не щадили ни взрослых, ни детей. У одних ребенка, которому не было еще 40 дней, зажарили на сковороде, у других – до смерти замучили пожилого человека. Родных убивают у тебя на глазах, а ты ничего не можешь сделать",- вспоминает Ака.
В апреле 1988 года она приехала в Мартакерт. Наняла машину и отправилась обратно в Сумгаит. На следующий день четыре армянские семьи, кое-как втиснув в машину вещи первой необходимости, бежали в Карабах. Бегство из Сумгаита совпало с болезнью матери. Долгое время Ака совмещала уход за больной матерью с активным участием в освободительном движении. Ака признается, что после смерти матери ни разу не побывала дома. Весь день находилась на позициях. Сперва помогала доставать оружие, боеприпасы, другие необходимые вещи. Некоторое время оказывала содействие комитету "Карабах". Когда начались боевые действия, 51-летняя женщина, не раздумывая, взяла в руки охотничье ружье отца и присоединилась к добровольческому отряду Мартакерта. В 1988-1991 гг. Ака, как и многие, воевала с охотничьим ружьем, после чего стала использовать АКМ. Признается, что это оружие ей очень понравилось. "Говорят, мой отец был хорошим охотником, но я его не видела. он погиб во время Великой Отечественной войны. Мои братья многому у него научились. Я вместе с ними часто ходила на охоту. Но правильно стрелять из АКМ меня научил парень по имени Мелсик",- рассказывает Ака. Когда мы спросили, какие у нее, единственной воевавшей женщины, были отношения с фидаинами, Ака ответила, что ее слово, как ей казалось, было для ребят не менее важно, чем слово командира. Перед решающими сражениями, когда надо было принимать решение, все взгляды устремлялись на нее, говорит Ака.
"В декабре 1992 года я по некоторым причинам разочаровалась, хотела все оставить и уехать из Карабаха. Пошла к Артуру Папазяну, чтобы сообщить о своем решении, но он убедил меня в обратном. Тогда у него находился Сейран Оганян, которого только привезли с ранением ноги. Сейран Оганян сказал: "А вы знаете, как ценно ваше присутствие в армии, как же вы хотите уехать. Придет время, я лично на своей машине отвезу вас туда, куда захотите",- вспоминает Ака, добавляя, что до того она никогда об этом не думала, просто знала, что вместе с ребятами сражается за родную землю.
Ака говорит, что каждый раз, когда встречает боевых друзей, они признаются, что во многих случаях она своим личным примером воодушевляла их. 26 февраля 1993 года недалеко от Сарсангского водохранилища Ака получила ранение в результате взрыва танковой мины. Вся левая половина ее тела – от лопатки до стопы в мелких осколках, еще один осколок застрял в стопе правой ноги. Месяц лечилась в степанакертском госпитале, после чего ее отправили в Ереван – вытаскивать осколки специальным аппаратом. Но так получилось, что аппарат был испорчен, и Ака, нее желая долго ждать, вернулась в Карабах. "Меня больше на фронт не пускали, но вместе с медсестрой я тайком уходила с отрядом и помогала ей оказывать медицинскую помощь раненым",- рассказывает Ака и сразу улыбается, вспоминая случай, когда медсестра отряда получила ранение, и ребята попросили ее отправиться вместе с ними на фронт. Однако командир запретил ей бывать на фронте, а не подчиниться она не могла. "Но я и ребятам не могла отказать, поэтому сказала, что приду только при одном условии: по дороге они не будут со мной разговаривать, чтобы командир не догадался. Так и сделали. Только после сражения командир понял, что я нахожусь там вместе с ними",- рассказывает Сирануш Арушанян.
Ака уверяет, что не смогла оторваться от армии, и даже после войны продолжала служить в Армии самообороны НКР, пока не вышла на пенсию. Она говорит, что на войне самой страшной картиной, которая до сих пор у нее перед глазами, была смерть боевого товарища. Когда он понял, что попадает в плен к врагу и никакой надежды на освобождение нет, подорвал гранатой себя и врага.
На вопрос, как ей удалось выстоять, когда вокруг было столько крови и смерти, Ака говорит, что по-настоящему пережила страх и смерть в Сумгаите. "Конечно, страх был, мы же не бесчувственные были. Лично я больше всего боялась оказаться в заложниках, потому всегда имела при себе отдельную гранату и отдельный патрон. Многие ребята предпочитали умереть, но не сдаться живыми в плен".
Вспоминая ужасы Арцахской войны, Ака говорит, что, читая о подобных случаях до событий в Сумгаите, не верила, думала, что все преувеличено. И только испытав все сама, поняла, что рассказать можно было еще о много.
На вопрос, почему все называют ее Ака, Сирануш Арушанян ответила: "В нашем отряде служили многие мои родственники, и они называли меня Ака. Следуя их примеру, остальные тоже стали меня так называть. Даже журналист из Израиля так назвал меня в своей статье".
В 2003 году С.Арушанян как участница войны, имеющая ранения, получила квартиру в городе Мартакерте. Инвалидность она так и не смогла оформить. Сперва было много трудностей, а потом ей сказали, что уже пора выходить на пенсию, зачем тебе группа инвалидности. "Я не понимаю логику людей, можно подумать, если мне уже пора на пенсию, то и осколки в моем теле тоже "выйдут на пенсию" и не будут меня беспокоить",- возмущается Ака.
Осколки всегда причиняют боль, а с изменением погоды боль становится невыносимой. Ака улыбнулась, потом сказала, что бедро болит так, будто внутри горит огонь, значит через несколько дней погода изменится. Сегодня Ака живет в основном у родственников в селе Атерк. В ее квартире жить невозможно – от сырости штукатурка осыпается, двери и окна не закрываются, а о туалете и ванной даже говорить излишне.
Она не раз обращалась в соответствующие инстанции, даже к президенту республики, но ответа не получила по сей день. Что касается остающихся в ее теле осколков, то в этом вопросе ей могут помочь только за рубежом.