ՀՀԿ-ական թեկնածուն թաքցրել է իր ունեցվածքը
Հանրապետության նախագահի մակարդակով բազմիցս հայտարարվել է, որ գործարարների մուտքը խորհրդարան չի խրախուսվում: Նրանց մուտքը արգելելը իշխանությունները դիտում են «բարի կամքի» դրսեւորում` մոռանալով, որ Սահմանադրությամբ եւս նախատեսված է, որ պատգամավորը չի կարող զբաղվել գործարարությամբ, այնուամենայնիվ, կոպտորեն ոտնահարելով Սահմանադրության պահանջը, պատգամավորների զգալի մասը գործարարներն են:
Իհարկե, փաստաթղթերով նրանք չեն իրենց ձեռնարկությունների ու ՍՊԸ-ների ղեկավարները, սակայն ցանկության դեպքում մեծ դժվարություն չէ պարզել, որ դա միայն փաստաթղթերով է այդպես:
Գործարար պատգամավորի համբավ ունի թիվ 21 ընտրատարածքում առաջադրված ՀՀԿ-ական Ալեքսան Պետրոսյանը` ՄԱՊ-ի Ալիկը: Ըստ տարածքային ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրի՝ նրան է պատկանում «ՄԱՊ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը:
Պատգամավորության թեկնածուն Արմավիրի մարզի Բամբակաշատ գյուղում ունի 238 քմ մակերեսով բնակելի առանձնատուն, Արմավիր քաղաքում հասարակական տարածք, բնակելի տուն` Երեւանի Ուլնեցի փողոցում, ինչպես նաեւ 6.83-98.97 հա գյուղատնտեսական հողեր Արմավիրի մարզի Լենուղի, Բամբակաշատ, Արտամետ, Տալվորիկ, Մայիսյան գյուղերում:
Ինչպես պարզվում է, Ալեքսան Պետրոսյանը մի քանի հեկտարով պակաս է հայտարարագրել Տալվորիկ համայնքի իր հողերը: Դեռեւս 07.03.12 թ. գրավոր հարցում էինք ուղղարկել Տալվորիկի համայնքապետ Կիրակոս Սաղաթելյանին՝ պարզելու գյուղում խոշոր հողատերերի ցանկը: Համայնքապետը գրությամբ հայտնել է, որ Ալեքսան Պետրոսյանը գյուղում ունի 102 հա հողամաս, որից 98 հա խաղողի այգի է, իսկ 4 հա-ը` նուռի: Այնինչ պատգամավորը նշել է, թե Տալվորիկում ունի 98.97 հա հողամաս:
Ալեքսան Պետրոսյանը հայտարարագրել է նաեւ 1987 թ. արտադրության «ՄԱԶ-53 352» եւ «Մերսեդես 3208» մակնիշի ավտոմեքենաներ:
Թեեւ գործող պատգամավորին է պատկանում «ՄԱՊ»-ի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը, սակայն նա եկամուտների բաժնում հայտարարագրել է միայն ԱԺ-ից ստացած մեկ տարվա աշխատավարձը` 3 միլիոն 108 հազար 580 դրամ: Մարտի 1-ի դրությամբ Ալեքսան Պետրոսյանն ունեցել է 625 միլիոն 400 հազար դրամ:
Ալեքսան Պետրոսյանի մրցակիցը ՀԱԿ-ի կողմից առաջադրված Սեդրակ Հովհաննիսյանն է: Ըստ հայտարարագրի` նա գործազուրկ է: Թեկնածուն բացարձակապես ոչինչ չունի` ոչ շարժական ու անշարժ գույք, ոչ բաժնետոմսեր, ոչ եկամուտ ու թանկարժեք իրեր, իսկ մարտի 1-ի դրությամբ ունեցել է 0 դրամ:

Кандидат-республиканец скрыл свое имущество
На уровне президента РА неоднократно заявлялось, что приход предпринимателей в парламент не поощряется. Запрет на их избрание депутатами Национального Собрания власти рассматривают как проявление “доброй воли”, забывая при этом, что Конституция тоже не разрешает депутату заниматься предпринимательством. Несмотря на это, значительная часть парламентариев, грубо нарушая требование Основного закона страны, занимается бизнесом.
Согласно документам, своими предприятиями и ООО руководят, конечно, не сами депутаты, однако при желании нетрудно выяснить, что такая ситуация лишь на бумаге.
Депутатом-предпринимателем является и баллотирующийся в парламент в 21-ом избирательном округе член Республиканской партии Армении Алексан Петросян. Согласно представленной в избирательную комиссию декларации, ему принадлежат 100 процентов акций ЗАО “МАП”.
У кандидата в депутаты есть особняк площадью 238 кв.метров в селе Бамбакашен Армавирской области, общественная территория в городе Армавире, жилой дом на улице Улнеци в Ереване, а также 6,83-98,97 га земель в селах Ленухи, Бамбакашат, Артамет, Талворик и Маисян Армавирской области.
Выяснилось, что в декларации площадь земель в общине Талворик Алексан Петросян указал на несколько га меньше. Еще 07.03.12 мы обратились с письменным запросом к главе администрации Талворика Киракосу Сагателяну, чтобы получить список крупных землевладельцев села. В своей записке староста сообщил, что Алексан Петросян имеет в селе 102 га земли, из них 98 га составляют виноградники, а 4 га отведены под гранатовые деревья. Между тем депутат отметил, что в Талворике ему принадлежит 98,97 га земли.
Петросян задекларировал также автомобили “МАЗ-53 352” 1987 г. выпуска и “Мерседес 3208”.
Несмотря на то, что действующему депутату принадлежат 100 процентов акций компании “МАП”, в разделе о доходах он задекларировал лишь зарплату, которую получил за год в Национальном Собрании, - 3 млн 108 тыс.580 драмов. По положению на 1 мая Алексан Петросян имел 624 млн 400 тысяч драмов.
Его соперником на предстоящих выборах является представитель оппозиционного Армянского национального конгресса Седрак Ованнисян. Согласно декларации, Ованнисян безработный, у него нет движимого или недвижимого имущества, акций, доходов, драгоценных вещей. По положению на 1 марта у этого кандидата в депутаты было 0 драмов.